Koty spędzają na pielęgnacji sierści 30% swojego czasu. Pomaga im to wyeliminować zanieczyszczenia i reguluje temperaturę ciała. Wpływa na łagodzenie poziomu stresu. Prawidłowa pielęgnacja decyduje nie tylko o urodzie naszego pupila, a przede wszystkim pomaga zachować jego zdrowie.
Psy potrafią odpowiednio interpretować stany emocjonalne ludzi i innych zwierząt.
Głośny, nieposłuszny, a czasem wręcz agresywny pies to utrapienie dla właścicieli i sąsiadów. Niekiedy staje się wręcz zagrożeniem. Jeśli sami nie radzimy sobie z wychowaniem zwierzęcia, warto rozważyć pomoc behawiorysty.
W starożytnym Egipcie koty codziennie miały swoje święto. Obecnie Światowy Dzień Kota obchodzi się w Polsce 17 lutego. Skąd właśnie ta data? Dokładnie nie wiadomo, okoliczności ustanowienia tego święta są owiane tajemnicą. Idea uczczenia kotów specjalnym świętem w czasach współczesnych powstała najprawdopodobniej we Włoszech. Koty ze wszystkich miast świata najbardziej upodobały sobie bowiem Rzym. W ruinach Koloseum i w wąskich uliczkach Wiecznego Miasta mieszka niezliczona ilość tych zwierząt.
Kot do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nawet do ośmiu posiłków dziennie, natomiast pies – wbrew powszechnym praktykom – maksymalnie dwa. Jak racjonalnie odżywiać zwierzęta i nie popełniać błędów?
Nieważne w jakim wieku jest osoba adoptująca zwierzaka. Nieważne o jakiej rasie zwierzęcia mowa. Istotne są tylko indywidualne cechy, a mądrze dokonany wybór pozytywnie wpływa nie tylko na zwierzę, ale także na jego nowego pana. A raczej przyjaciela - przekonuje Marcin Wierzba, wrocławski zoopsycholog.
Miłośników kotów nie trzeba przekonywać do tych zwierząt, a ci, którzy mają do nich dystans, nie zmienią łatwo swych preferencji. Spontaniczna sympatia do określonych zwierzaków jest trudna do wyjaśnienia. Być może to splot określonych cech sprawia, że stajemy się właścicielami tych, a nie innych domowych pupilów? Poznaj niestandardową kocią charakterystykę. Poniżej kilka faktów na temat kotów, o których możesz nie wiedzieć.
Starsi ludzie, którzy jeżdżą ze zwierzakami w samochodzie, są znacznie bardziej narażeni na uczestnictwo w wypadku niż ci, którzy nigdy nie miewają zwierząt „na pokładzie".
„Przywiązaną do drzewa suczkę znalazł w sopockim lesie patrol straży leśnej", „Kierowca granatowego kombi porzucił psa na os. Borek we Wronkach", „Uwięzionego w worku po paszy psa ktoś wyrzucił w Starej Przysiece Drugiej" -informacje tego typu pojawiają się w mediach przez cały rok, jednak w okresie wakacyjnym ich liczba się zwiększa. Niestety, wielu właścicieli zwierząt dokonuje wyboru „urlop czy czworonożny przyjaciel", stawiając na wypoczynek i jednocześnie żegnając się z czworonogiem - do tego nie zawsze w sposób humanitarny.
Święta to najpiękniejszy czas w roku. Po długich przygotowaniach, całą rodziną gromadzimy się przy stole, rozkoszując się smakiem wigilijnych potraw i widokiem migocącej w kącie choinki. W świątecznym zamieszaniu nie powinniśmy jednak zapominać o zabezpieczeniu domu w taki sposób, aby nas pies mógł wspólnie z rodziną cieszyć się tym wyjątkowym okresem w roku.
Ponad połowa schronisk jest przepełniona. Każdego dnia trafiają do nich średnio cztery kolejne zwierzęta. Chociaż sytuacja z roku na rok pogarsza się, urzędnicy w znikomym stopniu interesują się problemem bezpańskich psów i kotów, a program przeciwdziałania bezdomności zwierząt realizuje tylko co trzecia polska gmina. Pieniądze podatników przeznaczone na ten cel pozostają w dużej mierze poza kontrolą. Liczba zgonów zwierząt umieszczonych w schroniskach (także w wyniku eutanazji) jest wciąż wysoka. Umiera w nich 25 proc. psów i 30 proc. kotów.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto powołano we Florencji w 1931 roku na zjeździe ekologów. Obchody Dnia mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom, że zwierzęta są żywymi istotami i mają swoje prawa. Ich organizatorzy chcą wpłynąć na postawy ludzi i uwrażliwić społeczeństwa na problem złego traktowania zwierząt.
Jak prawidłowo wybrać karmę dla kota? Czym różni się dieta szczeniaka od dorosłego psa? Czy zwierzęta mogą jeść to samo co ludzie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas rozpoczynającej się właśnie jesiennej edycji akcji „Jedz smacznie i zdrowo”.
Problem porzucanych zwierząt w sezonie urlopowym co roku wraca jak bumerang. I chociaż sposobów na rozwiązanie tej kłopotliwej sytuacji jest wiele, to efekt co roku jest taki sam: schroniska pękają w szwach a po ulicach błąkają się bezdomne zwierzęta. Niechlubne statystyki można jednak poprawić. Internet pomaga znaleźć znacznie lepsze rozwiązania niż pozostawienie zwierzaka samemu sobie, czy "podrzucenie" pod bramę schroniska.