Szczaw kędzierzawy (Rumex crispus) zwany też kobylim szczawiem lub szczekajem wystepuje w Azji, Europie i Afryce. Tradycyjnie roślina była stosowana na niedokrwistość czy problemy z wątrobą, a także w przypadku biegunki.
Miodla indyjska (inaczej: melia indyjska, Azadirachta indica) ma długą historię zastosowania w Indiach. Ekstrakty z kory i liści rośliny były polecane na rozstrój przewodu pokarmowego, owrzodzenia skóry, infekcje i malarię. Gałązki drzewa były stosowane jako szczoteczki do zębów i żel z liści używano do zwalczania chorób przyzębia.
Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) to jeden z najpopularniejszych chińskich leków ziołowych. Nierzadko stosuje się je w celu osłabienia efektów starzenia się - wielu ludzi w starszym wieku pije herbatę Jiaogulan, bo może ona przedłużyć życie.
Koper ogrodowy to jednoroczna roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego i południowej Rosji, rośnie dziko w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. Starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Chińczycy i Wikingowie cenili jego właściwości wspomagające żołądek.
Różeniec górski (Rhodiola rosea) może być pomocny w leczeniu nawracających zaburzeń depresyjnych.
Jest stosowany od czasów starożytnych jako lek i jako przyprawa. Koper włoski (inaczej fenkuł włoski) jest warzywem cenionym za chrupiącą teksturę i świeży smak przypominający nieco anyż. Ma wiele kulinarnych zastosowań - może być spożywany zarówno surowy, jak i gotowany, silnie kojarzy się z grecką i włoską kuchnią, ale ostatnio został rozpowszechniony na całym świecie. Przydaje też ważnych korzyści zdrowotnych, może osłabić ryzyko raka i chorób serca. Zawiera silne antyoksydanty.
Czas odkryć niezwykłe nasiona Chia - to produkt, który obfituje w składniki odżywcze zapewniające dobre zdrowie.
Kit pszczeli (propolis) to współtworzona przez pszczoły naturalna substancja, którą owady te wykorzystują do budowy uli. Kit powstaje z żywic roślinnych z pąków drzew iglastych i topoli, wosku pszczelego oraz innych wydzielin pszczół. W starożytnej Grecji propolis wykorzystywano w leczeniu ropni. Asyryjczycy używali kitu pszczelego do leczenia ran, a Egipcjanie używali go do mumifikacji. Obecnie jest wykorzystywana do produkcji gum do żucia, kosmetyków, tabletek do ssania, etc. Jest też polecany w leczeniu różnych chorób.
Arnika górska to popularne zioło w leczeniu chorób serca, bólów mięśni i stanów zapalnych. Jest raczej bezpieczna i uważana za skuteczną.
Alizaryna od wieków jest stosowana jako środek koloryzujący. Kiedyś otrzymywano ją z korzeni marzanny barwierskiej, dziś jest wytwarzana syntetycznie. Jej lecznicze zastosowanie obejmuje m. in. rozpuszczanie kamieni przy kamicy moczowej i uzyskanie efektu moczopędnego.
Damiana obejmuje gatunki Turnera diffusa i Turnera aphrodisiaca. Należy do rodziny Turneraceae i rośnie dziko głównie w subtropikalnych regionach Ameryki i Afryki. Jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie jako lek na kaszel, środek moczopędny oraz afrodyzjak.
Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny od dawna usilnie poszukuje składników, które mogłyby powstrzymać efekty starzenia się. Okazuje się, że rooibos, czyli czerwonokrzew (aspalat prosty), może być tym komponentem, który spełni wysokie oczekiwania.
Trybula ogrodowa to jednoroczna roślina pochodząca z obszaru Kaukazu mająca zastosowanie kulinarne (jako przyprawa), a także lecznicze - głównie jako środek na wspomaganie trawienia.
Orzech koli, jak sama nazwa wskazuje, to roślina związana z jednym z najpopularniejszych na napojów na świecie. Stosowany jest jednak nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i lecznictwie - poleca się go np. na problemy trawienne, zmęczenie, czy kaca.
Przytulia należy do rodziny Rubiaceae (marzanowatych), która zawiera do 3000 gatunków - wiele z nich wykazuje właściwości lecznicze.