Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał lub ograniczył w pierwszym półroczu 2009 r. wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę ponad 72,5 mln zł. To efekt prowadzonych kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.
Firma GoodBrand & Company Polska zaprezentowała wyniki badania Kapitału Społecznego Marek. Marką narodową o najwyższej wartości społecznej w Polsce okazał się Kościół katolicki, który osiągnął wynik ponad dwukrotnie wyższy niż kolejne marki: Kraków, Wrocław, Polska i Gdańsk. Znacznie słabiej wypadły inne duże polskie miasta: Poznań i Warszawa oraz Katowice, które wypadły najsłabiej wśród miast.
Z Wiesławą Kempską z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS na temat procesu przyznawania emerytur, obowiązków osoby ubiegającej się o świadczenie, zobowiązań pracodawcy oraz ZUS rozmawia Aleksandra Bełkowska.
Prawie 5 mld zł - tyle w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał na sfinansowanie świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Aby zmniejszyć te wydatki i poprawić bezpieczeństwo pracy ZUS wraz z Państwową Inspekcją Pracy rozpoczynają kampanię społeczną pt. "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia".
„W odpowiedzi na dzisiejsze doniesienia medialne, pragnę zapewnić wszystkich klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że wypłata świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest w jakikolwiek sposób zagrożona. Wszystkie emerytury i renty są i będą wypłacane w całości i w dotychczasowych terminach," wyjaśnia Sylwester Rypiński, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Rehabilitacja za pośrednictwem telefonu komórkowego to już nie mrzonka, ale teraźniejszość w usługach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A ponadto od maja b.r. z rehabilitacji leczniczej mogą korzystać osoby po operacyjnym leczeniu niektórych chorób nowotworowych. Właśnie ruszyły dwa nowe programy pilotażowe.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował kwoty przychodu, jakie od 1 czerwca mają wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty oraz renty socjalnej.
Z dniem 1 stycznia 1999 r. zaczął obowiązywać w Polsce nowy system emerytalny. Jakkolwiek przez wielu został z nieufnością, niektórzy przedstawiciele obecnego rządu przekonują, że nowy system jest komplementarny i stanowi konsensus wypracowany przez rożne środowiska.
Kryzys sprawia, że coraz więcej osób składa wnioski o przyznanie renty, ci zaś, którzy pobierają świadczenie okresowe, ubiegają się o renty stałe. Obecnie otrzymanie tego świadczenia na stałe stanowi jednak rzadkość, bowiem nowelizacja przepisów z 2005 roku wprowadza generalną zasadę, że niezdolność do pracy ustala się na okres do pięciu lat.
Czy każda osoba, która pracowała w Niemczech ma prawo do niemieckiej emerytury? Czy do stażu są wliczane okresy pracy w byłej NRD? Na tego typu pytania odpowiedzą eksperci podczas Polsko-Niemieckiego Dnia Poradnictwa.
Jak informuje ZUS, o zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przekroczenia granicy podstawy wymiaru składek można wnioskować do 8-go maja bieżącego roku.
Do 8 maja 2009 r. ubezpieczeni mogą składać w ZUS wnioski o zwrot nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w części sfinansowanej przez ubezpieczonych), wpłaconych od stycznia 1999r. do 7 maja 2003 r. Dotyczy to wyłącznie tych osób, których płatnik składek już nie istnieje i nie ma jego następcy prawnego. Zwrot opłaconych składek nastąpi w gotówce lub na wskazany rachunek bankowy.
Ustawa budżetowa przewiduje, że wzrost wynagrodzeń wyniesie 6,6% oraz zatrudnienia 2%. Dziś wiadomo, że założenia te nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, powstaje więc pytanie o związek wspomnianych założeń ze składkami do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zapewnia jednak, że wypłaty emerytur są bezpieczne.
Od 1 stycznia 2009 r. osobom, które w okresie wskazywanym do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia wykonywały pracę w ramach stosunku pracy, ale nie mają możliwości udowodnienia wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia, ZUS przyjmuje w każdym roku, w którym była wykonywana ta praca obowiązujące wówczas minimalne wynagrodzenie pracowników.
Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (American Psychological Association) wynika, że osoby starsze dziesięciokrotnie łatwiej zapamiętują fałszywe informacje i wierzą, że są prawdziwe w porównaniu do osób młodszych.