Prawie połowa badanych (47 proc.) jest niezadowolona z funkcjonowania polskiego systemu ubezpieczeń emerytalnych, natomiast nieco więcej niż jedna czwarta (28 proc.) wyraża zadowolenie. Im starsi są ankietowani, tym częściej deklarują zadowolenie. Co czwarty Polak (25 proc.) nie ma jednak wyrobionej opinii na temat działania systemu emerytalnego. To wyniki najnowszego badania CBOS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił automatyczny, telefoniczny system informacyjny IVR. System ten jest czynny przez 24 godziny na dobę i we wszystkie dni w roku. Umożliwia uzyskanie aktualnych informacji dotyczących na przykład wysokości świadczeń i składek, zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Przeważająca większość osób biorących udział we wrześniowym badaniu CBOS (80 proc.) uważa, że obowiązujące obecnie rozwiązanie, w myśl którego kobiety osiągają wiek emerytalny wcześniej niż mężczyźni, jest sprawiedliwe. Większość Polaków uważa, że w ogóle na emeryturę powinno się odchodzić wcześniej niż obecnie. Prawie trzy czwarte ankietowanych (72 proc.) jest zdania, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat lub wcześniej, a jedna piąta (21 proc.) uważa, że – tak jak dotychczas – w wieku 60 lat. Zaledwie 4 proc. respondentów akceptuje ewentualne podwyższenie wieku emerytalnego dla pań.
Jak wynika z październikowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej większość Polaków (89%) sądzi, że w przyszłości będzie w stanie utrzymać się z emerytury. Dużo mniejszymi optymistami są obecni renciści i osoby niepracujące zawodowo – w tej grupie taki pogląd wyznaje odpowiednio 58 i 63% ankietowanych.
I ty zostaniesz emerytem – ile może wynieść emerytura z ZUS i OFE? Co zrobić, żeby mieć więcej? Polacy nie wiedzą, jakiej wysokości świadczenia otrzymywać będą na emeryturze. Ich obliczenie chce ułatwić ING Nationale-Nederlanden, prezentując kalkulator emerytury.
O emeryturze warto zacząć myśleć jak najwcześniej, im szybciej podejmiemy decyzję o wyborze sposobu oszczędzania, tym większe będą w przyszłości nasze świadczenia. Jak wynika z badań zaprezentowanych podczas konferencji zorganizowanej przez ING Nationale – Nederlanden, Polaków usatysfakcjonują świadczenia emerytalne w wysokości 75% aktualnej pensji.
Z najnowszych danych GUS i ZUS wynika, że w ostatnich siedmiu latach w Polsce zdecydowanie szybciej przybywało emerytów niż osób w wieku emerytalnym. Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje nieco ponad 6 mln osób w tzw. wieku poprodukcyjnym (kobiety w wieku 60+ i mężczyźni po 65 roku życia), ale w 2000 roku ZUS wypłacał 3,36 mln emerytur, a we wrześniu tego roku 4,59 mln. Liczba ta wzrosła więc o 1,23 mln i jest niemal czterokrotnie wyższa niż liczba osób, które skończyły w tym czasie wiek emerytalny - informuje Gazeta Prawna.
Jak wynika z informacji GUS i ZUS, w ciągu ostatnich siedmiu lat notuje się znacznie większy wzrost liczby emerytów niż obywateli w wieku emerytalnym. Ten status quo spowodowany jest przywilejami emerytalnymi, z których korzystają liczne grupy zawodowe. Koszty wypłacania nadmiernej ilości emerytur ponoszą pracujący i cała gospodarka krajowa - informuje Gazeta Prawna.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Wypych zobowiązał dyrektorów oddziałów wojewódzkich do przedstawienia planu usunięcia barier architektonicznych we wszystkich placówkach ZUS. Usunięcie barier ma być częścią realizowanej przez Zakład polityki działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż, z którego wynika, że 47 procent Polaków jest niezadowolonych z systemu emerytalnego. 28 proc. odpowiadają Polaków obecne możliwości oszczędzania na emeryturę, 25 proc. nie ma zdania.
Podczas Międzynarodowego Dnia Osób Starszych - 1 października - w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zostanie zorganizowany Dzień Seniora. Osoby starsze będą mogły skorzystać w tym dniu z porad specjalistów ZUS, uczestniczyć w forum ekspertów, jak również otrzymać specjalnie przygotowane materiały informacyjne.
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego nakłada na ZUS obowiązek wypłacenia odsetek od świadczeń, w sprawie wypłaty których toczyło się postępowanie sądowe.
„Metro” opisało sprawę, z której wynika, że według urzędników samotnym podopiecznym domów opieki, mimo iż płacili składki ZUS, należy się taki pogrzeb, jak osobom bezdomnym.
Z badań Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Przejście z pracy na emeryturę” wynika, że prawie 43 procent Polaków w wieku 50- 69 lat pobiera emeryturę. Jednocześnie co trzeci Polak z tej grupy wiekowej deklaruje, że chciałby pracować jak najdłużej. Badanie przeprowadzono w 2006 roku na grupie 6,36 mln osób, co stanowiło 74,4 proc. wszystkich obywateli w tym wieku.
Paweł Wypych, nowy szef Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapowiada zmiany w kierowanej przez niego instytucji - donosi "Puls Biznesu". Prezes Wypych chce zmniejszyć liczbę departamentów i oddziałów ZUS, wydłużyć godziny pracy oraz sięgnąć po pieniądze unijne, którymi zamierza sfinansować inwestycje informatyczne.