Zima, choć przyszła późno, daje się mocno we znaki w całej Polsce. Władze miast postanowiły na różny sposób ulżyć mieszkańcom, którzy musza dojechać do pracy, po zakupy czy do urzędu. Możemy więc liczyć na ułatwienia w miejskiej komunikacji, ogrzewane ławki a nawet... koksowniki.
Osoby starsze, bezdomni, ludzie żyjący w trudnych warunkach mieszkaniowych oraz nadużywający alkoholu - to grupy szczególnie zagrożone przez mrozy, których fala przetacza się nad Polską. Dziś mamy najzimniejszy poranek obecnej zimy - temperatura odnotowana w Stuposianach w Bieszczadach odnotowano minus 27 stopni. Z wychłodzenia oraz innych przyczyn związanych z niskimi temperaturami zmarło juz wiele osób.
Nawet do kilkunastu stopni poniżej zera w nocy i do minus 10 w ciągu dnia – po raz pierwszy w tym sezonie zima pokazuje swoje prawdziwe oblicze.
Narciarze biegowi traktują go jako letnią alternatywę dla treningów na śniegu. Może być doskonałą alternatywą dla zimowej bezczynności. Oto kilka wskazówek jak ubrać się przed marszem z kijami. Nordic Walking może być doskonałą receptą na zimowe kłopoty z sylwetką. Regularny ruch na świeżym powietrzu pozwoli utrzymać wagę w ryzach. Trening pobudza przemianę materii, a niska temperatura powoduje, że intensywniej niż latem spalamy kalorie.
Plusowe temperatury, brak śniegu i pączki na drzewach – tak wygląda początek tegorocznej zimy w Polsce. Większość z nas cieszy się, że omijają nas siarczyste mrozy i zaspy. Jednak taka anomalia pogodowa nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie i zdrowie. Niestety częste infekcje, przeziębienia i osłabienie organizmu mogą wiązać się z tą nietypową, jak dla tej pory roku, aurą.
Zima to trudny czas na prowadzenie bujnego życia towarzyskiego. Mało kto ma ochotę brnąć przez zaspy, by odwiedzić przyjaciela czy marznąć w tramwaju, żeby wypić kawę na Rynku. Ważne jednak, aby dostrzec granicę między zwykłym rozleniwieniem a depresją.
Typowy komputer doświadcza ponad 120 problemów z zasilaniem w ciągu miesiąca. Różnego rodzaju przepięcia oraz wahania napięcia mogą wywołać natychmiastowe lub długofalowe uszkodzenia komputera.
Zima to czas, w którym portfele Polaków szczupleją. Przyczyn tego zjawiska należy doszukiwać się nie tylko w wydatkach przeznaczanych na prezenty, ale także w wyjazdach zagranicznych, na które wydajemy od 600 do 2000 zł. Na narty najchętniej rodacy udają się na Słowację, natomiast na Sylwestra lecą do Paryża lub Barcelony.
Okres zimowy sprzyja częstszym infekcjom górnych dróg oddechowych. Częściej skarżymy się na ból gardła, katar czy kaszel. Mniej słońca, niższa temperatura powietrza na zewnątrz, duże wahania temperatur w ciągu dnia oraz opady deszczu i śniegu nie zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Pora chłodów to dla włosów niełatwy czas: wiatr, niskie temperatury oraz nakrycia głowy, które elektryzują włosy. Co robić? Oto kilka szybkich, domowych sposobów, które pozwolą uniknąć "klątwy wełnianej czapki".
„Hu, hu, ha nasza zima zła”. Tak brzmią słowa znanej piosenki dla dzieci, którą każdy z nas nucił w wieku szkolnym. A jak kierowcy reagują na tę porę roku? Jak ją znoszą i czy są w pełni przygotowani na zaspy i zamarznięte szyby?
Zawierucha płatków śniegu i mroźny wiatr już niedługo przypuszczą atak na naszą skórę. Dlatego każda świadoma polarniczka zimą nie zapomina, że jej skóra potrzebuje ciepła, troski i odpowiedniej pielęgnacji. Kilka prostych prawd pomoże nam zrozumieć jej potrzeby.
W okresie jesienno-zimowym zdarza nam się przybrać na wadze kilka kilogramów. Aby temu zapobiec wystarczy dobrać odpowiednią dietę, która zwiększy tempo przemiany materii.
Nadchodzi sezon obniżonej odporności, śliskich nawierzchni i braku słońca. Zaczynamy odczuwać jesienny smutek i coraz mniej chętnie wychodzimy na świeże powietrze. Gdy sezon rowerowy się kończy, już tylko 12% Polaków jest aktywnych fizycznie - wskazują badania TNS OBOP "Aktywność fizyczna Polaków" dla Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dlatego kampania społeczna "Siła odruchu" zachęca do rozpoczęcia ćwiczeń: w minimalnej, zalecanej dawce 3 razy w tygodniu po 30 minut.
W okresie późnej jesieni i zimą ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta. Niskie temperatury oraz częste i duże wahania ciśnienia atmosferycznego powodują większe obciążenie dla najważniejszego organu. W tym trudnym okresie warto więc szczególnie zadbać o jego kondycję.