Trwa kampania zachęcają do codziennego ruchu bez względu na wiek. „Rusz się Polsko” zachęca Polaków do regularnych ćwiczeń.
Wstając rano z łóżka, podnosząc ciężką torbę czy myjąc głowę w umywalce, nagle czujesz chrupnięcie i dosłownie zgina Cię w pół. Przyszywający ból nie pozwala swobodnie się wyprostować. Znasz to?
Promieniujące do kończyn bóle kręgosłupa, nerwobóle, bóle spowodowane urazami mięśni, więzadeł czy chorobą zwyrodnieniową stawów – to sygnały, że nasze ciało potrzebuje pomocy fizjoterapeuty. Rehabilitacja odpowiednio dobrana do typu schorzenia potrafi zdziałać cuda i szybko stawia na nogi. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze placówki rehabilitacyjnej, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry fizjoterapeuta i wreszcie jaka metoda rehabilitacji będzie dla nas najbardziej odpowiednia?
Im dłużej prowadzimy samochód tym gorzej dla naszego kręgosłupa. Niemalże 85 procent Polaków dostrzega związek między czasem spędzonym za kierownicą, a chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa - wynika z raportu „Komfort jazdy” przygotowanego na zlecenie Kongsberg Automotive.
Aż 70 procent osób zatrudnionych wykonuje swoją pracę siedząc za biurkiem. Tymczasem długie przebywanie w pozycji siedzącej nie wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia. Praca przy biurku, brak aktywności ruchowej i nieodpowiednie krzesła czy fotele to poważni wrogowie naszych kręgosłupów. To niestety prosta droga do zmian zwyrodnieniowych.
W wielu przypadkach stanowi początek choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, sama jednak jest dolegliwością uciążliwą i bolesną. Dyskopatia jest bowiem schorzeniem krążka międzykręgowego. W grupie 30-50 lat na różne postaci dyskopatii cierpi nawet co trzecia osoba.
Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na poprawę i zachowanie zdrowia. Ruch nie tylko wydłuża życie, zapobiega różnym dolegliwościom, ale także pomaga w walce z poważnymi chorobami cywilizacyjnymi. Wysiłek fizyczny nie jest przeznaczony tylko dla młodych ludzi, lecz również ma zbawienny wpływ na zdrowie osób w starszym wieku.
Wszyscy chcielibyśmy jak najdłużej cieszyć się sprawnością i zdrowiem. W zachowaniu kręgosłupa w dobrej kondycji pomóc może przestrzeganie kilku zasad.
Na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków. Tylko w 2006 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo - szkieletowych. Ból kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, uznany za schorzenie cywilizacyjne.
Bóle kręgosłupa to jedna z chorób cywilizacyjnych. skarży się na nie osiem z dziesięciu osób. Dolegliwości te częstokroć spowodowane są siedzącym trybem życia.
Chociaż lato - a wraz z nim piękna pogoda – już się skończyło, nie musisz siedzieć w domu. Ubierz się ciepło i wyjdź na spacer, nie tylko dotlenisz organizm, ale odzyskasz energię i spalisz nadmiar spożytych kalorii.
Każdy ból pojawiający się w okolicy serca wywołuje niepokój i lęk. Na szczęście w większości przypadków bóle w klatce piersiowej nie są oznaką poważnej choroby, choć oczywiście nie powinny być lekceważone. Dlaczego czasem kłuje nas „w sercu”?
Ból pleców? Któż go nie zna. Ból nie tylko uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Negatywnie wpływa na samopoczucie, powodując nawet frustracje. Dlatego ważne jest, aby dbać o kręgosłup. Unikniemy przykrego bólu.
Kręgosłup to niezwykle precyzyjna konstrukcja składająca się z ponad 30 kręgów. Mimo, iż natura zaprojektowała ją w najdrobniejszych szczegółach, nieodpowiedni tryb życia może być początkiem poważnych dolegliwości.
Rwa kulszowa, zwana potocznie zapaleniem korzonków może mieć wiele przyczyn. Znajdujące się w rdzeniu kręgowym korzenienie nerwowe dają o sobie znać, gdy są uciskane, wówczas pojawia się obrzęk i stan zapalny. Przyczyną powyższych dolegliwości może być zbyt długie przebywanie w jednej pozycji, gwałtowne ruchy, dźwiganie ciężkich przedmiotów, przemarznięcie.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca