Czasy terroru w różnych krajach i epokach najczęściej są opisywane przez postaci tyranów. Julian Barnes nie poszedł tą drogą, zainteresowała go sytuacja artysty, który musi wybierać między twórczością a kompromisami na jakie musi się godzić, aby przetrwać.
Gérard Depardieu zagra w ekranizacji powieści "Kozetka Stalina". Aktor, który ma już na koncie film biograficzny o Rasputinie, przygotowuje się do kolejnego projektu. Będzie to udział w adaptacji powieści "Le Divan De Staline" Jeana-Daniela Baltassata, w Polsce znanej pod tytułem "Kozetka Stalina".
17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR - na mocy uchwały Sejmu obchodzimy oficjalnie Dzień Sybiraka. Sam Dzień Sybiraka od 1991 roku organizowany jest zaś przez Związek Sybiraków, polską organizację grupującą byłych zesłańców.
25 września br. trafiły do księgarń „Morelowe konfitury” autorstwa Aleksandra Sołżenicyna. To już piąta książka tego autora wydana przez poznański REBIS.
Druga przypadająca we wrześniu tragiczna polska rocznica związana z II wojną światową. Tego dnia, na mocy "paktu o nieagresji" podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa i ZSRR Wiaczesława Mołotowa, na terytorium broniącej się przed hitlerowcami Rzeczpospolitej wkroczyły wojska sowieckie.
Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i prezydent ZSRR, kończy dziś 80 lat.
3-go sierpnia w Moskwie zmarł Aleksander Sołżenicyn, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autor m. in. „Jednego dnia Iwana Denisowicza”, „Oddziału chorych na raka” oraz „Archipelagu Gułag”. Miał 89 lat.
12 czerwca w imieniu Aleksandra Sołżenicyna jego żona odebrała z rąk prezydenta Putina ważną nagrodę “za osiągnięcia w dziedzinie działalności humanitarnej”, przyznaną z okazji Dnia Rosji. Najbardziej znany rosyjski dysydent i więzień polityczny, przez większą część życia walczący z komunistycznym systemem o demokratyczną Rosję, został uhonorowany przez byłego oficera KGB i nagrodę przyjął. W historii nie ma rzeczy niemożliwych.
W wieku 76 lat zmarł Borys Jelcyn, pierwszy prezydent Rosji. Urodzony 1 lutego 1931 roku w Jekaterynburgu z wykształcenia był inżynierem budowlanym. Od 1981 roku należał do KC KPZR, a w 1990 objął przywództwo Rady Najwyższej Federacji Rosyjskiej. W rok później wygrał wybory prezydenckie.