Asymina trójklapowa (Asimina triloba) to owocujące drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Wyciąg z rośliny uzyskiwany z jej gałązek może być pomocny m. in. w leczeniu raka i zwalczaniu wszy.
Żankiel zwyczajny ( łac. Sanicula europaea) to wieloletnia roślina z rodziny selerowatych, która występuje w lasach Europy, Azji i Afryki. Od dawna stosowany jest przy łagodnym zapaleniu płuc, kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Może być również poomocny na infekcje ucha, wypryski, atopowe zapalenie skóry i astmę.
Alkanna należy do rodziny ogórecznikowatych i rośnie w południowej Europie oraz na wschodnich brzegach Morza Śródziemnego. Korzeń nadaje delikatne czerwone zabarwienie, pzrez co jest wykorzystywany jako barwnik do tkanin, a także dla wzmocnienia koloru nalewek, win i lakierów. Ogólnie rzecz biorąc, jest barwnikiem spożywczym, ale ma także medyczne zastosowania - może wspomagać leczenie ran i działa przeciwzapalnie.
Bukko brzozowe jest popularne w Afryce Południowej. Od wieków stosowane jest na łagodzenie dolegliwości żołądkowych, reumatyzmu i problemy z pęcherzem moczowym.
Łopian większy (łac. Arctium lappa) od wieków stosowany był w leczeniu różnych chorób, w tym zapalenia stawów czy cukrzycy.
Zapaliczka cuchnąca czyli asafetyda (Ferula assafoetida) to pochodząca z Iranu roślina o intensywnym siarkowym zapachu. Sproszkowana łodyga i korzenie (nazywane w Polsce smrodzieńcem, lub czarcim łajnem) mają smak przypominający cebulę i często stosowane są w kuchni indyjskiej oraz bliskowschodniej. Zapaliczka jest też wykorzystywana leczniczo - może być skuteczna przy problemach trawiennych, żółtaczce, a także zaburzeniach nerwicowych.
Kopytnik pospolity jest dość powszechną w Polsce rośliną, która może mieć lecznicze zastosowanie. W tradycyjnej medycynie chińskiej od dawna stosowany jest jako środek na ból, gorączkę, czy obniżenie ciśnienia. Jakkolwiek niektórzy wskazują jego skuteczność, toksyczność zioła sprawia, że obecnie ma ograniczone zastosowanie.
Jemioła powszechnie kojarzona jest ze Świętami Bożego Narodzenia. Stanowi element dekoracyjny, ale jej wieszanie nad drzwiami czy pod sufitem ma mieć nie tylko estetyczny efekt - podobno przynosi domowi i jego mieszkańcom szczęście w nadchodzącym roku. Poza tym roślina wykorzystywana jest leczniczo - zobacz, jakie korzyści może przynieść jej stosowanie.
Szparag lekarski od wielu wieków (już w starożytnej Grecji i Rzymie) był stosowany jako środek moczopędny pomagający zapobec tworzeniu się kamieni nerkowych. W medycynie azjatyckiej, korzeń rośliny był używany na kaszel, biegunkę i dolegliwości układu nerwowego. Dziś stosowane są głównie jako dodatek do rozmaitych dań, ale warto też pamiętać o jego prozdrowotnych właściwościach.
Warto mieć w domu aloes, stanowi pomocny składnik zestawu pierwszej pomocy. Żel z liści rośliny pomaga m. in. na oparzenia, oparzenia słoneczne i otarcia. To nie wszystkie lecznicze właściwości aloesu, jest też skuteczny przy problemach żołądkowo-jelitowych i nie tylko.
Szczaw kędzierzawy (Rumex crispus) zwany też kobylim szczawiem lub szczekajem wystepuje w Azji, Europie i Afryce. Tradycyjnie roślina była stosowana na niedokrwistość czy problemy z wątrobą, a także w przypadku biegunki.
Miodla indyjska (inaczej: melia indyjska, Azadirachta indica) ma długą historię zastosowania w Indiach. Ekstrakty z kory i liści rośliny były polecane na rozstrój przewodu pokarmowego, owrzodzenia skóry, infekcje i malarię. Gałązki drzewa były stosowane jako szczoteczki do zębów i żel z liści używano do zwalczania chorób przyzębia.
Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) to jeden z najpopularniejszych chińskich leków ziołowych. Nierzadko stosuje się je w celu osłabienia efektów starzenia się - wielu ludzi w starszym wieku pije herbatę Jiaogulan, bo może ona przedłużyć życie.
Koper ogrodowy to jednoroczna roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego i południowej Rosji, rośnie dziko w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. Starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Chińczycy i Wikingowie cenili jego właściwości wspomagające żołądek.
Różeniec górski (Rhodiola rosea) może być pomocny w leczeniu nawracających zaburzeń depresyjnych.