Była wiosna, lato, jesień, nie może zabraknąć zimy. W Google doodle znane nam już ożywine głązy trzęsą się pod śniegiem.
21 grudnia o 11:44 Słońce weszło w znak Koziorożca i rozpoczęła się astronomiczna zima. Dziś przypada także najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku.
Drewno wymaga specjalnego przygotowania zanim trafi na ruszt kominka. Ważny jest gatunek, sposób przechowywania, a nawet sposób jego ułożenia. Od tego wszystkiego zależy ile ciepła uda się z drewna pozyskać, jak szybko będzie się palić, ile dymu wydzielać.
Każdego roku, wraz z pierwszymi opadami śniegu, zauważyć można wzrost liczby wypadków spowodowanych zimowymi warunkami. Do takich wypadków zaliczyć możemy: upadek na nieodśnieżonym, śliskim chodniku, zranienie ciała spowodowane spadającym soplem czy też zalanie mieszkania przez śnieg zalegający na dachu budynku. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak w takich przypadkach ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Podpowiadamy, jakie świadczenia należą się osobie poszkodowanej i jak starać się o ich wypłatę.
Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.
Zima to pora roku, kiedy szczególnie należy dbać o zdrowie jamy ustnej. Świąteczne smakołyki, niskie temperatury oraz zimowe sporty mogą narazić na nieprzyjemne dolegliwości oraz niekorzystnie odbić się na kondycji zębów. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, a unikniesz wielu nieprzyjemnych objawów.
Ciepła kurtka, zimowe buty, czapka, szalik, rękawiczki - zmiana garderoby na sezon zimowy jest naturalna dla każdego. W przypadku samochodu przygotowania do zimy nie są aż tak oczywiste. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by pierwsze śniegi i przymrozki nie puściły nas z torbami.
Właściciele posesji w trakcie zimowych miesięcy powinni zadbać o odśnieżanie pobliskiego chodnika i usuwanie z niego lodu. Zaniedbania w tym zakresie mogą być kosztowne, jeżeli posiadacz działki nie wykupił polisy OC. Odszkodowanie za upadek na oblodzonym chodniku czasem wynosi 15 - 20 tysięcy złotych.
Na bieganie nie ma nieodpowiedniej pogody, dlatego trenować możemy z powodzeniem również zimą. Tym bardziej że jest to sport wytrzymałościowy, który powoduje, że ciało człowieka wytwarza energię cieplną. Pamiętaj jednak o kilku zasadach: stosowanie się do nich sprawi, że bieganie będzie komfortowe, przyjemne i przyniesie Ci dużo sportowej satysfakcji.
Sezon urlopowy na dobre już za nami – nadeszła jesień. Dni są coraz krótsze, a noce zimniejsze. Wielbiciele odpoczynku na świeżym powietrzu powoli opuszczają swoje domki letniskowe. Zanim jednak na dobre wrócą do miasta, powinni dokładnie zadbać o letnią rezydencję, żeby za rok ponownie móc cieszyć się w niej urokami lata. Warto zająć się tym jak najszybciej, gdy pogoda jest jeszcze stosunkowo sprzyjająca.
Okulary przeciwsłoneczne większości z nas kojarzą się z latem. O tej porze roku ciężko się bez nich obyć, ponieważ wiąże się z częstą, długotrwałą ekspozycją na promieniowanie słoneczne – Słońce świeci tak mocno, że utrudnia widzenie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka powodów, dla których po wakacjach nie powinniśmy chować okularów przeciwsłonecznych głęboko w szafie, razem z japonkami i kostiumem kąpielowym.
Jesień to czas na domowe przetwory, które kochamy. 54 proc. Polaków zadeklarowało chęć przygotowania zimowych zapasów – wynika z cyklicznego badania Barometr Providenta. Co determinuje Polaków do zimowych przygotowań? To przede wszystkim tradycja, unikatowy smak własnoręcznie przygotowanych wyrobów i sposób na oszczędności zimą.
Chociaż wiele osób lubi jesień, dla naszych oczu nie jest to najlepsza pora roku. Spadek odporności organizmu, niskie temperatury oraz coraz krótsze dni i praca przy sztucznym oświetleniu, niekorzystnie wpływają na kondycje naszego wzroku.
Jazda w zimie wymaga od kierowców nie tylko wzmożonej ostrożności, ale także nie lada umiejętności. Co zrobić i czego się wystrzegać, żeby bezpiecznie dojechać do celu?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem pracującym poza nimi. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grożą mandaty. Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.