Jaki jest sekret szczęśliwego związku? To jeden z hormonów sprawia, że jest się bardziej wyrozumiałym i pozytywnie nastawionym wobec partnera.
Rozstanie nie pociąga dziś za sobą społecznego piętna – mówi aktorka. Jej zdaniem jest to podstawowa przyczyna, dla której związki rozpadają się dziś szybciej niż kiedyś. Problemem jest także niechęć ludzi do pracowania nad relacjami w związkach – znacznie łatwiej jest bowiem uznać, że uczucie się wypaliło i podjąć decyzję o rozstaniu.
„Ja robię swoje, a ty swoje. Nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania, a ty nie jesteś na tym świecie, by spełniać moje. Ty to ty, a ja to ja. I jeśli przypadkiem natrafimy na siebie to wspaniale, jeśli nie, to nic nie można na to poradzić” . To słowa Martina Bubera austriackiego filozofa, współtwórcy filozofii dialogu, która zakłada, że prawdziwe spotkanie możliwe jest tylko w dialogu, w relacji JA – TY. Aby mogło dojść do takiego spotkania potrzebne są samoświadomość, wiara w potencjał człowieka, realizacja przykazania miłości, uznanie prawa do wolności drugiego człowieka, świadomość bycia z drugim człowiekiem (dialog nie monolog).
John Mellencamp i Meg Ryan w końcu się zaręczyli.
Wielu ludzi, otwarcie przyznających że są nieszczęśliwi w swoich związkach, pozostaje w nich i nie decyduje się na zakończenie relacji. Dlaczego tak się dzieje?
Finanse w związkach od wieków są kością niezgody pomiędzy partnerami. Ponad 70% konfliktów to właśnie te o pieniądze. Obok problemów z dziećmi, seksem czy teściami są główną przyczyną rozwodów. Czy Polacy w swoich relacjach darzą się wzajemnym zaufaniem również w obszarze finansowym? Czy może jednak mają finansowe sekrety i ukrywają przed partnerem swoje wydatki? A może odkładają zaskórniaki, o których nie mówią głośno przy kolacji?
W każdym małżeństwie od czasu do czasu pojawiają się „zgrzyty", ale kłótnie nie muszą osłabiać relacji i zmieniać naszego nastawienia do partnera. Sprzeczki też można przeprowadzić w konstruktywny sposób - pomaga w tym oksytocyna nazywana „hormonem miłości".
Jak to się dzieje, że niektórzy są szczęśliwymi małżonkami w wieloletnim stażem, a inni zostają w małżeństwie raczej z przyzwyczajenia lub decydują się na rozwód? Nie tylko osobowości i różne życiowe zdarzenia mają wpływ na poziom szczęścia w parze, sami małżonkowie wskazują na określone zachowania i przyzwyczajenia, które budują satysfakcję ze wspólnego życia.
Mick Jagger ma nową ukochaną. Rockman spotyka się ze znacznie młodszą producentką filmową, Noor Alfallah.
Utarło się, że jeśli ktoś nam się podoba, to po prostu jest ładna czy przystojny, ale na atrakcyjność danego człowieka składa się kilka czynników. Poza aspektami wizualnymi, o tym, czy ktoś nas pociąga, decyduje także m. in. głos i zapach tej osoby.
Od czego zależy trwałość związku? Na to pytanie od dawna odpowiedzi szukają terapeuci i małżeństwa w kryzysie. Nierzadko zwracają się po nią do tych, którym się „udało", tzn. par z wieloletnim stażem. Często okazuje się jednak, że to, co dla jednych jest remedium, u innych pogłębia problem. Eksperci starają się więc ustalić kilka nieco bardziej obiektywnych aspektów długowieczności związków. Oto siedem z nich.
Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą, że umiejętność dobrego komunikowania się z partnerem to podstawa udanego związku. Zresztą, nie tylko związku, ale i w ogóle dobrego odnajdywania się w świecie. W każdym razie, brak odpowiedniego porozumienia w partnerstwie to prawdziwa katastrofa - oznacza rozdrażnienie, niechęć, zawód, irytację, oddalenie, a w konsekwencji nierzadko rozstanie. Zobacz, jak efektywniej komunikować się z „drugą połową".
Jeśli masz dość życia w pojedynkę i chcesz poznać kogoś, kto zyska tytuł Twojego partnera/Twojej partnerki, prawdopodobnie czeka Cię seria randek i proces odrzucenia kiepskich kandydatów/ek. Szczególnie, jeśli jesteś w pewnym wieku i masz jasno sprecyzowane oczekiwania. Oczywiście większość wolałaby tego uniknąć i bezzwłocznie wpaść w odpowiednie ramiona, ale często nie jest to takie łatwo, szczególnie, że sami sobie w tym przeszkadzamy. Niektóre nieuświadomione strategie działania skutecznie utrudniają znalezienie partnera. Zobacz, jak je rozpoznać i ich unikać.
Tempus fugit (łac. czas ucieka) i szkoda go na życie w kiepskim związku. Rzecz jednak nie w tym, że gdy tylko coś się psuje, należy poszukać nowego partnera, ale w tym, by relację od początku dobrze formować. Istnieje kilka niezbywalnych zasad zgranego, satysfakcjonującego związku także z dłuższym stażem.
Finanse w związku to często trudny i drażliwy temat. Według badania zrealizowanego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej z 2016 r., co piąta polska para kłóci się o pieniądze, a jedna trzecia badanych z powodu takich konfliktów bierze pod uwagę rozstanie. Czy zatem istnieje przepis na udane zarządzanie wspólnym budżetem? W jakich przypadkach warto zdecydować się na korzystanie ze wspólnego konta, a kiedy dysponowanie środkami ulokowanymi na oddzielnych rachunkach jest lepszym rozwiązaniem?