Badacze z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii zauważyli, że zmiany życiowe wpływają na poziom aktywności fizycznej człowieka. Narodziny dzieci, zmiana miejsca zamieszkania, stanu cywilnego i miejsca pracy wpływają na dzienną liczbę kroków kobiet i mężczyzn. W przypadku kobiet posiadanie dzieci, praca oraz przeprowadzka z miasta na wieś zmniejsza codzienny wysiłek fizyczny.
Polacy wciąż nie są zadowoleni z wysokości zarobków i szukają sposobów na poprawienie sytuacji materialnej. Aż 65 proc. polskich pracowników przyznaje, że główną motywacją do zmiany pracy są właśnie pieniądze – wynika z badania Pensjometr.pl od Monster Polska.
Co piąty Polak w ostatnim półroczu zmienił pracę, co czwarty – zmienił stanowisko. Rotacji pracowników może być więcej, bo ponad 1/3 Polaków rozważa zmianę pracy w ciągu pół roku. Co ciekawe pracodawcę częściej zmieniały kobiety, niż mężczyźni. Zmiana stanowiska częściej obejmowała natomiast mężczyzn niż kobiety.
Chcesz dostać podwyżkę? Dostaniesz ją ale w kolejnej pracy. Polska nie jest krajem gdzie tradycyjnie otrzymuje się podwyżkę co roku – zauważa Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Potwierdzają to także analizy rynku. Mimo spadku bezrobocia nasze pensje nie rosną aż tak szybko jak powinny.
Dlaczego szukamy innej pracy? Najczęściej z powodu wyższych zarobków, ale nie tylko. Dość często zmiana pracodawcy wynika z braku możliwości rozwoju zawodowego czy awansu. Do poszukiwania nowego zajęcia skłania też nas nuda i rutyna, a także zła atmosfera w pracy.
W ciągu ostatniego półrocza aż 26 proc. pracujących Polaków zmieniło miejsce zatrudnienia – wynika z raportu „Monitor Rynku Pracy”. Pod tym względem w Europie wyprzedza nas jedynie Wielka Brytania. Duża rotacja na rynku pracy oznacza dla firm coraz większe koszty związane z realizacją procesów rekrutacyjnych oraz utrzymaniem kadr.
Czasem bywa tak, że poszukiwanie pracy ciągnie się miesiącami – kilkadziesiąt CV, kilka rozmów, kilka kontaktów i nic. Nie ma co rozpaczać, czas zmienić strategię. Oto kilka podpowiedzi, jak przełamać złą passę.
Rzucenie papierami albo gwałtowna kłótnia na odchodne mogą przynieść natychmiastową ulgę. Ale na dłuższą metę to się rzadko opłaca.
Zdarza się, że pracujemy jakbyśmy byli na autopilocie. Brak zaangażowania w wykonywane zadania może wynikać bezpośrednio z poczucia, że nasza kariera zawodowa stoi w miejscu. Co ważne, stagnacja to nie to samo, co nieprzepadanie za swoją pracą. Jeśli naprawdę nie znosimy tego, czym się zajmujemy, prędzej czy później zmienimy zajęcie. Kiedy wpadamy w stagnację, niewiele czujemy, raczej kręcimy się w miejscu, wykonując codzienne czynności bez zaangażowania, ale i bez niechęci. To gorsze, bo nie motywuje do żadnego działania.
Przetrwałeś pierwszy dzień w nowej firmie? Brawo! A teraz skup się na tym, jak stać się cenionym członkiem zespołu. Unikaj błędów nowicjusza, a pójdzie ci jak z płatka.
Listy referencyjne wróciły do łask. Przy szukaniu nowej pracy, rekrutacji na studia doktoranckie, aplikowaniu o grant lub stypendium – silne referencje będą kartą przetargową, pomogą wyróżnić się z tłumu. Trzeba się tylko odważyć i poprosić o nie szefa.
Polki chcą więcej zarabiać i rozwijać się zawodowo to główne powody, dla których najczęściej szukają nowej pracy. Dla 17% kobiet decyzja ta jest podyktowana chęcią zmiany szefa, a dla 13% potrzebą pracy bliżej domu. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez portal Praca.pl.
Polacy podchodzą do zmiany pracy rozważnie – wynika z ankiety przeprowadzonej na stronie kampanii Oswój zmianę portalu pracy monsterpolska.pl. Mają świadomość konieczności zmian, często nawet sami je inicjują, jednak nie podejmują decyzji pochopnie.
35 procent pracujących Polaków aktywnie szuka lub rozważa zmianę miejsca pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl. W grupie tej znajdują się głównie osoby w wieku 30-39 lat, posiadające wykształcenie wyższe i staż pracy powyżej 3 lat. Głównym motywatorem ich decyzji jest chęć otrzymania wyższego wynagrodzenia.
Sukces zawodowy to cel, do którego dąży większość z nas. Jednak dla każdego może on oznaczać coś innego – wysokie stanowisko, dobre zarobki, uznanie w branży, kariera naukowa, własna firma. Dążąc do osiągnięcia tych celów napotykamy jednak różnego rodzaju trudności. A jeśli mimo starań i nakładów wymarzony sukces nie nadchodzi dopada nas zwątpienie. Co sprawia, że nasza kariera stoi w miejscu? Jak rozpoznać bariery i im przeciwdziałać?