Osoby, które zmagają się z zespołem stresu pourazowego (PTSD), są dwukrotnie bardziej narażone na śmierć z powodu chorób serca niż pozostali.
Nikt nie lubi negatywnych informacji, okazuje się jednak, że inaczej reagujemy na nie na różnych etapach życia. W przypadku ludzi starszych ważniejsze są pozytywne wieści i to na nich się skupiają seniorzy, odsuwając od siebie to, co nieprzyjemne.
Stan psychiczny istotnie wpływa na zdrowie fizyczne, w tym układ sercowo-naczyniowy.
Niektórzy mają tendencję do narzekania, choćby byli wybrańcami fortuny, inni z optymizmem patrzą w przyszłość, pomimo wielu przeciwności losu. Są jednak i czynniki zewnętrzne, które w obiektywny sposób sprzyjają negatywnym myślom lub też odczuwaniu lęku - należy do nich m. in. sen.
Kobiety niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni doświadczają zaburzeń lękowych. Jeśli chodzi o zaś o kryterium wiekowe, częściej doznają ich ludzie młodsi niż starsi.
Osoby, które permanentnie się zamartwiają, maja zwiększone ryzyko rozwoju zaburzenia stresowego pourazoweego (posttraumatic stress dis order, PTSD).
Od powodzi minęło ponad pół roku i temat ten zniknął z pierwszych stron gazet. Powodzianie jednak zostali. Z domami do rozbiórki, ze zniszczonymi miejscami pracy, z traumatycznymi wspomnieniami.
Uczeni odkryli kolejny związek między problemami natury psychicznej a demencją. Okazuje się, że weterani, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego, częściej doświadczają objawów otępienia w starszym wieku.