Zwyrodnienie plamki żółtej oraz retinopatia cukrzycowa to choroby oczu dotykające najczęściej starsze osoby. Być może eksperymenty, które naukowcy przeprowadzili na myszach pomogą w ich leczeniu.
Zwyrodnienie plamki żółtej, jedna z głównych przyczyn utraty wzroku starszych osób, ma związek z udarem i zawałem.
Zwyrodnienie plamki żółtej rozwija się przez dłuższy czas bezobjawowo, nie towarzyszy temu ból, dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie. Problemy z widzeniem pojawiają się w dość zaawansowanym stadium choroby. Nie trzeba jednak zbyt wiele, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, poniżej przypominamy o najważniejszych elementach profilaktyki.
Zwyrodnienia plamki żółtej(AMD) to choroba, której ciężka odmiana dotyka w Polsce rocznie 20 tys. osób. Prowadzi ona do tak znacznego pogorszenia wzroku, iż chorzy potrzebują pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności.
AMD, czyli związanie z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Szczuje się, że na ciężką odmianę tej choroby zapada w Polsce rocznie około 20 tys. osób. Szansą na długie cieszenie się dobrym wzrokiem może być zmiana diety.
Nowy lek nie tylko zapobiega utracie wzroku, do której prowadzi związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (Age-related Macular Degeneration –AMD), lecz także w przeciągu dwóch lat poprawia wadę wzroku u pacjentów zażywających go.
Pod hasłem "Żałuję, że nie wiedziałam..." od stycznia do września 2006 roku w Polsce została przeprowadzona akcja badań przesiewowych w kierunku AMD - zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. W badaniu wykorzystany został perymetr plamkowy siatkówki (PHP), który stanowi nowoczesną, precyzyjną, nieinwazyjną i obecnie najskuteczniejszą metodę przesiewowego wykrywania AMD. Chorobę wykryto u 13 procent badanych.
Plamka żółta to niewielkich rozmiarów punkt umiejscowiony na siatkówce oka, będący największym skupiskiem czopków - światłoczułych receptorów siatkówki. Terminem Age-related Macular Degeneration (w skrócie AMD) określa się związane z wiekiem zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej, będące jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną całkowitej utraty wzroku u osób po 65 roku życia.
Dzięki żmudnej pracy naukowców z jednej z najbardziej znanych amerykańskich uczelni - MIT, udało się stworzyć urządzenie pozwalające prawie niewidzącym na oglądanie obrazów i wirtualną wędrówkę po różnych budynkach.