Tyscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wykryli proceder przyjmowania łapówek, w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich. Śledczy przedstawili nieuczciwej lekarce prawie 1000 zarzutów korupcyjnych. Liczący ponad 300 stron akt oskarżenia trafił już do sądu. Za przestępstwa te grozi zatrzymanej do 10 lat więzienia.
Od 1 stycznia 2016 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące oskładkowania umów-zleceń. Nowa regulacja dotyczy zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby, które pracują na podstawie umowy zlecenia. Czy wprowadzone rozwiązania prawne są korzystne dla zleceniodawców i zleceniobiorców?
1 stycznia 2016 wniesie wiele zmian, jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie dla pracowników. Od tej chwili nie będą oni musieli osobiście dostarczać formularzy zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy. To spore ułatwienie - dla chorych pracowników wyprawa do miejsca pracy, by dostarczyć druk, nie zawsze była przyjemna, a niekiedy mogło to wpłynąć na ich stan zdrowia, tym bardziej że mieli oni na to tylko 7 dni od wystawienia zwolnienia. Nierzadko dostarczały je osoby bliskie pracownikowi - partnerzy lub członkowie rodziny. Od stycznia 2016 nie będzie takiej konieczności - tradycyjne L4 mają zostać wyparte przez elektroniczne zwolnienia lekarskie.
Od 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać nam zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Równolegle – na dotychczasowych zasadach – będą funkcjonowały papierowe zwolnienia. E-zwolnienia będą przekazywane automatycznie do ZUS, bez konieczności osobistego dostarczania, a także przechowywania kopii przez lekarza. ZUS z kolei będzie przekazywał elektronicznie zwolnienia pracodawcom.
Środki pochodzące ze składek ubezpieczeniowych, również zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych, są środkami publicznymi, a nie prywatnymi oszczędnościami ubezpieczonych – uznał Trybunał Konstytucyjny. Według TK, ustawodawca dysponuje w takiej sytuacji szeroką swobodą rozporządzania takimi środkami w celu zapewnienia ubezpieczonym realizacji prawa do emerytury. Tym samym przejęcie przez ZUS części aktywów OFE zostało uznane za zgodne z ustawą zasadniczą.
Poczta Polska otworzyła w placówce w Sosnowcu pierwsze w kraju Centrum Aktywności Cyfrowej. Plany Poczty Polskiej obejmują utworzenie nawet 500 takich centrów. Powstają one dzięki współpracy Poczty z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. W Centrach obywatele będą mieli dostęp do wybranych usług e-government administracji publicznej, takich jak utworzenie profilu zaufanego e-PUAP, rozliczenie składek ZUS, czy założenie działalności gospodarczej.
Jak wyrobić dziecku paszport? Co zrobić, by ubiegać się o zasiłek w ZUS? Jak zameldować się czasowo czy sprawdzić, ile mamy na koncie punktów karnych? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na portalu www.obywatel.gov.pl. Na stronie prostym językiem opisano 82 najpopularniejsze usługi administracji publicznej dla obywatela. Zawartość strony będzie stale poszerzana i aktualizowana, a portal www.obywatel.gov.pl docelowo stanie się dla każdego Polaka pełnym źródłem informacji o administracji.
Osoby pracujące w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii mogą ubiegać się o przyznanie zagranicznego świadczenia emerytalnego. Trzeba jedynie złożyć wniosek.
Uwaga na maile i telefony z informacją o możliwości przeliczenia świadczeń wypłacanych przez ZUS. Osoby podszywające się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą kierować do emerytów zawirusowaną korespondencję elektroniczną lub namawiać do płatnych porad.
Nowe przepisy emerytalne obowiązujące od 1 maja 2015 r. wprowadzają zmiany w wyliczaniu kapitału początkowego. Dzięki nim zwiększą się emerytury osób, które przed 1999 r. studiowały albo opiekowały się dzieckiem. Zmienione przepisy emerytalne sprawiły, że zyskają nie tylko przyszli emeryci, lecz także obecni. Wystarczy przeliczyć swoje świadczenia na nowo.
Koniec z tradycyjnymi, papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Od przyszłego roku zastąpią je e-zwolnienia, czyli zaświadczenia przekazywane do ZUS i pracodawcy drogą elektroniczną.
Od początku roku lekarze mogą wystawiać pacjentom elektroniczne zwolnienia lekarskie. Tradycyjne druki L4 być honorowane tylko do końca 2017 r. E-zwolnienia są przesyłane do ZUS i pracodawców drogą elektroniczną bezpośrednio z gabinetów lekarskich. Zmiana ma usprawnić obieg dokumentów, uprościć procedury oraz oszczędzić pacjentom i lekarzom czasu, który tracili na własnoręczne przekazywanie druków.
Tylko 7 procent Polaków, którzy wkrótce przejdą na emeryturę, jest przekonanych, że otrzymywane świadczenia zapewnią im dotychczasowy standard życia.
Ostatni tydzień, w którym można zdeklarować czy chcemy pobierać emeryturę tylko z ZUS czy również z OFE. Od tygodni kwestia tego wyboru budzi emocje i jest tematem licznych porad, zarówno ekonomistów jak i „zwykłych” ludzi. Tymczasem okazuje się, że wybór może wcale nie mieć wpływu na wysokość naszego przyszłego świadczenia.
Jak dokonać wyboru, czy moja decyzja jest ostateczna, jak wyliczona zostanie moja emerytura? Przed ostatecznym terminem decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS, odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące emerytur.