Jak kobiety wyobrażają sobie partnera swoich marzeń? I jak to się różni u kobiet w zależności od ich wieku? Na Uniwersytecie w Getyndze oceniono zależności między wiekiem i preferencjami dotyczącymi partnera w dużej, międzynarodowej grupie samotnych kobiet.
Pary z długim stażem zazwyczaj angażują się w różnorodne zachowania, które podtrzymują i odżywiają związek. To pomaga zachować wyższy poziom zaangażowania, co jest korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego par. Na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign sprawdzono, jak takie zachowania związane z utrzymywaniem relacji wpływają na satysfakcję ze związku i zaangażowanie.
Większa gotowość do wybaczanie sobie własnych niedociągnięć w związku romantycznym może przekładać się na wyższe poczucie szczęścia w parze.
Kiedy jesteśmy w długotrwałym związku, możemy w końcu uznawać współmałżonka czy partnera za „coś oczywistego" i zapomnieć o okazaniu wdzięczności i doceniania go. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przekonują jednak, że wcale nie musi tak pozostać.
Śmiech odgrywa ważną rolę w romantycznych relacjach - bez względu na to, czy jest wspólny, czy też skierowany wobec drugiej osoby. Jeśli partnerzy w podobny sposób radzą sobie ze śmiechem lub byciem obiektem żartów, zazwyczaj są zadowoleni ze swojego związku. Z drugiej strony ludzie, którzy obawiają się żartów na swój temat, często są mniej szczęśliwi w swoim związku.
Relacje społeczne wpływają na zdrowie fizyczne. Jak się okazuje, sposób, w jaki czujesz się w bliskich związkach, może wpływać na funkcjonowanie twojego ciała.
W dłuższej perspektywie, gdy jeden partner chce czegoś uniknąć, takie samo nastawienie prezentuje drugi partner; a jeśli chce coś osiągnąć, to druga osoba także zaczyna tego pragnąć. Takie efekty te można zaobserwować niezależnie od płci, wieku i długości związku, mówią eksperci z Uniwersytetu w Bazylei.
Pary małżeńskie zyskują niewiele więcej korzyści dla dobrego samopoczucia psychicznego, zdrowia i więzi społecznych w porównaniu z mieszkającymi wspólnie parami niebędącymi małżeństwem. Zarówno małżeństwo jak i konkubinat dają więcej korzyści w porównaniu z samotnością, choć z czasem profity te słabną.
Wszyscy pamiętamy stare filmy z liceum, w których dziwaczny, odizolowany nastolatek zakochuje się w najpiękniejszej dziewczynie w całej szkole. Film zaczyna się od przedstawienia dziewczyny, która nie wie nic o niezbyt popularnym bohaterze, ale pod koniec ona też się w nim zakochuje. To klasyczna formuła romantycznego obrazu. Jak uważają badacze z University of Missouri, takie relacje jednak najlepiej pozostawić jedynie w filmach...
Oto, co przyczynia się do satysfakcjonującego życia seksualnego w długotrwałych związkach: gra wstępna, dbanie o odpowiedni nastroju, brak rutyny i wyrażanie miłości. Takie czynniki sprawiają, że namiętność trwa, pomimo upływającego czasu, mówią psychologowie z Chapman University.
Osoby o niskiej samoocenie mogą czuć się bezbronne w swoim związku, w tym nie mieć pewności co do wsparcia i miłości partnera. W serii badań holenderscy psychologowie społeczni pokazali, że ludzie o niskiej samoocenie żałują poświęceń dla związku, ponieważ nie czują się doceniani lub wspierani przez współmałżonka.
Zakochani są mniej zdolni do skupienia się i wykonywania zadań wymagających uwagi. Miłość może zaburzać zdolności poznawcze.
Podczas gdy zdolność do zabawy i wesołość zostały dobrze zbadane u dzieci, struktura tych aspektów osobowości i ich konsekwencje są niedostatecznie przeanalizowane u dorosłych. Okazuje się, że te cechy i umiejętności mają istotne znaczenie dla stanu romantycznych związków.
Osoby z niską samooceną są bardziej skłonne do pozostawania w nieszczęśliwych związkach, mówią badacze z University of Waterloo.
Utrata na wadze, jeśli ważyło się ponad normę, jest oczywiście korzystna dla zdrowia, ale kiedy jeden partner chudnie, nie zawsze ma to pozytywny wpływ na związek. Według ekspertów z North Carolina State University i University of Texas w Austin, mogą istnieć pewne negatywne konsekwencje odchudzania, jeśli oboje partnerzy nie są zaangażowani w wprowadzanie zdrowych zmian.