Opracowano nowy typ soczewki kontaktowej, pozwalający zapobiegać zespołowi suchego oka, wywołanemu często właśnie przez noszenie soczewek. Nowy produkt ma łagodzi ten stan, ułatwiając przepływ łez w odpowiedzi na odruch mrugania. Dzięki temu można złagodzić dyskomfort, zaburzenia wzroku i ryzyko stanów zapalnych, które dotyczy milionów użytkowników soczewek kontaktowych.
Pacjenci cierpiący na objawy zespołu suchego oka cechują się niższą jakością życia w porównaniu z ludźmi bez tej dolegliwości. Choroba wpływa na funkcje wzroku, zdolność do wykonywania codziennych czynności i produktywność w pracy.
Syndrom oka biurowego czy syndrom widzenia komputerowego, z ang. Computer Vision Syndrome CVS, to zespoły objawów wywołanych wydłużoną (ponad 2 godziny dziennie w przypadku braku przerw) pracą przed monitorem komputerowym, tabletem, smartfonem, czy innym urządzeniem cyfrowym w klimatyzowanych oświetlonych światłem sztucznym pomieszczeniach. Syndrom ten wg badań dotyczyć może nawet 80% pracowników biurowych spędzających wiele godzin przed monitorem komputerów i jest bardziej nasilony u osób z niepełną korekcją oraz nieskorygowaną wadą wzroku.
Spędzasz długie godziny przy komputerze bez robienia przerw, nosisz soczewki kontaktowe, palisz papierosy, przekroczyłeś 40 rok życia? To jedne z czynników, które powodują wydzielanie mniejszej ilości łez. A to może skutkować Zespołem Suchego Oka. Czym jest ZSO i jak się go leczy?
Kaszel, chrypka, bóle głowy – gdy jesienią lub zimą pojawiają się u nas takie objawy, zwykle podejrzewamy, że to początki grypy albo przeziębienia. Tymczasem te nieprzyjemne dolegliwości mogą wcale nie być pierwszymi oznakami choroby, a reakcją organizmu na suche powietrze w naszych domach. Zanim więc sięgniesz po syrop albo tabletki, porządnie przewietrz mieszkanie.
Komputer – wielu z nas nie wyobraża sobie pracy bez tego urządzenia. Co więcej, w przypadku niektórych zawodów (np. stanowiska administracyjne, marketingowe, graficzne) wykonywanie swoich obowiązków bez niego – byłoby niemożliwe. Codzienne korzystanie z tego sprzętu przez kilka godzin ma jednak swoje konsekwencje – szacuje się, że blisko 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, ma problemy ze wzrokiem. Co nam grozi i po jakim czasie mogą pojawić się pierwsze problemy ze wzrokiem?
Swędzące, zmęczone, piekące oczy? Tych objawów nie należy bagatelizować, gdyż mogą wskazywać na zespół suchego oka. To uszkodzenie funkcji produkcji łez nieleczone może prowadzić do uszkodzeń spojówki i rogówki. Jak radzić sobie z tym problemem, podpowiada mgr farmacji Ewa Chudzińska z Apteki Medicover w Warszawie.
Chondroityna jest wytwarzana w organizmie i stanowi jeden z głównych składników tkanki chrzęstnej. Czerpie płyn do chrząstki, co czyni ją elastyczną i spowalnia jej zużycie. Struktura substancji zwiększa również odporność chrząstki na nacisk.
Ponad jedna czwarta osób, które poddały się zabiegowi podnoszenia powieki, deklaruje objawy zespołu suchego oka, takie jak nadmierne łzawienie i podrażnienie.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Tokio wykazali, że kofeina może znacznie zwiększyć zdolność oka do wytwarzania łez, co wspomaga leczenie zespołu suchego oka.
Niestrawność, pieczenie oczu, ból głowy, pleców czy opuchnięte nogi to dolegliwości, które są codziennością dla wielu pracowników biurowych. Godziny spędzane w pozycji siedzącej, praca przed ekranem komputera i nieregularnie spożywane posiłki nie pozostają bez wpływu na zdrowie. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dopadły nas „choroby zza biurka”?
Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo rozmaitych chorób oczu. Nie chodzi tylko o pogarszającą się ostrość widzenia, ale o dolegliwości, z którymi często muszą zmagać się osoby dojrzałe i starsze. Poniżej odpowiedzi na powszechnie zadawane pytania o zdrowie oczu w starszym wieku.
Wśród chorób oczu, które zagrażają szczególnie osobom w wieku dojrzałym i starszym są: AMD (zwyrodnienie plamki żółtej, główna przyczyna ślepoty w wieku starczym), katarakta (inaczej zaćma, tj. zmętnienie soczewki prowadzące do zaburzeń ostrości widzenia), jaskra (powoduje wzrost ciśnienia śródgałkowego i trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego). Jak twierdzą uczeni, odpowiednia dieta może zapobiec rozwojowi tych chorób. Oftalmolodzy z University of California w Sand Diego przekonują, że niektóre produkty mają niezwykłą moc ochronną.
Witamina E jest zażywana przy różnorodnych chorobach oczu - jaskrze, zaćmie, zespole suchego oka. Teraz naukowcy znaleźli lepszy sposób jej przyjmowanie, pisze Siski Green z sagazone.
Wzrasta liczba osób z poważnymi dolegliwościami oczu, a pogorszenie widzenia staje się poważnym problemem społecznym. Dolegliwości oczu związane są głównie z ogólnym ich przemęczeniem.