Zadowolenie ze sposobu funkcjonowania systemu ubezpieczeń emerytalnych w naszym kraju wyraża niespełna co czwarty dorosły Polak, ponad dwukrotnie więcej osób ocenia go krytycznie - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Opinie o systemie emerytalnym są w dużym stopniu zbieżne z oceną działalności ZUS. Pracę tej instytucji dobrze ocenia nieco więcej niż co piąty badany, źle - ponad połowa.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców. Zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS wydaje już od ręki. Zakład wprowadza tę zmianę, mimo że prawo w tej materii się nie zmieniło. Nadal ustawowy, obowiązujący ZUS termin na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek to 7 dni.
Ponad połowa Polaków (56 procent) źle ocenia działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tylko co piąty (22 proc.) jest przeciwnego zdania - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Opinie na temat tej instytucji właściwie nie zmieniają się w ciągu ostatnich miesięcy. Funkcjonowanie ZUS relatywnie lepiej niż inni oceniają najstarsi badani, a także emeryci i renciści.
Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona - od 1 marca 2010 r. - waloryzacji emerytur i rent, podwyższenia świadczeń najniższych oraz dodatków do emerytur i rent.
O blisko 150 mln zł musiał zmniejszyć lub cofnąć świadczenia chorobowe Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2009 r. To wynik przeprowadzonych w ciągu całego roku kontroli zwolnień lekarskich.
Ponad połowa (54 procent) badanych przez CBOS osób negatywnie ocenia działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O ZUS ma dobre zdanie zaledwie co piąty ankietowany. Jeszcze gorszą opinię ma NFZ, o którym krytycznie wypowiada się aż trzy czwarte respondentów.
Od wtorku, 9 lutego br., w Żoliborskim Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów ruszył Punkt Informacyjno-Doradczy. Eksperci z różnych instytucji, w tym także z ZUS, w wyznaczonych dniach udzielają informacji, doradzają i wyjaśniają zawiłości prawne.
Już blisko 50 tys. wniosków do ZUS złożyli Polacy za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego. Popularność uruchomionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych e-urzędu rośnie w bardzo szybkim tempie.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2009 r.
Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmian w systemie o emeryturach kapitałowych grozi w efekcie likwidacją systemu emerytalnego w obecnym kształcie.
Od początku stycznia pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze zobowiązani będą do odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Obowiązek ten nakładają przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.
Program realizowany jest od 2006 r. wspólnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Telewizję Polską.
Już ponad 300 tysięcy emerytów i rencistów złożyło w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o przeliczenie swojego świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za okresy, w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy kto złoży podobny wniosek do ostatniego dnia grudnia może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.
Banki coraz wyraźniej segmentują klientów i ich potrzeby. Wprowadzają do oferty rachunki osobiste dedykowane zwolennikom bankowości internetowej, kobietom oraz osobom starszym. Internauci mogą liczyć na bezpłatne przelewy elektroniczne, panie - na specjalny pakiet ubezpieczeń, a seniorzy - na pomoc w załatwieniu formalności z ZUS.
Tylko do końca tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wydawał i potwierdzał papierowe legitymacje ubezpieczeniowe. Od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej będzie można potwierdzić za pomocą innych dokumentów, określonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.