Na temat rzadkich chorób zapalnych układu ruchu rozmawiamy z prof. Marią Majdan, kierownikiem Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
O chorobach reumatycznych, ich diagnozowaniu i leczeniu rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Witoldem Tłustochowiczem, Krajowym Konsultantem w dziedzinie reumatologii.
Najnowsze standardy leczenia chorób reumatycznych kładą nacisk na konieczność całościowego postrzegania dolegliwości chorego, ponieważ głównemu schorzeniu może towarzyszyć wiele innych. Wczesna, prawidłowa diagnoza to gwarancja dobrego leczenia pacjenta.
Zwyrodnienie stawów, czy inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów lub też artroza to choroba atakująca chrząstki stawów. Choroba ta dotyka często osoby starsze i w średnim wieku. Kiedyś była traktowana jako naturalny element starzenia się, wynikający ze "zużywania się" stawów. Jednak takie rozumienie tej choroby zostało obalone przez liczne przypadki osób starszych u których choroba ta nie występuje lub występuje w stopniu bardzo nieznacznym a także przypadki wśród osób młodych. Zwyrodnienie stawów jest jednym z najczęściej występujących schorzeń wśród osób starszych o raz w średnim wieku. Według niektórych szacunków, w mniejszym lub większym stopniu choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczyć może nawet połowy osób w wieku powyżej 50 lat. Dane statystyczne pokazują, że zwyrodnienie stawów częściej występuje u kobiet. Artroza najczęściej atakuje obszary najbardziej obciążone podczas codziennego życia i funkcjonowania, czyli stawy kręgosłupa, stawy kolanowe oraz biodrowe. Zwyrodnienie stawów może mieć pierwotne (występujące bez wyraźnych przyczyn) lub wtórne (wywołane uszkodzeniami stawu lub innymi chorobami).
Taka sama długość palca wskazującego i serdecznego związana jest z wyższym ryzykiem wystąpienia ciężkiej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.
Maryla Rodowicz ciągle jest bardzo aktywną artystką, bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i daje wiele koncertów, ostatnio jednak doskwierają jej problemy zdrowotne.
Aż 75 procent Polaków twierdzi, że od czasu do czasu dokucza im ból mięśni, kości lub stawów, zaś co trzeci badany przyznaje, że pogarsza on znacząco komfort życia. Co dziesiąty Polak zaznacza, że do wizyty lekarskiej zmusi go ból, który nie ustępuje przez kilka dni – wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED.
Regularne ćwiczenia zwiększają jakość życia i zmniejszają koszty opieki zdrowotnej osób z zapaleniem stawów.
Akupunktura okazuje się tak samo skuteczna jak inne popularne rodzaje fizykoterapii stosowane przy chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego .
Jest jedną z najczęstszych dolegliwości biodra, z którą trafiają pacjenci do ortopedów. Zwyrodnienie stawu biodrowego, bo o nim mowa, to choroba charakterystyczna dla osób starszych. Temu schorzeniu towarzyszy ból, który pojawia się zazwyczaj po wzmożonej aktywności fizycznej. Choroba zwykle rozwija się w ukryciu i długo nie daje poważnych objawów.
Siedzący tryb życia, spędzanie całego dnia za biurkiem, nadwaga i brak aktywności fizycznej sprzyjają problemom ze stawami. Choroby zwyrodnieniowe postrzegane są zwykle jako przypadłość seniorów, ale coraz częściej borykają się z nimi młodzi ludzie. Ból, który towarzyszy temu schorzeniu sprawia, że nawet najprostsze codzienne czynności stają się udręką.
Aż 59% osób starszych odczuwa bóle stawów codziennie lub kilka razy w tygodniu. Celem rozpoczętej właśnie akcji „Rozruszaj stawy", wspieranej eksperckim programem ćwiczeń, jest przywrócenie starszym osobom, cierpiącym na bóle stawów, codziennej sprawności. Kampania promuje kompleksową walkę z bólem stawów, na którą składają się dwa wzajemnie uzupełniające się elementy: aktywność ruchowa oraz stosowanie leków przeciwbólowych.
Wyrażenie "trzeba to przejść" jest zwykle związane z jakąś nieprzyjemną, acz czekającą wielu z nas sytuacją życiową. Okazuje się, że ma także literalne zastosowanie w przypadku problemów ze stawami.
Naukowcy z Włoskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych (CNR) badają możliwość zastąpienia uszkodzonych kości implantami. Ich ustalenia zostaną zaprezentowane w mającym się ukazać numerze czasopisma Journal of Healthcare Technology and Management.
Cukrzyca typu 2 jest niezależnym czynnikiem ryzyka ciężkiej choroby zwyrodnieniowej stawów, ostrzegają europejscy badacze.