Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyłączy się do zbiórki pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Przez tydzień poprzedzający XVII finał Orkiestry pieniądze będą zbierane wśród pracowników i klientów tej instytucji.
Pracodawca zobowiązany jest do poinformowania rodziny zmarłego pracownika o warunkach wymaganych do uzyskania renty rodzinnej, przygotowania stosownego wniosku i złożenia go w organie rentowym. Obowiązek taki wynika z art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Coraz częściej zdarza się, że chorujący pracownicy przerywają zwolnienia lekarskie i wracają do pracy. Choć dla pracodawców jest to sytuacja korzystna, nie powinna jednak mieć ona miejsca. Pracodawca przed upływem terminu zwolnienia lekarskiego nie powinien dopuścić do pracy pracownika, ponieważ zgodnie z zaświadczeniem lekarskim jest on niezdolny do pracy.
ZUS uruchomił nową usługę: Telefoniczny Serwis Informacyjny w skład którego wchodzą automatyczny system informacyjny, nazywany systemem IVR (z ang. Interactive Voice Response) oraz infolinia w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych.
W piątek w Sejmie odbędzie się glosowanie w sprawie prezydenckiego weta dotyczącego ustawy o emeryturach pomostowych, tymczasem instytut badawczy PBS DGA na zlecenie Gazety Wyborczej przeprowadził wśród Polaków sondaż na ich temat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość kwot przychodu powodujących zawieszenie wypłacania emerytur i rent oraz wysokość zasiłku pogrzebowego.
Reforma systemu emerytalnego w naszym kraju to gigantyczne przedsięwzięcie, wzbudzające czasem wśród Polaków równie wielkie emocje. Trudno się dziwić - chodzi przecież o zabezpieczenie ich starości. Teraz jest z tym kiepsko, ale czy reforma rzeczywiście jest w stanie to zmienić?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć emeryturę przyznawaną według obecnie obowiązujących zasad. Korzystanie z kalkulatora jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga podawania danych osobowych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką wcześniejszych emerytur na cykl bezpłatnych porad udzielanych przez ekspertów z Wydziału Koordynacji Obsługi Klientów.
Każda osoba ubezpieczona, zagrożona długotrwałą chorobą, może bezpłatnie skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS. Jak się starać o skierowanie - tłumaczy Jadwiga Kawwa, dyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS.
Każda osoba, która jest zagrożona długotrwałą chorobą może bezpłatnie skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia.
Do końca 2008 r. muszą być spełnione warunki wymagane do przyznania emerytury, natomiast wniosek o tę emeryturę może być złożony również po 31 grudnia 2008 roku. Warunki trzeba spełnić do końca 2008 roku, ale z wnioskiem można wystąpić później
Z badań Instytutu Spraw Publicznych (ISP) wynika, iż osoby starsze rezygnują z dalszej pracy zawodowej głównie przez problemy ze zdrowiem, presję ze strony pracodawcy oraz przewlekłe zmęczenie pracą.
Emerytura osoby, która ma 30 lat stażu, zarabia średnią płacę i złoży do ZUS wniosek o ustalenie prawa do emerytury już teraz, otrzyma świadczenie o sto złotych niższe, niż emeryt w tym samym wieku i z takim samym stażem pracy, który złoży taki wniosek dopiero w marcu przyszłego roku. Stanie się tak dlatego, że kwota bazowa, służąca do wyliczania emerytur i rent, wzrośnie od marca 2009 r. o ok. 270 zł – pisze Gazeta Prawna.
27 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje ogólnopolski „Dzień Seniora w ZUS”. Tego dnia we wszystkich oddziałach ZUS będą dyżurować eksperci, którzy odpowiedzą na pytania najstarszych klientów zakładu.