Problemy ze snem są coraz powszechniejsze i przyczynę tego widzi się głównie we współczesnym stylu życia, który wymaga od wielu z nas długich godzin „na nogach" i skracania snu. Bez wątpienia jest to jedna z przyczyn, ale ci, którzy starają się uporządkować dobowy rytm i stać się rannymi ptaszkami, ale ich wysiłki nie przynoszą oczekiwanych skutków, mogą winić za to również geny.
Nasz organizm działa zgodnie z określonym rytmem dobowym, który różni się w zależności od jednostki, ale na pewnym poziomie ogólności jest zgodny po prostu z naszym wiekiem. Optymalne pory określonych czynności zmieniają się wraz zupływem lat - zobacz, która godzina jest dla ciebie najlepsza na jedzenie, seks, czy pracę.
Jesteśmy bardziej podatni na infekcje w określonych porach dnia, gdyż nasz zegar biologiczny ma wpływ na zdolność wirusów do replikacji i rozprzestrzeniania się w komórkach.
Tegoroczna jesień nie należy do najprzyjemniejszych. Jest zimno, deszczowo i pochmurno. Pomimo takiej aury, warto jednak codziennie spędzać choć trochę czasu na zewnątrz, bo to przydaje ważnych korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Praca w nocy jest badzo uciążliwa dla organizmu, ponieważ zaburza naturalny rytym dobowy. Ma to poważne skutki dla zdrowia. Okazuje się, że może sprzyjać m. in. rozwojowi nowotworów.
Menopauza przyspiesza biologiczne starzenie, a sprzyja temu także często towarzysząca klimakterium bezsenność.
Choć praca od 9 do 17 wydaje się tak powszechna, wielu ludzi wykonuje obowiązki zawodowe w bardzo różnych porach. Niestety, okazuje się że praca na zmiany wiąże się z wyższym ryzykiem kłopotów ze zdrowiem, w tym większym zagrożeniem udarami.
Zmiana czasu (czy to do przodu, czy do tyłu) może poważnie zaburzyć nasz cykl snu i mieć istotny wpływ na stan zdrowia.
„Chcę być wiecznie młody" śpiewał zespół Alphaville. Już niedługo takie marzenie może się ziścić. Słynni biolodzy mówią, że są o krok od wynalezienia substancji, która skutecznie będzie chroniła telomery, struktury, których działanie ma ścisły związek z procesem starzenia się.
Aktywność zawodowa, która raz wymaga wstania skoro świt, a innym razem wiąże się z „zarywaniem" nocy, nie tylko osłabia organizm fizycznie i sprzyja wielu chorobom, a także wiąże się z osłabieniem pamięci oraz funkcji poznawczych.
ieta o wysokiej zawartości tłuszczu zaburza 24-godzinny zegar wewnętrzny organizmu, który reguluje sen, apetyt, a także codzienny rytm wielu funkcji metabolicznych.
Jedni dobrze sypiają bez względu na porę i miejsce, inni mają ogromne problemy z zasypianiem bez względu na to, gdzie są i która jest godzina. Ogólnie rzecz biorąc jednak, zauważono także, że jakość snu często pogarsza się wraz z wiekiem. Tymczasem nocny odpoczynek jest kluczowy dla zdrowia fizycznego i dobrego funkcjonowania psychicznego.
Naukowcy twierdzą, że odkryli „zegar biologiczny", który może ujawnić wiek biologiczny większości tkanek. Dzięki temu da się wyjaśnić, jak starzeją się ludzkie organy i można znaleźć sposób na spowolnienie tego procesu.
Przełom w zrozumieniu choroby zwyrodnieniowej stawów może prowadzić do ulepszenia metod leczenia.
Oświetlenie elektryczne od dawna umożliwia nam całodobową pracę, odpoczynek i rozrywkę, ignorując naturalny ruch obrotowy Ziemi, który wyznacza dzień i noc. Kiedy w 1879 r. Thomas Edison przeprowadzał testy pierwszej żarówki, to prawdopodobnie nie przypuszczał, że jego wynalazek może pewnego dnia przyczynić się do globalnej epidemii otyłości.