Koper ogrodowy to jednoroczna roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego i południowej Rosji, rośnie dziko w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. Starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Chińczycy i Wikingowie cenili jego właściwości wspomagające żołądek.
Naukowcy z University of Texas Medical Branch w Galveston odkryli, że picie rumianku wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka wcześniejszego zgonu z jakichkolwiek przyczyn u meksykańskich kobiet w wieku powyżej 65 lat.
Szałwia czerwona (Salvia miltiorrhiza), nazywana też Danshen, jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej, często w połączeniu z innymi ziołami. Preparaty z jej zawartością są wykorzystywane w leczeniu różnorodnych dolegliwości, zwłaszcza serca i naczyń krwionośnych, np. przy miażdżycy oraz zaburzeniach krzepnięcia krwi.
Jakkolwiek zioła są na ogół bezpieczne i odnotowuje się relatywnie niewiele skutków ubocznych związanych z ich stosowaniem, także ziołolecznictwo może być niebezpieczne.
Arnika górska to popularne zioło w leczeniu chorób serca, bólów mięśni i stanów zapalnych. Jest raczej bezpieczna i uważana za skuteczną.
Chińskie zioło okazało się bardziej skuteczne u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów niż lek przeciwzapalny.
Alizaryna od wieków jest stosowana jako środek koloryzujący. Kiedyś otrzymywano ją z korzeni marzanny barwierskiej, dziś jest wytwarzana syntetycznie. Jej lecznicze zastosowanie obejmuje m. in. rozpuszczanie kamieni przy kamicy moczowej i uzyskanie efektu moczopędnego.
Damiana obejmuje gatunki Turnera diffusa i Turnera aphrodisiaca. Należy do rodziny Turneraceae i rośnie dziko głównie w subtropikalnych regionach Ameryki i Afryki. Jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie jako lek na kaszel, środek moczopędny oraz afrodyzjak.
Jak wynika z badań zaprezentowanych na spotkaniu American Heart Association, odpowiednie zachęcanie do korzystania z ziół i przypraw - zamiast soli - powoduje znaczące zmniejszenie konsumpcji sodu.
Bezsenność bywa bardzo uciążliwa. Jeśli doskwiera przez dłuższy okres czasu, nie tylko zaburza codzienne funkcjonowanie, ale ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Nie każdy problem ze snem jednak trzeba rozwiązywać poprzez sięgniecie po farmaceutyki, nierzadko wystarczą naturalne sposoby zapewnienia sobie dobrego nocnego odpoczynku.
Dziś problem bólu głowy zwykle nie jest tak uporczywy, jak niegdyś - wystarczy zażyć tabletkę i po dwudziestu, trzydziestu minutach dolegliwość mija. Trzeba jednak pamiętać, że ciągłe radzenie sobie z bólem przy pomocy farmaceutyków nie jest polecane. Lepsze, bo nie przynoszące niepokojących skutków ubocznych, są naturalne preparaty.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych dla warszawskich seniorów i przedstawicieli organizacji działających na ich rzecz organizowany jest „Dzień Leczenia Słowem”. W ramach tej inicjatywy w dniu 26 września przewidziano specjalne warsztaty, które mają koncentrować się na sile słowa, pokaz sekretów ziołowej natury oraz recital piosenek Agnieszki Osieckiej.
Jedna z najpopularniejszych dolegliwości, przeziębienie to popularna nazwa stanu zapalnego górnych dróg oddechowych. Dotyka ono błony śluzowej gardła, nosa, krtani i najczęściej jest wywoływane przez różnego rodzaju wirusy. Przeziębienia przynajmniej raz w życiu doświadczył niemal każdy, zaś niektóre osoby chorują nawet kilka razy do roku. Jest ono traktowane jak nieprzyjemna dolegliwość, z którą "trzeba żyć, aż przejdzie". Warto jednak pamiętać, że zaniedbane przeziębienie, może prowadzić do groźniejszych chorób i powikłań zdrowotnych.
Nowe badania przeprowadzone przez Royal Pharmaceutical Society (RPS) wykazało, że dla własnego dobra pacjenci powinni lepiej rozumieć działanie zażywanych przez siebie leków.
Trybula ogrodowa to jednoroczna roślina pochodząca z obszaru Kaukazu mająca zastosowanie kulinarne (jako przyprawa), a także lecznicze - głównie jako środek na wspomaganie trawienia.