Zmiany hormonalne wpływają na wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy, a także mogą zakłócać sen kobiet. Do tej pory niewiele było wiadomo na temat związku między cukrzycą a zaburzeniami snu w okresie menopauzy - teraz pokazano, że pacjentki z tą chorobą są bardziej narażone na problemy ze snem.
Jeśli masz dobry powód, aby wstać rano z łóżka, lepiej sypiasz w nocy, masz niższy bezdech senny i mniej zagraża ci zespół niespokojnych nóg, mówią uczeni z Rush University Medical Center.
Nawet co dziesiąta osoba podczas snu tańczy, biegnie i… depcze kapustę - tak swoje przypadłości opisują osoby, które chorują na zespół niespokojnych nóg. Schorzenie to, będące zaburzeniem ruchowym dającym objawy nocą i podczas odpoczynku, coraz częściej jest diagnozowane. Jak poradzić sobie z dręczącym przebieraniem nogami w łóżku?
Jeśli organizmowi brakuje żelaza, nie może on normalnie funkcjonować. Tymczasem przedłużający się stan niedokrwistości negatywnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd.
Sen jest jednym z najważniejszych czynników niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka. Jednak często zdarza się, że jest on zakłócany przez różnego rodzaju dolegliwości: chrapanie, zgrzytanie zębami, czy po prostu bezsenność. Jak domowymi sposobami, możemy sobie poradzić i zniwelować nieprzyjemne dolegliwości?
W przypadku długotrwałej bezsenności, pacjenci często proszą lekarza o przepisanie tabletek nasennych. Zanim jednak sięgnie się po farmaceutyki, warto wypróbować terapię poznawczo-behawioralną (cognitive behavioural therapy, CBT).
Zespół niespokojnych nóg (restless legs syndrome, RLS) to dość częsta przyczyna dyskomfortu (w tym odczuć bólowych) nóg. Zaburzenie zazwyczaj ulega osłabieniu pod wpływem poruszania nóg i nasila się w czasie bezruchu. Inne nazwy RLS to zespół Wittmaacka-Ekboma oraz choroba Ekboma. Jakkolwiek dolegliwość najczęściej dotyczy nóg, może obejmować ramiona, tułów, głowę. Może rozwinąć się w dowolnym wieku, jednak zazwyczaj pogarsza wraz z upływem czasu. Szacuje się, że RLS dotyczy od kilku do kilkunastu procent populacji.
Mówi się, że sen jest najlepszym lekarstwem. Chociaż osoby starsze potrzebują tyle godzin snu, ile ludzie młodzi, tj. 7-9 godzin każdej nocy, często stykamy się z błędnym przekonaniem, że starość oznacza mniejsze potrzeby odpoczywania. Tymczasem zaburzenia (w tym niedostatek) snu mogą powodować problemy z pamięcią, depresję i większą podatność na upadki.
Testy, w których wzięło udział ponad 30 000 kobiet, wykazały, że migrena wiązała się ze zwiększeniem o 22% prawdopodobieństwa zespołu niespokojnych nóg. Zależność stwierdzono u zarówno u pacjentek z migreną z aurą, jak i bez aury.
Stres to element życia, który na stałe zagościł w naszym życiu po rewolucji przemysłowej. Codzienność nie toczy się tak spokojnie jak przed kilkoma wiekami. W mniejszym lub większym stopniu dotyczy to niemal każdego. Do najpowszechniejszych objawów stresu należą: suchość ust, pocenie się rąk oraz napięcie mięśni. Istnieje jednak szereg mniej oczywistych symptomów - warto je poznać i odpowiednio wcześnie reagować.
Amerykańskie władze nadzorujące rynek farmaceutyczny zaaprobowały lek Horizant na zespół niespokojnych nóg.
Zespół naukowców z Włoch i Wielkiej Brytanii przedstawił badanie, z którego wynika, że odpowiednią ilość snu jest niezbędna nie tylko po to, by odzyskać energię, ale także by dłużej żyć i rzadziej narzekać na stan zdrowia... Dorośli muszą spać niezakłóconym snem przynajmniej sześć godzin, jeśli tego nie czynią, narażają się na zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu.
Lek stosowany w leczeniu padaczki i lęków może również przynosić ulgę tysiącom ludzi, którzy cierpią na zespół niespokojnych nóg (ang. restless legs syndrome - RLS), wynika z badań, których wyniki przedstawiono dorocznym spotkaniu American Academy of Neurology.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca