Każda osoba, która jest zagrożona długotrwałą chorobą może bezpłatnie skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia.
Do końca 2008 r. muszą być spełnione warunki wymagane do przyznania emerytury, natomiast wniosek o tę emeryturę może być złożony również po 31 grudnia 2008 roku. Warunki trzeba spełnić do końca 2008 roku, ale z wnioskiem można wystąpić później
Z badań Instytutu Spraw Publicznych (ISP) wynika, iż osoby starsze rezygnują z dalszej pracy zawodowej głównie przez problemy ze zdrowiem, presję ze strony pracodawcy oraz przewlekłe zmęczenie pracą.
Emerytura osoby, która ma 30 lat stażu, zarabia średnią płacę i złoży do ZUS wniosek o ustalenie prawa do emerytury już teraz, otrzyma świadczenie o sto złotych niższe, niż emeryt w tym samym wieku i z takim samym stażem pracy, który złoży taki wniosek dopiero w marcu przyszłego roku. Stanie się tak dlatego, że kwota bazowa, służąca do wyliczania emerytur i rent, wzrośnie od marca 2009 r. o ok. 270 zł – pisze Gazeta Prawna.
27 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje ogólnopolski „Dzień Seniora w ZUS”. Tego dnia we wszystkich oddziałach ZUS będą dyżurować eksperci, którzy odpowiedzą na pytania najstarszych klientów zakładu.
Polski system ubezpieczeń emerytalnych po rozpoczęciu reformy w 1999 r. był uznawany przez specjalistów za jeden z najnowocześniejszych na świecie. Jak jest dzisiaj?
Osoby, które nabędą prawo do emerytury, a chcą dalej pracować u swojego pracodawcy, nie będą już musiały już rozwiązywać stosunku pracy. Rząd chce im umożliwić otrzymywanie emerytury i kontynuowanie zatrudnienia – pisze Gazeta Prawna.
ZUS planuje zorganizowanie kolejnego „Dnia Seniora”, odbędzie się on 27 listopada.
Rząd chce ograniczyć przywileje emerytalne. Władze mają nadzieję, że wdrożenie programu „Solidarność pokoleń 50+” skłoni większą liczbę osób do pozostania na rynku pracy jak najdłużej. Wszystko to ma powstrzymać zbliżający się kryzys w systemie wypłacania emerytur, bez wprowadzenia zmian grozi nam niewydolność tego systemu.
Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że dziennik „Fakt” ma przeprosić Zakład Ubezpieczeń Społecznych za naruszenie dóbr osobistych. Dodatkowo gazeta musi wpłacić 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia na konto Fundacji Spełnionych Marzeń. Sprawa dotyczy artykułu na temat wyposażenia gabinetu prezesa ZUS zamieszczonego w wydaniu gazety z 22 stycznia tego roku.
Jak informuje „Gazeta Prawna”, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje skrócenie okresu, w którym pracodawcy wypłacają uposażenie pracownikowi po pięćdziesiątym roku życia za czas pozostawania na zwolnieniu lekarskim. Ma to być jeden z zapisów tzw. ustawy zatrudnieniowej.
Prezydent podpisał ustawę z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którą od 1 stycznia 2009 r. osoby, które nie mogą udowodnić wysokości swoich zarobków, będą mogły ponownie przeliczyć renty, emerytury i kapitał początkowy.
Wszystkie osoby zainteresowane znalezieniem odpowiedniego dla siebie miejsca na rynku pracy i chcące uzyskać fachową poradę w tym zakresie ZUS zaprasza na Europejski Dzień Pracy w Krakowie. Na pytania odpowiedzą specjaliści z Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz wielu innych instytucji i firm.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął budowę Platformy Usług Elektronicznych, która ma ułatwić klientom urzędu korzystanie z jego usług. W skład platformy wejdzie nowy portal internetowy oraz Centrum Informacji Telefonicznej, a także zintegrowany system zarządzania czasem oczekiwania klientów w placówkach ZUS.
I Oddział ZUS w Poznaniu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką wcześniejszych emerytur na "drzwi otwarte". Bezpłatnych porad będą udzielać specjaliści z Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent.