Każda korespondencja dotycząca spraw związanych z emeryturami z nowego systemu powinna zawierać dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej czyli m.in. numery PESEL i NIP. W przypadku braku identyfikatorów ZUS nie ma prawa udzielić informacji.
Nasz system składa się trzech filarów. Ten trzeci jest dodatkowy, nieobowiązkowy, kapitałowy, zarządzany przez prywatne podmioty. Polacy jednak rzadko z niego korzystają. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiada Zofia Czepulis-Rutkowska, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Od 4 marca osoby wzywane do ZUS będą mogły otrzymać w całości w gotówce zwrot kosztów przejazdu. Do tej pory zainteresowani mogli „do ręki" otrzymać jedynie 20 zł, a reszta była przelewana na konto lub przekazywana pocztą pod wskazany adres.
1 marca ZUS rozpocznie realizację umowy o zabezpieczeniu społecznym zawartą między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Umowa ta ma zastosowanie przy ustalaniu świadczeń emerytalno-rentowych zarówno w Polsce, jak i w USA.
Od 1 stycznia tego roku uczestniczki OFE, urodzone po 1 stycznia 1949 roku, uzyskały prawo do emerytury z nowego systemu Jaka jest procedura ubiegania się o emeryturę uprawnionych roczników kobiet, uczestniczek OFE, wyjaśnia Elżbieta Łopacińska, członek Zarządu ds. świadczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wysokość kwoty bazowej, która ma wpływ na wysokość wypłacanych rent i emerytur wzrośnie od marca o ponad 13 procent - informuje Gazeta Prawna.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2008 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i katolicki tygodnik chcą popularyzować wiedzę dotyczącą zasad koordynowania świadczeń emerytalnych oraz zasiłków w ramach Unii Europejskiej.
W związku z artykułem opublikowanym w Dzienniku informującym o gigantycznej dziurze w budżecie ZUS, która może spowodować wstrzymanie wypłat świadczeń, zakład opublikował specjalne oświadczenie prezes Sylwestra Rypińskiego. Prezes uspokaja emerytów i rencistów: nie ma żadnego realnego zagrożenia dla wypłaty emerytur i rent. Wszystkie świadczenia są i będą wypłacane w całości i na czas.
W ubiegłym roku ZUS obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na kwotę 78,4 mln zł. Taki był efekt przeprowadzonej przez Zakład kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wykorzystania zwolnień lekarskich.
Obowiązująca od kilku tygodni ustawa o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury.
Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury. Rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym. Stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury. Wysokość rekompensaty będzie wykazana w decyzji ustalającej wysokość emerytury.
Niedawno pisaliśmy o tym, że bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami. Polskie władze także rozpatrują możliwość podobnych rozwiązań wobec kryzysu finansowego zniechęcającego młodych ludzi do posiadania dzieci i innych czynników powstrzymujących wzrost dzietności w naszym kraju.
Zima, mróz albo roztopy – niechętnie wychodzimy w taką pogodę z domu. Zwykle jednak musimy pofatygować się osobiście w sprawach urzędowych. Na szczęście nowe technologie dają nowe możliwości – warto sprawdzić, czy nasza obecność w tym przypadku w ZUS jest konieczna, może wystarczy telefon i Internet albo krótki spacer na pobliska pocztę.
Zgodnie z obowiązującymi od 8 stycznia przepisami osoba, która pobiera jednocześnie emeryturę i pensję, przy rozwiązywaniu umowy może nie otrzymać gwarantowanej przez kodeks pracy odprawy. Zdaniem ekspertów, aby każdy emeryt miał gwarancję jej otrzymania, konieczna jest nowelizacja prawa – pisze Gazeta Prawna.