W leczeniu ostrych stanów zapalnych z intensywnym suchym kaszlem, zapalenia oskrzeli, gardła i krtani, kaszlu opłucnowego oraz grypy i stanów grypopodobnych pomocne, obok farmaceutyków, mogą okazać się naturalne środki.
Codzienne problemy i wyzwania dosłownie wysysają z nas całą energię a na dodatek fundują nam pewne obciążenia psychiczne i kiedy w końcu przychodzi upragniony czas nocnego wypoczynku okazuje się, że mimo ogromnego zmęczenia fizycznego nie możemy zasnąć. Ciało chce spać ale umysł przepełniony myślami i analizami minionego dnia nie jest w stanie się uspokoić. Ukojenie i odprężenie mogą dać odpowiednio przyrządzone "naturalne leki".
Przeziębienie jest zakażeniem górnych dróg oddechowych, czyli wirusowym zapalenie błony śluzowej gardła, nosa, krtani. Wywoływane jest przez ponad 200 wirusów, są to najczęściej: rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy, nierzadko do zachorowania przyczyniają się wirusy pagrypy, tj. wirusy RS (respiratory syncytial virus). Proces chorobowy rozpoczyna się stopniowo dwa, trzy dni po zakażeniu wirusem.
Jak wykazały badania TNS OBOP tylko jeden na pięciu Polaków uważa, że wszyscy powinni poddać się kuracji oczyszczającej organizm z toksyn. Większość badanych wskazuje na konieczność oczyszczania organizmu ze szkodliwych związków chemicznych wśród palaczy (42% odpowiedzi) i mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych regionów (37% wskazań).
Chociaż medycyna alternatywna często nie budzi zaufania, tym razem onkolodzy z zaciekawieniem badają działanie chińskiej mieszanki ziołowej.
Globalne ocieplenie klimatu ma jedną niezaprzeczalną zaletę: coraz lepiej rosną u nas rośliny pochodzące z południowych rejonów Europy. Warto to wykorzystać i założyć we własnym ogródku grządkę ziołową – świeże zioła nie tylko pięknie pachną i urozmaicają smak potraw, ale mają także właściwości lecznicze, a zawarte w nich olejki eteryczne odstraszają komary, meszki, nornice i ślimaki.
Dolegliwości układu trawiennego, dla współczesnego człowieka to prawdziwy i coraz częstszy problem. Specjaliści zaczynają mówić o nich jako „chorobach XXI wieku” lub „cywilizacyjnych”. Najnowsza literatura fachowa podaje, że 80-90 procent mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych dotyka jedna z licznych odmian dolegliwości przewodu pokarmowego. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy bezradni a oprócz nowoczesnej medycyny w walce z dolegliwościami pomogą nam staroświeckie zioła.
Ponad 70 procent Amerykanów w wieku ponad stosuje jakiś rodzaj terapii alternatywnej, takiej jak medytacja, bioenergoterapia, chiropraktyka, akupunktura, leczenie "czarodziejskimi" ziołami i preparatami czy techniki oddechowe.
Apologeci medycyny naturalnej twierdzą, że może pomóc w walce z objawami menopauzy, depresji, a nawet raka. Uważają, że leczenie powinno zawierać: odpowiednio dobraną dietę, zdrowy styl życia, ziołolecznictwo, homeopatię.
Im jesteśmy starsi tym mniej pokarmu potrzebujemy, ale za to bogatego w witaminy i składniki odżywcze. Odpowiednia dieta może nam odjąć kilka lat i polepszyć nasze samopoczucie oraz sprawić, że będziemy lepiej wyglądać, a nasz organizm będzie zdrowszy.