"Gazeta Prawna" przedstawiła analizę, która dowodzi, że w przepisach dotyczących wypłacania przez ZUS emerytur i rent występuje luka prawna. Na wysokości emerytury stracić może kilkadziesiąt tysięcy osób.
Zakłady Ubezpieczeń Społecznych będą wydawać emerytom i rencistom specjalne zaświadczenia potwierdzające objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym zgłoszonych przez świadczeniobiorcę członków rodziny.
Po rozwodzie członkowie OFE często pozbawiają współmałżonków należnych im pieniędzy, zaś w skrajnym przypadku niepracujący małżonek może zostać na starość bez środków do życia. Resort pracy rozważa zmiany w obowiązujących przepisach, mające ułatwić rozwodzącym się małżonkom dochodzenie swoich praw.
Premier apeluje do pracowników służby zdrowia o przerwanie protestów. Rada Ministrów przyjęła program naprawy ochrony zdrowia. Od 1 stycznia 2007 roku nakłady na system opieki zdrowotnej mają wzrosnąć o 5 mld zł.
56-letni Mieczysław Otręba przepracował 35 lat, z tego 22 w ciężkich warunkach, jako kierowca ciężkiego sprzętu. Gdy zachorował na raka ZUS odmówił przyznania mu renty, gdyż w chwili zdiagnozowania choroby był na zasiłku przedemerytalnym.
W marcu bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę specjalnych legitymacji dla emerytów i rencistów. Pojawił się też poważny problem, czy aby zwykła, tania przesyłka pocztowa zdołała ustrzec dane osobowe milionów osób przed złodziejami - pisze Dziennik Zachodni.
Jak podaje Gazeta Prawna, renciści prowadzący własną działalność gospodarczą najprawdopodobniej od 1 czerwca będą musieli płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne.
Kontrowersyjny pomysł nowego systemu emerytalnego polegającego na zrównaniu emerytur dla wszystkich bez względu na osiągnięte zarobki, przedstawił w wywiadzie opublikowanym na łamach Życia Warszawy przewodniczący rady nadzorczej ZUS i prezydent Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski.
Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Łodzi dotyczące odmowy przeliczenia emerytury z uwzględnieniem 24 proc. kwoty bazowej. TK uznał, że kwestionowane przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są zgodne z Konstytucją.
Budżet państwa w ciągu najbliższych 5 lat dopłaci do ZUS nawet 194,53 mld złotych - alarmuje "Gazeta Prawna". To niemal tyle, co tegoroczne dochody budżetu, wynoszące 195,28 mld zł. Przyznawanie kolejnych przywilejów emerytalnych jeszcze zwiększy deficyt, zaś brak oszczędności może skutkować podwyżkami podatków lub składek. Mogą również zostać obniżone świadczenia.
W ciągu kilku najbliższych lat sytuacja finansowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może się gwałtownie pogorszyć - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Główną przyczyną będą niekorzystne zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa, bowiem już w roku 2009 na emerytury zaczną przechodzić pierwsze roczniki powojennego wyżu demograficznego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wydawanie legitymacji emeryta-rencisty. Do końca czerwca legitymacje powinny trafić do około 8 milionów emerytów i rencistów w całej Polsce.
W polskim systemie prawnym dziedziczenie emerytury jest zróżnicowane i zależy od tego, skąd świadczenie pochodzi. W iniejszym artykule zajmiemy się dziedziczeniem świadczeń pochodzących z obowiązkowych składek emerytalnych - wpłaconych na I filar (ZUS) i II ilar (OFE).
Od 1 marca 2006 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższy w ramach waloryzacji wypłacane emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz pozostałe dodatki i świedczenia pieniężne.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał dziś połączone skargi konstytucyjne Edwarda K. i Stanisława G. dotyczące wstrzymania wypłat emerytury z powodu kontynuacji zatrudnienia. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowany przepis ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie narusza konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego i nie pozbawia minimum życiowego osób, które osiągnęły wiek emerytalny.