Zwierzęta domowe mogą być ważnym źródłem wsparcia społecznego i emocjonalnego dla wszystkich ludzi, wskazują eksperci z American Psychological Association.
Behawioryści z Uniwersytetu w Lincoln w Wielkiej Brytanii odkryli, że wypełnienie pomieszczeń uspokajającymi feromonami może być kluczem do spokoju w domu, w którym pod jednym dachem żyją zarówno psy, jak i koty.
Koty zmieniają swoje zachowanie, kiedy słyszą głos swojego właściciela mówiącego tonem skierowanym do nich i nie reagują, kiedy słyszą głos nieznajomego lub właściciela mówiącego do innej osoby. To kolejny dowód na to, że koty mogą tworzyć silne więzi z ludźmi, uważają behawioryści.
Opieka nad zwierzakiem domowym może zmniejszyć ryzyko chorób serca, mówią eksperci z Baylor College of Medicine w Houston.
Czarne koty uważane są za symbol pecha i niepowodzenia. To jedna z przyczyn, dla których należą do najrzadziej znajdujących dom zwierząt w schroniskach. Jednak koty o takim umaszczeniu mają także grono wielbicieli. I właśnie oni ustanowili 17 sierpnia "Dniem doceniania czarnych kotów".
W polskich domach kotów jest więcej niż psów. Według danych statystycznych "zakocone" zostało co trzecie gospodarstwo domowe. Koty niepodzielnie królują też w wielu innych krajach oraz w Internecie. Dziś mają swoje święto.
Badania wykazały, że zachowania kotów odzwierciedlają cechy osobowościowe ich właścicieli.
Nie wierz stereotypom. Koty są miłe i wcale nie cechuje ich duży dystans do ludzi, z którymi przebywają. Takie wyniki uzyskano w badaniach behawioralnych przeprowadzonych przez uczonych z Oregon State University.
Żartobliwie mówi się o współzawodnictwie pomiędzy właścicielami psów i kotów co do wyższości jednych milusińskich nad drugimi. Nowe badanie wskazują, że to psy mogą mieć większą moc mózgu.
Koty darzą ludzi uczuciami, choć w powszechnym odbiorze są uważane za zwierzęta egoistyczne i chadzające własnymi drogami. Uczeni postanowili sprawdzić, jak ważne są dla kotów relacje z ludźmi i okazało się, że mają dla tych czworonogów bardzo istotne znaczenie.
Koty spędzają na pielęgnacji sierści 30% swojego czasu. Pomaga im to wyeliminować zanieczyszczenia i reguluje temperaturę ciała. Wpływa na łagodzenie poziomu stresu. Prawidłowa pielęgnacja decyduje nie tylko o urodzie naszego pupila, a przede wszystkim pomaga zachować jego zdrowie.
Psy potrafią odpowiednio interpretować stany emocjonalne ludzi i innych zwierząt.
Głośny, nieposłuszny, a czasem wręcz agresywny pies to utrapienie dla właścicieli i sąsiadów. Niekiedy staje się wręcz zagrożeniem. Jeśli sami nie radzimy sobie z wychowaniem zwierzęcia, warto rozważyć pomoc behawiorysty.
W starożytnym Egipcie koty codziennie miały swoje święto. Obecnie Światowy Dzień Kota obchodzi się w Polsce 17 lutego. Skąd właśnie ta data? Dokładnie nie wiadomo, okoliczności ustanowienia tego święta są owiane tajemnicą. Idea uczczenia kotów specjalnym świętem w czasach współczesnych powstała najprawdopodobniej we Włoszech. Koty ze wszystkich miast świata najbardziej upodobały sobie bowiem Rzym. W ruinach Koloseum i w wąskich uliczkach Wiecznego Miasta mieszka niezliczona ilość tych zwierząt.
Kot do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nawet do ośmiu posiłków dziennie, natomiast pies – wbrew powszechnym praktykom – maksymalnie dwa. Jak racjonalnie odżywiać zwierzęta i nie popełniać błędów?