Jak informuje „Gazeta Prawna”, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje skrócenie okresu, w którym pracodawcy wypłacają uposażenie pracownikowi po pięćdziesiątym roku życia za czas pozostawania na zwolnieniu lekarskim. Ma to być jeden z zapisów tzw. ustawy zatrudnieniowej.
Prezydent podpisał ustawę z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którą od 1 stycznia 2009 r. osoby, które nie mogą udowodnić wysokości swoich zarobków, będą mogły ponownie przeliczyć renty, emerytury i kapitał początkowy.
Wszystkie osoby zainteresowane znalezieniem odpowiedniego dla siebie miejsca na rynku pracy i chcące uzyskać fachową poradę w tym zakresie ZUS zaprasza na Europejski Dzień Pracy w Krakowie. Na pytania odpowiedzą specjaliści z Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz wielu innych instytucji i firm.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął budowę Platformy Usług Elektronicznych, która ma ułatwić klientom urzędu korzystanie z jego usług. W skład platformy wejdzie nowy portal internetowy oraz Centrum Informacji Telefonicznej, a także zintegrowany system zarządzania czasem oczekiwania klientów w placówkach ZUS.
I Oddział ZUS w Poznaniu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką wcześniejszych emerytur na "drzwi otwarte". Bezpłatnych porad będą udzielać specjaliści z Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent.
Stowarzyszenia filmowców oraz producentów telewizyjnych opracowały własny projekt ustawy medialnej. Organizacje zaproponowały w nim nowy sposób zbierania pieniędzy na działalność publicznego radia i publicznej telewizji: opłaty licencyjne pobierane co miesiąc od każdego obywatela - pisze "Gazeta Wyborcza".
W ubiegłym roku na emeryturę odeszło na emeryturę 215 tysięcy Polaków, w roku bieżącym zaś liczba ta będzie jeszcze większa, informuje Gazeta Wyborcza.
Obniżenie lub cofnięcie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na łączną kwotę 38,3 milionów złotych – to efekt kontroli ZUS w I półroczu 2008 roku.
Tytuł konferencji, która 4 lipca odbyła się w Warszawie mówi sam za siebie. „To idzie starość” odsyła wprost do podstawowego zagadnienia społecznego Polski najbliższych lat i dziesięcioleci: dynamicznego wzrostu liczby osób starszych, powyżej 65. roku życia, pobierających emerytury i renty, często korzystających z pomocy socjalnej i opieki zdrowotnej.
Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ruszył blog rzecznika prasowego, Mikołaja Skorupskiego. Będzie można w nim znaleźć odpowiedzi na najbardziej nawet frapujące pytania dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych, składek i świadczeń.
ZUS przygotował kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć przyszłą emeryturę. Skorzystanie z niego nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ został on umieszczony w Internecie. Dostęp do kalkulatora jest całkowicie bezpłatny i nie wymaga podawania danych osobowych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał w ubiegłym roku wówczas rekordową ilość emerytur: otrzymało je 215 tysięcy osób. Jest to dwukrotnie większa liczba niż w roku 2006 i najwyższa od początku lat dziewięćdziesiątych.
Zgodnie z planami rządu, w 2010 roku ma zostać zwiększona składka zdrowotna, to zaś przyczyni się do zmniejszenia średniej płacy netto o około 26 zł. Emeryci w styczniu 2010 zaś stracą średnio 16 zł w porównaniu do grudnia 2009 - informuje Gazeta Prawna.
Rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach kapitałowych. Ustawa ma umożliwić wypłatę świadczeń ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, czyli tzw. emerytur kapitałowych. Ich wysokość nie będzie zależeć od płci, stanu zdrowia, stanu cywilnego lub rodzinnego ubezpieczonego.
Strajk na poczcie trwa, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada, że strajkujący pocztowcy nie spowodują wstrzymania wypłat rent i emerytur. Przedstawiciele ZUS deklarują, że porozumieli się w tej sprawie z dyrekcją Poczty Polskiej.