Po uchwaleniu w ubiegły czwartek przez Sejm ustawy wydłużającej okres dwutorowego wystawiania zwolnień lekarskich, przyjął ją Senat. Uchwalona przez parlament ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta. W efekcie e-zwolnienia jako jedyna forma zaświadczeń o niezdolności do pracy zaczną obowiązywać od 1 grudnia.
Mimo złego samopoczucia nie bierzesz zwolnienia? Na wysoką gorączkę bierzesz po prostu jakąś tabletkę i realizujesz kolejne przedsięwzięci, nie dając sobie czasu na wyzdrowienie? Być może chorujesz nie tylko na grypę czy rozstrój żołądka, lecz także prezenteizm.
Od początku roku lekarze mogą wystawiać pacjentom elektroniczne zwolnienia lekarskie. Tradycyjne druki L4 być honorowane tylko do końca 2017 r. E-zwolnienia są przesyłane do ZUS i pracodawców drogą elektroniczną bezpośrednio z gabinetów lekarskich. Zmiana ma usprawnić obieg dokumentów, uprościć procedury oraz oszczędzić pacjentom i lekarzom czasu, który tracili na własnoręczne przekazywanie druków.
Ponad 10 mln Polaków cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego. Blisko połowa z nich nie jest zdolna do pracy zawodowej. Ocenia się, że koszty pośrednie tj. renty, absencja w pracy i rehabilitacja pacjentów z chorobami reumatycznymi są w Polsce dziesięciokrotnie wyższe (4,5 mld zł) niż nakłady na ich leczenie (384 mln zł). Szacuje się, że koszty chorób reumatycznych pochłaniają blisko 1,5 % PKB. Takie dane wynikają z raportu „Stan opieki reumatologicznej w Polsce" opracowanego właśnie przez Uczelnię Łazarskiego.
1 sierpnia ZUS rozpoczął realizację programu "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Ma on związek z zanotowanym w bieżącym roku znacznym wzrostem ilości wypłacanych zasiłków chorobowych.