W wyniku zdymisjonowania dotychczasowego prezesa ZUS Sylwestra R. wobec zarzutów korupcyjnych, nastąpiła zmiana na wspomnianym stanowisku. Prezes Rady Ministrów powołał Zbigniewa Derdziuka. W piątek nowy prezes objął stanowisko.
Od 15 września w kioskach można kupić "Poradnik emerycki" - książkę przygotowaną wspólnie przez dziennikarzy "Super Expressu" i ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
1 października 2009 r. wejdzie w życie Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą. Umowa ta reguluje stosunki między obydwoma państwami w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały w tych państwach oraz transferu świadczeń.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do premiera D. Tuska z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii przewidywanych zmian systemu emerytalnego służb mundurowych.
Prezes Rady Ministrów powołał z dniem 9 września panią Elżbietę Łopacińską na stanowisko p.o. prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Katarzyna Szeska, Sylwester R, prezes ZUS, a także cztery inne osoby, w tym pracownicy Zakładu, zostały zatrzymane przez ABW.
W kwietniu 2009 roku Sejm przyjął ustawę o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli. Wysokość tego świadczenia będzie taka sama jak emerytury pomostowej. Inne są jednak zasady jego przyznawania. O nowym prawie z Grażyną Janaszek z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali ZUS rozmawia Aleksandra Bełkowska.
Jak informuje ZUS od 1 września osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie mogła do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.
Nie tylko ZUS ma prawo sprawdzić, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. Prawem takim dysponuje również pracodawca.
1 sierpnia ZUS rozpoczął realizację programu "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Ma on związek z zanotowanym w bieżącym roku znacznym wzrostem ilości wypłacanych zasiłków chorobowych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał lub ograniczył w pierwszym półroczu 2009 r. wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę ponad 72,5 mln zł. To efekt prowadzonych kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.
Firma GoodBrand & Company Polska zaprezentowała wyniki badania Kapitału Społecznego Marek. Marką narodową o najwyższej wartości społecznej w Polsce okazał się Kościół katolicki, który osiągnął wynik ponad dwukrotnie wyższy niż kolejne marki: Kraków, Wrocław, Polska i Gdańsk. Znacznie słabiej wypadły inne duże polskie miasta: Poznań i Warszawa oraz Katowice, które wypadły najsłabiej wśród miast.
Z Wiesławą Kempską z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS na temat procesu przyznawania emerytur, obowiązków osoby ubiegającej się o świadczenie, zobowiązań pracodawcy oraz ZUS rozmawia Aleksandra Bełkowska.
Prawie 5 mld zł - tyle w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał na sfinansowanie świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Aby zmniejszyć te wydatki i poprawić bezpieczeństwo pracy ZUS wraz z Państwową Inspekcją Pracy rozpoczynają kampanię społeczną pt. "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia".
„W odpowiedzi na dzisiejsze doniesienia medialne, pragnę zapewnić wszystkich klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że wypłata świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest w jakikolwiek sposób zagrożona. Wszystkie emerytury i renty są i będą wypłacane w całości i w dotychczasowych terminach," wyjaśnia Sylwester Rypiński, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.