Długotrwałe codzienne stosowanie aspiryny zwiększa ryzyko anemii o 20 procent u osób po siedemdziesiątce.
Kobiety, które codziennie piją filiżankę kawy, są bardziej aktywne fizycznie.
Cukier nie poprawia nastroju, a może sprawić, że ludzie będą mniej czujni i bardziej zmęczeni po jego zjedzeniu.
Osoby z subkliniczną niedoczynnością tarczycy (czyli łagodną niedoczynnością tarczycy, którą można wykryć tylko za pomocą badania krwi) są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój niewydolności serca w porównaniu z ludźmi o prawidłowej pracy tarczycy.
Kobiety, które prowadziły zdrowy styl życia, w tym zachowywały prawidłową masę ciała, nie paliły papierosów, regularnie ćwiczyły, odpowiednio długo spały, stosowały dietę o wysokiej jakości i piły umiarkowane ilości alkoholu, miały o połowę mniejsze ryzyko „long COVID" w porównaniu z kobietami niestosującymi zaleceń zdrowego trybu funkcjonowania.
Ekstrakt z jemioły był szeroko stosowany do wspomagania terapii przeciwnowotworowej i poprawy jakości życia pacjentów, teraz ponownie go przetestowano pod kątem dawkowania i oceny bezpieczeństwa.
Czujesz się ospały/a? Wyjdź z czterech ścian - przebywanie na zewnątrz przyda ci energii.
Sprawdzono, czy istnieje związek między wiekiem a zmęczeniem. Jak się okazuje liczba przeżytych lat ma wpływ na sposób doświadczania zmęczenia.
Zaburzenie funkcji poznawczych w wyniku ciężkiego COVID-19 jest podobne do tego, które rozwija się między 50 a 70 rokiem życia i może być równoznaczne z utratą nawet 10 punktów IQ, mówią uczeni z University of Cambridge i Imperial College London.
Robienie mikro-przerw, czyli przerywanie wykonywania zadania na 10 minut lub krócej, wiąże się na ogół z mniejszym zmęczeniem i zwiększeniem wigoru.
Wiadomo, że ciężka praca fizyczna wyczerpuje, ale co z wymagającą pracą umysłową? Intensywne myślenie przez wiele godzin również sprawia, że czujesz się wykończony/a. Teraz uczeni mają nowe dowody, które pokazują, dlaczego tak się dzieje i to, że zmęczenie z powodu intensywnego myślenia ma realne podstawy w organizmie.
Kołdry obciążeniowe są bezpiecznym i skutecznym sposobem walki z bezsennością. Dzięki ich zastosowaniu u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi cierpiących na bezsenność poprawiła się jakość snu i zmniejszyła senność w ciągu dnia.
Wysiłek fizyczny może przerwać błędne koło stanu zapalnego wywołanego długotrwałym COVID-19, które może prowadzić do rozwoju cukrzycy i depresji kilka miesięcy po pozbyciu się wirusa.
Odczuwanie zmęczenia z powodu wykonywania niektórych czynności jest wskaźnikiem ryzyka zgonu w ciągu okresu krótszego niż trzy lata, odkryto na University of Pittsburgh.
Objawy zespołu przewlekłego zmęczenia (chronic fatigue syndrome, CFS) mają związek z niższym poziomem hormonów tarczycy. CFS, dolegliwość o nieznanych przyczynach, można wyjaśnić niższymi poziomami hormonów tarczycy, choć nie musi oznaczać równocześnie innych chorób tarczycy.