Pralka i zmywarka to urządzenia gospodarstwa domowego, które w największym stopniu oszczędzają nasz czas, a ta ostatnia jest najbardziej ceniona przez kobiety i osoby w wieku 41-50 lat – wynika z raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie Indesit. To nie tylko urządzenia bez których ciężko wyobrazić sobie współczesne życie, zwłaszcza w przypadku kilkuosobowej rodziny - to także nasi sprzymierzeńcy w... pielęgnowaniu relacji rodzinnych. Szczegółowe wyniki raportu komentuje psycholog Maria Rotkiel.
Dziś 63,7% gospodarstw domowych ma własne „cztery kółka”. Dekadę temu samochód miała co druga rodzina. Dla porównania 2015 roku smartfonem dysponowało 45,4% familii, aby w rok później ten odsetek podskoczył do 53,4%. Wciąż smartfony są mniej popularne niż auta. Jeśli jednak dynamika obserwowanych zmian się utrzyma, stan ten już niebawem się zmieni. Podobne zmiany widać w przypadku telewizorów, kamer i drukarek.
Zwolenników posiadania zmywarek jest tylu, ilu ich przeciwników. Jedni uważają, że bez tego cennego urządzenia można spędzić przy zlewie połowę życia, inni – że jest to inwestycja, która nie przynosi ze sobą żadnych korzyści finansowych. Czy warto więc wyłożyć - częstokroć znaczną dla wielu z nas - kwotę na zakup tego urządzenia?
Rachunki za energię elektryczną potrafią nieraz nas niemiło zaskoczyć. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą nam obniżyć opłaty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy jedynie zmiana niektórych nawyków i przyzwyczajeń, aby zaoszczędzić w dłuższej perspektywie nawet kilkaset złotych. Bardzo ważną rolę odgrywa także wybór sprzętu RTV i AGD. Decydując się na zakup odpowiednich urządzeń pomagamy również zadbać o środowisko naturalne.
Piętrzące się stosy brudnych naczyń, hektolitry przelanej wody, godziny spędzone przy zlewie i sucha skóra dłoni – nic dziwnego, że już w roku 1886 z inicjatywy Josephine Cochrane powstała pierwsza zmywarka. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie funkcjonalnej kuchni bez tego sprzętu AGD.
Z kuchnią związane są spore wydatki obejmujące m.in. zakup, przechowywanie oraz przygotowywanie jedzenia. Dlatego wdrożenie planu domowego oszczędzania warto zacząć właśnie od tego miejsca. Nie oznacza to bynajmniej, że musimy rozpocząć głodówkę. Można ograniczyć wydatki nie rezygnując z komfortowego życia. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, by zatrzymać część oszczędności uciekających przez kuchenne drzwi.
Pośpiech, niedoczytanie instrukcji, a czasem po prostu nieświadomość – to niektóre powody niewłaściwego użytkowania sprzętu AGD. Zdarza się, że źle traktowane, urządzenia wołają o pomoc np. poprzez głośniejszą pracę. Przedstawiamy listę grzeszków i przewinień wobec domowych sprzętów, które mogą zagrozić ich właściwemu funkcjonowaniu, a nawet doprowadzić do awarii.
Na co dzień nie musimy korzystać z wysokich temperatur w pralkach czy zmywarkach. Kiedy jednak zmagamy się z alergenami, wirusami, bakteriami czy pasożytami – użycie specjalnych programów jest wręcz niezbędne.
Polskim rodzinom żyje się obecnie znacznie lepiej niż przed czterema laty. Polacy gromadzą w swoich domach coraz więcej dóbr i przedmiotów stanowiących niekwestionowane udogodnienia cywilizacyjne - wynika z badania CBOS.