Zjawisko El Niño mogło pomóc w powstaniu i rozprzestrzenieniu się nowego szczepu cholery podczas pandemii na początku XX wieku, co potwierdza przekonanie, że anomalia klimatyczne mogą stwarzać możliwości pojawienia się nowych szczepów bakterii wywołujących tę chorobę.
Ponad cztery procent zgonów w miastach w miesiącach letnich jest spowodowanych miejskimi "wyspami ciepła", a jednej trzeciej tych śmierci można zapobiec, osiągając 30-procentowe zadrzewienie obszarów miejskich.
Tegoroczny Nobel z fizyki został przyznany „za przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych układów fizycznych".
Zmiany klimatyczne oddziałują na zdrowie ludzi, dotychczas jednak wskazywano głównie na choroby zakaźne i przewlekłe, w tym problemy z sercem i płucami, ale okazuje się, że modyfikacje poziomu temperatury mają też wpływ np. na liczbę wypadków i doznawanych obrażeń, mówią uczeni z University College London.
Ocieplanie klimatu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie ludzi - i dotyczy to zarówno dolegliwości fizycznych, jak i psychicznych.
Wyniki szeroko zakrojonych, międzynarodowych badań wykazały, że rok 2011 rok był najchłodniejszym od 2008 r., mimo iż znalazł się pośród 15 najcieplejszych od założenia rejestrów pod koniec XIX w.