Zima nie rozpieszcza kierowców. Najczęściej zawodzi wówczas akumulator (25 proc.) i silnik (20 proc.). Na zimowe usterki podatne są też koła (10 proc.), napęd i skrzynia biegów (7 proc.), elektryka, układ paliwowy, alternator. Jak przygotować samochód przed zimowym wypadem na narty? Jak oszczędzać akumulator? Jak uniknąć problemów z przymarzniętymi wycieraczkami? Wreszcie, dlaczego podczas zimowego wyjazdu lepiej mieć przy sobie łopatę i jakie ubezpieczenie wybrać, by uniknąć kłopotów?
Ulepiłeś już bałwana, pojeździłeś na nartach, snowboardzie i łyżwach? Brakuje Ci pomysłów na zimowe aktywności? Spróbuj swoich sił w wyścigach Skijoringu, zjazdach Wok Racingu czy ćwiczeniach Snowgi.
Zimą dochodzi do największej liczby urazów. To czas, kiedy szczególnie należy zwracać uwagę na panujące warunki – oblodzone powierzchnie są najczęstszym powodem złamań i skręceń. Ostrożność zalecana jest również na stoku, gdzie nie trudno o naderwanie lub zerwanie więzadeł. Przezorny zawsze ubezpieczony, lecz co gdy zdarzy się wypadek? Podpowiadamy, jak sobie w takim przypadku radzić.
Wiatr, mróz, suche powietrze, a jak by tego było mało to pomieszczenia, w których przebywamy, wysuszają naszą skórę. Zima to szczególna pora roku, w czasie której warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Jak to zrobić? I czy rzeczywiście nie należy stosować kremów nawilżających?
Nie zaskakuje fakt, że Polacy najwięcej lodów zjadają w lecie. Zimą są mniej popularne, bo spora liczba osób boi się, że chłodne przekąski mogą stać się przyczyną przeziębienia. Czasem jednak lody są wskazane dla organizmu. W jakich przypadkach?
Często uważa się, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia dotyczy tylko osób bezdomnych. Jednakże zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore. Bywają nimi także osoby, które zasnęły na powietrzu będąc pod wpływam alkoholu. W sezonie zimowym z wychłodzenia umiera średnio około 80 osób. Pamiętajmy, że możemy im pomóc, wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Dlatego, jeżeli posiadamy informacje o osobach, które potrzebują pomocy – dzwońmy.
Nie zdecydowałeś jeszcze gdzie spędzisz zimowy urlop? Szwajcarski Verbier z ponad 400 km tras, francuski Courchevel, który w sezonie odwiedza nawet 32 tys. turystów, a może jedyne w Polsce stoki narciarskie o charakterze alpejskim, czyli Kasprowy Wierch?
Ostrzeżenia meteorologiczne na najbliższe godziny i dni dotyczą niemal całej Polski. IMGW wskazuje na możliwość wystąpienia silnych wiatrów, intensywnych opadów śniegu oraz zawiei i zamieci. Atak zimy może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
Zima to okres, który oferuje nam różnorodne i ciekawe formy spędzania czasu. Wyjazdy w góry, wyjścia na sanki, łyżwy czy zjeżdżanie na nartach należą do najczęstszych aktywności. Jednak wraz z rozpoczęciem zimy, powraca nagminny problem wielu osób – marznące stopy. Częste zmiany temperatury, niesprzyjające warunki panujące w ciągle zakrytym obuwiu, sprzyjają ciągłym wyziębieniom i lekkim odmrożeniom stóp. Co wtedy robić?
Zimą skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia . Nie służy jej przede wszystkim mróz i wiatr, który często towarzyszy nam w drodze do pracy, ale również zmiany temperatury i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Radzimy jak zimą zadbać o skórę.
Była wiosna, lato, jesień, nie może zabraknąć zimy. W Google doodle znane nam już ożywine głązy trzęsą się pod śniegiem.
21 grudnia o 11:44 Słońce weszło w znak Koziorożca i rozpoczęła się astronomiczna zima. Dziś przypada także najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku.
Drewno wymaga specjalnego przygotowania zanim trafi na ruszt kominka. Ważny jest gatunek, sposób przechowywania, a nawet sposób jego ułożenia. Od tego wszystkiego zależy ile ciepła uda się z drewna pozyskać, jak szybko będzie się palić, ile dymu wydzielać.
Każdego roku, wraz z pierwszymi opadami śniegu, zauważyć można wzrost liczby wypadków spowodowanych zimowymi warunkami. Do takich wypadków zaliczyć możemy: upadek na nieodśnieżonym, śliskim chodniku, zranienie ciała spowodowane spadającym soplem czy też zalanie mieszkania przez śnieg zalegający na dachu budynku. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak w takich przypadkach ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Podpowiadamy, jakie świadczenia należą się osobie poszkodowanej i jak starać się o ich wypłatę.
Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.