Za niecały rok elektroniczne zwolnienia lekarskie wyprą papierowe druki. Elektroniczne zwolnienia to wygodne rozwiązanie, które usprawnia pracę lekarzy i przedsiębiorców oraz ułatwia życie pracownikom – podkreślają eksperci ZUS. Każdy pracodawca, który ma profil na Platformie Usług Elektronicznych, otrzymuje natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i dane dotyczące samego zwolnienia. Przez PUE pracodawca może też wysłać wniosek o kontrolę zwolnienia.
Tylko w ciągu kilku dni z pomocy sześciuset doradców emerytalnych w ZUS skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób. Doradcy pomagają przygotować złożenie wniosku o emeryturę i wyliczyć wysokość świadczenia. Na pomoc mogą też liczyć przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową. Doradcy ds. ulg i umorzeń wskażą najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań: rozłożenie należności na raty, odroczenie terminu płatności lub umorzenie należności z tytułu składek.
Już 1 października wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski o przejście na emeryturę można jednak składać już od 1 września. Z przejścia na emeryturę może skorzystać 330 tys. osób. Taka decyzja powinna być jednak głęboko przemyślana, gdyż system emerytalny jest tak skonstruowany, że premiuje dłuższa pracę.
Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Nie powinna, więc cię zdziwić wizyta kontrolera z ZUS i zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika. Kontroler sprawdzi, w jaki sposób wykorzystujesz czas zwolnienia, czyli czy jesteś w domu i leżysz w łóżku, jeśli takie jest zalecenie lekarza. Lekarz orzecznik natomiast skontroluje czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie, czyli czy jesteś rzeczywiście chory. Celem kontroli jest sprawdzenie czy ktoś w czasie zwolnienia nie pracuje lub czy nie wykonuje innych zadań, które mogą mu utrudnić powrót do zdrowia oraz czy choroba nie jest „fikcyjna”.
Doradcy emerytalni w całej Polsce obsłużyli już 2/3 klientów, z tych którzy w 4 kwartale tego roku uzyskają prawo do przejścia na emeryturę. Przyszli emeryci korzystają przede wszystkim z możliwości wyliczenia przez doradcę potencjalnej wysokości emerytury w zależności od momentu zakończenia pracy.
Jeden przelew do ZUS to oszczędność czasu i kosztów. Już od stycznia 2018 roku płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne będą mogli przekazywać pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko jednym przelewem na jeden rachunek. Każdy płatnik otrzyma swój własny indywidualny rachunek bankowy, na który będzie przelewał pieniądze do ZUS.
Doradcy emerytalni ZUS mają pełne ręce roboty. Wiele osób chętnie korzysta z ich wiedzy i dopytuje o szczegóły związane z przejściem na emeryturę. Niektóre z pytań padają w czasie prawie każdej rozmowy z doradcą. Dotyczą one zasad przyznawania i obliczania emerytury oraz najkorzystniejszego momentu zakończenia aktywności zawodowej.
Każdy kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o stanie Konta Ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.
Od 20 maja tego roku nowy przedsiębiorca nie musi już odwiedzać ZUS po zarejestrowaniu firmy. Podczas składania wniosku CEDIG w każdym urzędzie miasta lub gminy jednocześnie zostanie zgłoszony do ubezpieczenia.
Jeszcze przez ponad rok lekarze będą mogli wystawiać papierowe zwolnienia. Ręcznie wystawiane druki miały zniknąć wraz z początkiem 2018 roku, sejm przyjął jednak zmiany w prawie, które nie tylko przesuwają termin ostatecznej likwidacji papierowych zwolnień na drugą połowę przyszłego roku, ale co istotne także ułatwiają ich wystawianie.
Kampania społeczno-informacyjna "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego" rozpoczyna się 18 maja. Będzie trwała do połowy czerwca. Pierwsze spotkania w terenie odbędą się w woj. małopolskim, podkarpackim i pomorskim. Celem tej kampanii jest przekaz, że decyzja o przejściu na emeryturę jest decyzją indywidualną.
Tylko w ciągu pierwszych siedmiu dni z usług doradców emerytalnych w ZUS skorzystało ponad dwa tysiące osób. Ponad pół tysiąca z nich otrzymało wyliczenia dotyczące wysokości przyszłej emerytury. Uruchomienie usługi doradcy to zusowski strzał w dziesiątkę. Od 1 lipca pojawią się we wszystkich placówkach w całej Polsce.
Nie każdy ma ten komfort, że na emeryturze dostaje na swoje konto tyle, że już pracować nie musi. Wielu emerytów i rencistów, pomimo tego, że pobiera świadczenie z ZUS, nadal pracuje, aby poprawić swoją stopę życiową. Dla niektórych praca to sposób na utrzymanie życiowej i zawodowej aktywności, ale dla większości emerytów to po prostu konieczność żeby mogli związać koniec z końcem.
Wahasz się czy przejść na emeryturę czy może jednak dalej pracować? Nie wiesz jak obliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury? Już wkrótce w rozwiązaniu tych problemów pomoże ci doradca emerytalny. Od lipca we wszystkich placówkach ZUS na przyszłych emerytów czekali będą doradcy emerytalni, których zadaniem będzie wyjaśnienie, kiedy warto zostać emerytem, tak by wysokość emerytury była możliwie najbardziej korzystna.
Pomimo akcji informacyjnych oraz prowadzonych przez ZUS kontroli nie brakuje osób, które z Funduszu Chorobowego próbują zrobić źródło łatwego zarobku. To dosyć ryzykowne postępowanie, które niekiedy kończy się koniecznością zwrotu otrzymanego z ZUS „chorobowego” i to wraz z odsetkami. Tylko w ubiegłym roku pracownicy ZUS na Dolnym Śląsku wykazali fikcję 431 zawartych umów o pracę z dziwnie wysoką pensją.