Śląscy policjanci zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie kilkudziesięciu zarzutów korupcyjnych 62-letniemu lekarzowi. Jak wynika z ustaleń, nieuczciwy lekarz przyjmował łapówki za wypisanie „lewych” zwolnień lekarskich. Zatrzymany mężczyzna przyznał się do popełnionych przestępstw i dobrowolnie poddał karze.
Osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich mogą być kontrolowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ma prawo sprawdzać prawidłowość przyznawania zwolnień lekarskich oraz sposób ich wykorzystywania. Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich w ostatnim kwartale 2015 r. wyniosła prawie 47, 7 mln zł, a w całym 2015 roku aż 195,8 mln złotych.
Tyscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wykryli proceder przyjmowania łapówek, w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich. Śledczy przedstawili nieuczciwej lekarce prawie 1000 zarzutów korupcyjnych. Liczący ponad 300 stron akt oskarżenia trafił już do sądu. Za przestępstwa te grozi zatrzymanej do 10 lat więzienia.
1 stycznia 2016 wniesie wiele zmian, jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie dla pracowników. Od tej chwili nie będą oni musieli osobiście dostarczać formularzy zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy. To spore ułatwienie - dla chorych pracowników wyprawa do miejsca pracy, by dostarczyć druk, nie zawsze była przyjemna, a niekiedy mogło to wpłynąć na ich stan zdrowia, tym bardziej że mieli oni na to tylko 7 dni od wystawienia zwolnienia. Nierzadko dostarczały je osoby bliskie pracownikowi - partnerzy lub członkowie rodziny. Od stycznia 2016 nie będzie takiej konieczności - tradycyjne L4 mają zostać wyparte przez elektroniczne zwolnienia lekarskie.
Od 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać nam zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Równolegle – na dotychczasowych zasadach – będą funkcjonowały papierowe zwolnienia. E-zwolnienia będą przekazywane automatycznie do ZUS, bez konieczności osobistego dostarczania, a także przechowywania kopii przez lekarza. ZUS z kolei będzie przekazywał elektronicznie zwolnienia pracodawcom.
Koniec z tradycyjnymi, papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Od przyszłego roku zastąpią je e-zwolnienia, czyli zaświadczenia przekazywane do ZUS i pracodawcy drogą elektroniczną.
Ponad połowie Polaków zdarzyło się pójść chorym do pracy. Zwykle jesteśmy do tego zmuszeni – nie ma nas kto zastąpić w obowiązkach służbowych – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie GlaxoSmithKline.
Choć w powszechnej świadomości mocno zakorzeniło się przeświadczenie, że pracownika na zwolnieniu lekarskim nie można zwolnić, to nie jest to przekonanie do końca prawdziwe. To, że pracownik przebywa na tzw. chorobowym nie zawsze chroni go przed utratą pracy. Są sytuacje, w których pracodawca może rozstać się z chorującym podwładnym.
Nie tylko ZUS ma prawo sprawdzić, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. Prawem takim dysponuje również pracodawca.
W ubiegłym roku ZUS obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na kwotę 78,4 mln zł. Taki był efekt przeprowadzonej przez Zakład kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wykorzystania zwolnień lekarskich.
Coraz częściej zdarza się, że chorujący pracownicy przerywają zwolnienia lekarskie i wracają do pracy. Choć dla pracodawców jest to sytuacja korzystna, nie powinna jednak mieć ona miejsca. Pracodawca przed upływem terminu zwolnienia lekarskiego nie powinien dopuścić do pracy pracownika, ponieważ zgodnie z zaświadczeniem lekarskim jest on niezdolny do pracy.
Obniżenie lub cofnięcie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na łączną kwotę 38,3 milionów złotych – to efekt kontroli ZUS w I półroczu 2008 roku.
Rozpoczyna Ogólnopolską Kampanię Społeczną poświęconą problematyce odpowiedzialności pracodawców za opiekę zdrowotną pracowników współorganizowana m. in. przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.