Ciepiący na syndrom chronicznego zmęczenia mają problemy z zasypianiem, doświadczają też gorszego nastroju i czują się nieustannie zmęczeni. Ta choroba dotyczy co trzeciego Polaka w grupie wiekowej 30-40 lat. Jak walczyć z tym problemem?
Pragniemy, by święta Bożego Narodzenia były szczęśliwe i radosne. Niestety dla wielu osób to okres bardzo nerwowy. Czy jest skuteczny sposób na świąteczny stres?
Eksperci wskazują, że od jakiegoś czasu można zaobserwować nowy trend „odkrywania" rozmaitych nietolerancji pokarmowych, które skutkują istotnymi zmianami w diecie. Problem polega na tym, że wielu ludzi sądzi, iż odznacza się nietolerancją na gluten, ale tylko część z nich w istocie się nią cechuje.
Depresja to obecnie dobrze znana choroba i diagnozuje się ją stosując ściśle określone kryteria. A jednak nasza psychika nie funkcjonuje tak klarownie i nie zawsze opracowany probierz jest adekwatny do oceny zdrowia psychicznego.
Spacerowanie w umiarkowanym tempie 4,8 km na godzinę przez 20 minut może obniżyć ryzyko śmierci osoby chorej na raka piersi o 40 procent, a zgonu pacjenta z rakiem prostaty o prawie jedną trzecią.
Trudno przecenić korzyści z regularnych spacerów - to jedna z najpowszechniej dostępnych aktywności, której wykonywanie przydaje wielu korzyści prozdrowotnych. Teraz odkryto, że poprawia chód, łagodzi sztywność, polepsza nastrój oraz uwagę i zwiększa ogólną jakość życia osób z chorobą Parkinsona.
Brak ci energii? Często czujesz się zmęczony? Najpowszechniejszy powód to oczywiście nadmiar obowiązków. Ale istnieją także przyczyny, których nie jesteśmy świadomi i niechcący sami pogłębiamy problem. Na samopoczucie i poziom energii ogromny wpływ ma rodzaj stosowanej diety. Zerknij na poniższą listę - być może odkryjesz, dlaczego nie masz siły na codzienne rutynowe zadania.
Pacjenci, którzy mają za sobą niewydolność serca, powinni być bardzo ostrożni przy zażywaniu tabletek nasennych. Cechują się znacząco wyższym ryzykiem hospitalizacji, a nawet śmierci po przyjęciu takich leków.
Powszechnie wiadomo, że od sposobu odżywiania się w dużej mierze zależy nasze samopoczucie i wygląd. Przy określonych chorobach dieta ma jeszcze większe znaczenie i może być kluczowa dla profilaktyki, osłabiania objawów, a nawet powrotu do zdrowia. Cierpisz na niedoczynność tarczycy? Zapoznaj się z jadłospisem, który może oddziaływać hamująco na rozwój choroby i takim, który potęguje jej symptomy.
Hałas towarzyszy współczesnym społeczeństwom niemal wszędzie. Wydaje się, że się do niego przyzwyczailiśmy, ale wypad za miasto czy wycieczka w góry uświadamia, jak bardzo na co dzień harmider nam przeszkadza. Badania wykazały, że irytuje i podnosi cienienie krwi.
Słuch ma wpływ na równowagę, poziom odczuwania stresu i wiele innych mniej oczywistych funkcji oraz dolegliwości. Oto kilka ciekawych faktów na temat tego zmysłu.
Eksperci alarmują, że na całym świecie wzrasta liczba chorych na cukrzycę. Co gorsza, wielu ludzi nawet nie wie, że chorują, tymczasem brak leczenia prowadzi do poważnych powikłań i może znacznie skrócić oczekiwaną długość życia. Przejrzyj listę objawów, jakie mogą towarzyszyć cukrzycy.
Wiosną należy przede wszystkim stymulować układ odpornościowy. Można to robić na różne sposoby. Na przykład przez suplementację witaminowo-mineralną, czyli przyjmowanie składników odżywczych w spożywanym pokarmie. Możemy też sięgać po preparaty roślinne, np. preparaty jeżówki, które są najbardziej znanymi środkami immunomodulującymi. Możemy też profilaktycznie sięgać po probiotyki - mówi prof. dr hab. n. farm. Anna Malm, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej z Pracownią Diagnostyki Mikrobiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Palenie papierosów wiąże się nie tylko z wyższym ryzykiem szeregu chorób czy gorszą kondycją fizyczną, czyni ludzi także bardziej zmęczonymi, mówią brazylijscy uczeni.
Pacjentki cierpiące na raka piersi powinny zacząć ćwiczyć jogę. Jak wynika z amerykańskich badań, chorujące kobiety, które zdecydowały się na taki wysiłek, doświadczyły zmniejszenia zmęczenia i niższego poziomu stanów zapalnych.