Nadmiar obowiązków, długie godziny spędzane w biurze, trudności z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego – to kwestie, które dotyczą dziś coraz większej liczby osób. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, istnieje duże prawdopodobieństwo, że praca, którą kiedyś się lubiło, nie tylko przestanie sprawiać satysfakcję, ale stanie się także przyczyną wypalenia zawodowego. Szacuje się, że dziś zmaga się z nim już jedna czwarta aktywnych zawodowo ludzi. Jak odróżnić tak zwany syndrom burnout od zwykłego przemęczenia? Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty?
Jet lag to zjawisko wywołujące zaburzenia fizyczne i psychiczne wywoływane trudnościami organizmu w przyzwyczajeniu się do zmiany strefy czasowej. Teraz włoscy badacze odkryli sposób na złagodzenie wspomnianego syndromu - okazuje się, że ekstrakt z kory sosny zażyty kilka dni przed lotem, może osłabić zespół nagłej zmiany czasowej.
Badania dowodzą, że niedobór witaminy B12 dotyczy kilkunastu procent ludzi, a u kilkadziesięciu procent jej poziom jest na granicy niedoborów. Tymczasem niedostatki tej witaminy są bardzo groźne dla zdrowia.
Jeśli rzetelnie pracujesz, oczekujesz wynagrodzenia wysiłku w postaci awansu, który oznacza też wyższą pensję. Okazuje się jednak, że może to być „gra niewarta świeczki" wiąże się bowiem z wyższą odpowiedzialnością i większym stresem, a to przekłada się na problemy ze zdrowiem.
Zdarza się, że popełniasz pewne błędy, które sprawiają, że przez długie godziny w ciągu dnia odczuwasz zmęczenie. Zobacz, jak dobrze zacząć poranek i uchronić się przed całodzienną sennością czy brakiem wigoru.
Codzienny stres może nas wpędzić w choroby, ale i znacznie przyspieszyć starzenie się, w tym wygląd naszej skóry.
Choroba Hashimoto jest przewlekłym stanem zapalnym, tj. limfocytowym zapaleniem tarczycy. Ma charakter autoimmunologiczny - tarczyca jest atakowana i niszczona przez układ odpornościowy, co wpływa na produkcję hormonów. W naszym kraju z Hashimoto zmaga się 700 tysięcy osób. Częściej chorują kobiety.
Niemal 1/3 ankietowanych pracowników nie pamięta, co robiła poprzedniego dnia w pracy. Ponad połowa pracowników polskich firm myśli o pracy, kiedy jest w domu, a aż 42,2% zdaje sobie sprawę, że ich obecny sposób działania zawodowego wpływa negatywnie na ich zdrowie. Wszechobecna multizadaniowość sprawia, że tracimy na nieefektywną pracę w konsekwencji blisko 1/3 dnia, a firmy częściej płacą swoim pracownikom nie za efektywnie wykonaną pracę, ale za bycie w stanie ciągłego rozproszenia – pokazały wyniki raportu „Praca, moc, energia w polskich firmach” opublikowanego przez firmę Human Power.
Czasem nie potrafisz zdecydować, jak postąpić. Nie wiesz, czy możesz zareagować w określony sposób. Zastanawiasz się, czy uniknąć konfrontacji. Czas na działanie. Jeśli chodzi o wyszczególnione niżej sprawy, nie wahaj się. Życie jest zbyt, krótkie, by je tolerować.
Jeśli ciągle odczuwasz zmęczenie, które przeszkadza ci w codziennym życiu, sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i zareaguj. Leczenie jest zależne od odkrycia prawdziwych przyczyn choroby.
Szybkie tempo wspołczesnego życia sprawia, że wielu ludzi ma kłopoty z dobrym odpoczynkiem. Niedosypiają w ciągu tygodnia i starają się nadrobić te zaległości w weekend. Okazuje się jednak, że takie postępowanie wcale nie pomaga zadbać o zdrowie, a wręcz może się wiązać z wyższym ryzykiem chorób serca.
Choć to nie sezon grypowy, zachorować można przez cały rok. Sprawdź, jak rozwija się grypa.
Katar, kaszel i częste kichanie pojawiają się zarówno gdy chodzi przeziębienie, jak i alergię. Zadrza się, że niełatwo odróżnić te dolegliwości.
Raport Komendy Głównej Policji wskazuje, że w 2016 roku 86% wypadków na drodze wydarzyło się z winy kierowców. Najczęstszym powodem było niedostosowanie prędkości do warunków. To jednak nie jedyny z grzechów kierujących pojazdami. Jakie inne nawyki mogą stać się przyczyną wypadku?
Czasem nie potrafisz zdecydować, jak postąpić. Nie wiesz, czy możesz zareagować w określony sposób. Zastanawiasz się, czy uniknąć konfrontacji. Czas na działanie. Jeśli chodzi o wyszczególnione niżej sprawy, nie wahaj się. Życie jest zbyt, krótkie, by je tolerować.