Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym - na ich mocy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został podwyższony i zrównany do 67 lat.
Powodzenie zmian emerytalnych będzie zależało przede wszystkim od dodatkowych zmian na rynku pracy. Samo podniesienie wieku emerytalnego, bez poprawy poziomu zatrudnienia osób w wieku 55+ nie da zamierzonego rezultatu. Wydłużenie czasu pracy, będzie też wymagało poprawy profilaktyki zdrowotnej dostępnej dla pracowników.
Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak przedstawili rezultaty konsultacji emerytalnych miedzy partiami koalicyjnymi. Osiągnięte porozumienie zakłada zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz ustalenie go na poziomie 67 lat.
Dla zdecydowanej większości z nas praca jest koniecznością, a nie przyjemnością - wynika z ankiety ING Banku Śląskiego. Blisko trzech na czterech respondentów jest przeciwnych podwyższeniu wieku przejścia na emeryturę i opowiedziało się za utrzymaniem obecnych progów.
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt nowelizacji ustawy zawiera propozycje, które mają na celu wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r., zrównującego prawa kobiet i mężczyzn do korzystania z wcześniejszej emerytury, wydłużenie okresu dochodzenia przez płatnika zwrotu składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz ustalenia sposobu określania hipotetycznej wysokości przyszłej emerytury.
Koalicja Karat i PSF Centrum Kobiet organizują spotkanie z Ireną Wóycicką, (Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową) poświęcone pracom nad ustawą o zakładach ubezpieczeń emerytalnych. Spotkanie odbędzie się 12 września w Warszawie.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że mężczyźni częściej są za zrównaniem wieku emerytalnego, zwolennikami takiego rozwiązania są także w większości osoby młodsze. Generalnie jednak Polacy optują za wcześniejszym przechodzeniem na emeryturę.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przygotowuje obecnie projektu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, poinformowała minister Anna Kalata. Ministerstwo opracowuje w tej chwili kampanię informacyjną na rok 2007, która ma uświadomić kobietom korzyści płynące z dłuższego zatrudnienia.