W okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, a dni stają się coraz krótsze często odczuwamy spadek nastroju i brakuje nam energii. Jesień i zima to także pory roku, podczas których jesteśmy narażeni na niedobór wielu składników odżywczych, w tym witamin. Czy istnieje przepis na przetrwanie zimy w dobrym humorze? Tak, jest nim między innymi odpowiednia dieta.
Niskie i zmienne temperatury nie są łaskawe dla naszej skóry. Na jej kondycję negatywnie wpływa również mroźny wiatr czy zanieczyszczone smogiem powietrze. Możemy jednak dobrze przygotować się do tego okresu. Jak zatroszczyć się o naszą skórę jeszcze przed nadejściem zimy?
Jesienno-zimowa pogoda w naszym kraju nie sprzyja naszemu dobremu nastrojowi. Nic dziwnego: dni stają się coraz krótsze, jest zimno, często pada deszcz i nie mamy na nic ochoty. Nie bez powodu lekarze mówią o tzw. depresji sezonowej, czyli spadku nastroju, który dotyka nas właśnie jesienią i zimą. Wyjazd właśnie o tej porze roku może być znakomitym lekarstwem na chandrę. Wciąż znajdziemy wiele miejsc, gdzie nadal jest ciepło i słonecznie. W dodatku, po sezonie nie ma tłumów turystów w kurortach i możemy w spokoju cieszyć się wypoczynkiem.
Jesień może być piękna, ciepła i słoneczna, albo mroźna, z deszczem i roztopionym śniegiem. Kiedy rano wychodzisz z domu jest przymrozek, a kiedy wracasz, temperatura sięga kilkunastu stopni i świeci słońce. Niezależnie od tego, jaka akurat aura panuje za oknem – o jednym nie powinnaś zapominać – o właściwej pielęgnacji. Przygotowaliśmy 10 ważnych wskazówek, jak właściwie zadbać o skórę jesienią.
Pod koniec października w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ponownie zostanie otwarta wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkroczą w przestrzeń, w której poczują się jak na królewskim dworze. Rozświetlone pergole, misternie zdobione pawilony, fontanny, róże i drzewka pomarańczowe – wszystko wykreowane za pomocą światła.
Zima to czas, kiedy jesteśmy narażeni na duże zmiany temperatur i wilgotności powietrza. To sprawia, że włosy elektryzują się i przesuszają, dlatego z nadejściem wiosny warto pomyśleć o ich regeneracji. Co zrobić, aby wzmocnić kosmyki i poprawić ich wygląd?
Czy zimowy wypoczynek może dać się we znaki zębom? Niestety tak! Jeśli odpoczynek w górach, uważaj na zespół dolegliwości bólowych o nazwie barodontalgia. Mroźne powietrze często ujawnia z kolei zębową nadwrażliwość. Nie mówiąc już o tym, że niefortunny zjazd ze stoku może skończyć się utratą zęba, odpukać w niemalowane drewno. Co wtedy robić?
W zimowym okresie zazwyczaj nie przywiązujemy dużej wagi do ochrony i pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. To błąd! Nieważne czy włosy są krótkie czy długie, farbowane czy naturalne – jeśli wiosną chcemy dumnie zdjąć czapki z głów, zimą koniecznie musimy o nie zadbać. Chcąc cieszyć się zdrową i piękną fryzurą, wystarczy przestrzegać 5 prostych zasad.
Gdy za oknem robi się chłodno, tracimy motywację nie tylko do aktywności fizycznej, ale także utrzymywania zdrowej diety. Jak zachować dobrą figurę, a przy tym nie marznąć, gdy za oknem śnieg?
Trwa sezon zimowy. Wiele osób odwiedzi w tym czasie góry, aby rozkoszować się jazdą na nartach. Inni pozostaną w mieście lub wyjadą odpocząć w miejsca, gdzie można korzystać z takich zimowych atrakcji jak jazda na łyżwach, sankach, kuligi czy spacery po ośnieżonych, leśnych drogach. To wspaniała zabawa, ale też długie godziny spędzone w śniegu i na mrozie, które mogą przysporzyć nam problemów ze zdrowiem. By tego uniknąć pamiętajmy, aby po powrocie do domu zawsze dobrze rozgrzać organizm. Możemy to zrobić na co najmniej kilka sposobów.
Zima nie rozpieszcza kierowców. Najczęściej zawodzi wówczas akumulator (25 proc.) i silnik (20 proc.). Na zimowe usterki podatne są też koła (10 proc.), napęd i skrzynia biegów (7 proc.), elektryka, układ paliwowy, alternator. Jak przygotować samochód przed zimowym wypadem na narty? Jak oszczędzać akumulator? Jak uniknąć problemów z przymarzniętymi wycieraczkami? Wreszcie, dlaczego podczas zimowego wyjazdu lepiej mieć przy sobie łopatę i jakie ubezpieczenie wybrać, by uniknąć kłopotów?
Ulepiłeś już bałwana, pojeździłeś na nartach, snowboardzie i łyżwach? Brakuje Ci pomysłów na zimowe aktywności? Spróbuj swoich sił w wyścigach Skijoringu, zjazdach Wok Racingu czy ćwiczeniach Snowgi.
Zimą dochodzi do największej liczby urazów. To czas, kiedy szczególnie należy zwracać uwagę na panujące warunki – oblodzone powierzchnie są najczęstszym powodem złamań i skręceń. Ostrożność zalecana jest również na stoku, gdzie nie trudno o naderwanie lub zerwanie więzadeł. Przezorny zawsze ubezpieczony, lecz co gdy zdarzy się wypadek? Podpowiadamy, jak sobie w takim przypadku radzić.
Wiatr, mróz, suche powietrze, a jak by tego było mało to pomieszczenia, w których przebywamy, wysuszają naszą skórę. Zima to szczególna pora roku, w czasie której warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Jak to zrobić? I czy rzeczywiście nie należy stosować kremów nawilżających?
Nie zaskakuje fakt, że Polacy najwięcej lodów zjadają w lecie. Zimą są mniej popularne, bo spora liczba osób boi się, że chłodne przekąski mogą stać się przyczyną przeziębienia. Czasem jednak lody są wskazane dla organizmu. W jakich przypadkach?