Od czego zależy trwałość związku? Na to pytanie od dawna odpowiedzi szukają terapeuci i małżeństwa w kryzysie. Nierzadko zwracają się po nią do tych, którym się „udało", tzn. par z wieloletnim stażem. Często okazuje się jednak, że to, co dla jednych jest remedium, u innych pogłębia problem. Eksperci starają się więc ustalić kilka nieco bardziej obiektywnych aspektów długowieczności związków. Oto siedem z nich.
Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą, że umiejętność dobrego komunikowania się z partnerem to podstawa udanego związku. Zresztą, nie tylko związku, ale i w ogóle dobrego odnajdywania się w świecie. W każdym razie, brak odpowiedniego porozumienia w partnerstwie to prawdziwa katastrofa - oznacza rozdrażnienie, niechęć, zawód, irytację, oddalenie, a w konsekwencji nierzadko rozstanie. Zobacz, jak efektywniej komunikować się z „drugą połową".
Jeśli masz dość życia w pojedynkę i chcesz poznać kogoś, kto zyska tytuł Twojego partnera/Twojej partnerki, prawdopodobnie czeka Cię seria randek i proces odrzucenia kiepskich kandydatów/ek. Szczególnie, jeśli jesteś w pewnym wieku i masz jasno sprecyzowane oczekiwania. Oczywiście większość wolałaby tego uniknąć i bezzwłocznie wpaść w odpowiednie ramiona, ale często nie jest to takie łatwo, szczególnie, że sami sobie w tym przeszkadzamy. Niektóre nieuświadomione strategie działania skutecznie utrudniają znalezienie partnera. Zobacz, jak je rozpoznać i ich unikać.
Tempus fugit (łac. czas ucieka) i szkoda go na życie w kiepskim związku. Rzecz jednak nie w tym, że gdy tylko coś się psuje, należy poszukać nowego partnera, ale w tym, by relację od początku dobrze formować. Istnieje kilka niezbywalnych zasad zgranego, satysfakcjonującego związku także z dłuższym stażem.
Finanse w związku to często trudny i drażliwy temat. Według badania zrealizowanego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej z 2016 r., co piąta polska para kłóci się o pieniądze, a jedna trzecia badanych z powodu takich konfliktów bierze pod uwagę rozstanie. Czy zatem istnieje przepis na udane zarządzanie wspólnym budżetem? W jakich przypadkach warto zdecydować się na korzystanie ze wspólnego konta, a kiedy dysponowanie środkami ulokowanymi na oddzielnych rachunkach jest lepszym rozwiązaniem?
Liczba rozwodów rośnie od lat i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Coraz trudniej jest o trwałe szczęśliwe małżeństwa. Być może lepsza wiedza o relacjach mogłaby zmienić taki stan rzeczy? Psychologowie od lat badają związki i wskazują, że daje się wyróżnić pewne zachowania, które są zwiastunami rozwodu.
Blisko trzy czwarte Polaków wypowiada słowa „kocham cię” dopiero wtedy, kiedy są pewni uczuć drugiej osoby. Wyznawanie miłości zdecydowanie łatwiej przychodzi paniom – 40 proc. kobiet lubi mówić o swoich uczuciach bez specjalnej okazji. Mężczyźni częściej natomiast czekają na szczególny, romantyczny nastrój. Zdaniem ekspertów ważne jest, żeby nie wyznawać miłości w pośpiechu, mimochodem, na siłę oraz to, by wyznanie było szczere.
Osoby samotne są szczuplejsze niż ludzie pozostający w małżeństwie lub stałym związku.
Nie ma idealnych par i każda kiedyś zmaga się z niezrozumieniem, negatywnymi emocjami, niesnaskami. Kłótnie w związku są czymś zupełnie normalnym i nie muszą być destrukcyjne, o ile zachowa się wnich pewne reguły. Jedną z nich jest świadomość sposobu reagowania przez partnera. Warto wiedzieć, że kobiety moga się mocniej przejmować konfliktową sytuacją.
Brytyjscy uczeni odkryli, że chętniej dbamy o formę fizyczną, gdy żyjemy w pojedynkę. Kiedy natomiast wchodzimy w związek, przestaje nam na tym zależeć.
Trudno o obiektywizm w sferze intymnej, bo ludzie cechują się różnymi temperamentami i stylem życia, niemniej jednak na podstawie odpowiedzi tysięcy uczestników badań można wnioskować, że najszczęśliwsze są pary, które oddają się miłosnym uniesieniom raz w tygodniu.
Nie jest łatwo wskazać na obiektywne czynniki trwałości związku, bo każda para jest inna i widzi odmienne przyczyny siły swojego małżeństwa. Niemniej jednak, wydaje się, że pewne sprawy są podobne dla każdej relacji. Włoscy badacze zapytali ponad trzy tysiące wieloletnich par o ich przepis na wspólne życie. Oto, co zaproponowano.
Zdrada, niezgodność charakterów i brak spójnych planów na przyszłość przyczyniają się do rozpadu związku.
Samotność jest destrukcyjna dla zdrowia, ale to nie oznacza, że trzeba mieć partnera, by dobrze funkcjonować. Ludzie, którzy utrzymują dobre relacje z rodziną czy przyjaciółmi, mają się nawet lepiej niż osoby pozostające w niesatysfakcjonujących związkach.
Kult młodości opanował prawdopodobnie cały świat, ale dojrzałość ma swoje zalety - tak duże, że coraz częściej bardzo doceniane. Dotyczy to np. kobiet. Choć w mediach ciągle dominują młode lub silnie odmładzające się celebrytki, daje się też dostrzegać nowy trend: naturalności, dojrzałości, propagowania dystansu do siebie i świata, a tym cechują się nie najmłodsze już panie. Oto, dlaczego starsze kobiety to fantastyczne partnerki i przyjaciółki.