Jak informuje ZUS, o zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przekroczenia granicy podstawy wymiaru składek można wnioskować do 8-go maja bieżącego roku.
Do 8 maja 2009 r. ubezpieczeni mogą składać w ZUS wnioski o zwrot nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w części sfinansowanej przez ubezpieczonych), wpłaconych od stycznia 1999r. do 7 maja 2003 r. Dotyczy to wyłącznie tych osób, których płatnik składek już nie istnieje i nie ma jego następcy prawnego. Zwrot opłaconych składek nastąpi w gotówce lub na wskazany rachunek bankowy.
Ustawa budżetowa przewiduje, że wzrost wynagrodzeń wyniesie 6,6% oraz zatrudnienia 2%. Dziś wiadomo, że założenia te nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, powstaje więc pytanie o związek wspomnianych założeń ze składkami do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zapewnia jednak, że wypłaty emerytur są bezpieczne.
Od 1 stycznia 2009 r. osobom, które w okresie wskazywanym do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia wykonywały pracę w ramach stosunku pracy, ale nie mają możliwości udowodnienia wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia, ZUS przyjmuje w każdym roku, w którym była wykonywana ta praca obowiązujące wówczas minimalne wynagrodzenie pracowników.
Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (American Psychological Association) wynika, że osoby starsze dziesięciokrotnie łatwiej zapamiętują fałszywe informacje i wierzą, że są prawdziwe w porównaniu do osób młodszych.
Z danych ZUS wynika, że prawo do emerytury pomostowej przyznanej na mocy nowych przepisów zyskało do tej pory tylko 13 osób. Osoby ubiegające się o przyznanie tego świadczenia mają problemy z udokumentowaniem swoich praw do niego - pisze Gazeta Prawna.
10 lat temu wprowadzono reformę polskiego systemu emerytalnego. Na mocy tej ustawy finansowanie świadczeń wypłacanych przez ZUS i pochodzących od składek osób pracujących odbywa się w I filarze. Na II filar składają się Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), tworzone przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) . Składka wynosi 20% składki nie wpłacanej do I filaru, zbierana jest na indywidualnych kontach emerytalnych i inwestowana na rynku finansowym. III filar to ubezpieczenie dodatkowe, np. w towarzystwach ubezpieczeniowych lub pracowniczych programach emerytalnych.
Od 1 kwietnia 2009 r. zaczną obowiązywać nowe wysokości jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie przepisów ustawy wypadkowej. Świadczenia w nowej wysokości będą obowiązywać do 31 marca 2010 r.
Od 1 marca 2009 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął realizację Umowy o zabezpieczeniu społecznym między naszym krajem a USA, która ma zastosowanie przy ustalaniu świadczeń emerytalno-rentowych.
We wtorek, 31 marca w godzinach 10.00-12.00 dyżurować będzie specjalista z Departamentu Rent Zagranicznych Centrali ZUS w Warszawie.
Każda korespondencja dotycząca spraw związanych z emeryturami z nowego systemu powinna zawierać dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej czyli m.in. numery PESEL i NIP. W przypadku braku identyfikatorów ZUS nie ma prawa udzielić informacji.
Nasz system składa się trzech filarów. Ten trzeci jest dodatkowy, nieobowiązkowy, kapitałowy, zarządzany przez prywatne podmioty. Polacy jednak rzadko z niego korzystają. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiada Zofia Czepulis-Rutkowska, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Od 4 marca osoby wzywane do ZUS będą mogły otrzymać w całości w gotówce zwrot kosztów przejazdu. Do tej pory zainteresowani mogli „do ręki" otrzymać jedynie 20 zł, a reszta była przelewana na konto lub przekazywana pocztą pod wskazany adres.
1 marca ZUS rozpocznie realizację umowy o zabezpieczeniu społecznym zawartą między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Umowa ta ma zastosowanie przy ustalaniu świadczeń emerytalno-rentowych zarówno w Polsce, jak i w USA.
Od 1 stycznia tego roku uczestniczki OFE, urodzone po 1 stycznia 1949 roku, uzyskały prawo do emerytury z nowego systemu Jaka jest procedura ubiegania się o emeryturę uprawnionych roczników kobiet, uczestniczek OFE, wyjaśnia Elżbieta Łopacińska, członek Zarządu ds. świadczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.