Godziny pracy odbiegające od naturalnego zegara biologicznego danej osoby przekładają się na wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe.
soby, które nie odpoczywają zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym, są bardziej narażone na depresję i niższy poziom jakości życia.
Wystarczy budzić się zaledwie godzinę wcześniej niż zwykle, by zmniejszyć ryzyko ciężkiej depresji o 23 proc. Szczególnie, gdy jest się „nocnym markiem".
Życie na terenach położonych na wyższych szerokościach geograficznych, czyli tam, gdzie zwykle światła słonecznego jest mniej, oznacza wyższą częstotliwość występowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (obsessive compulsive disorder, OCD).
Biolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśniają, dlaczego dobry sen naprawdę może przygotować nas na kłopoty nadchodzącego dnia i zapewnić młodszy wygląd.
Izolowanie sie w domach z powodu pandemii koronawirusa miało wpływ na zaburzenia naszego normalnego funkcjonowania, w tym na działanie naszego zegara biologicznego. Zamknięcie może skutkować problemami ze snem, lękiem i objawami depresji.
Zaburzenia snu skutkują różnymi kłopotami ze zdrowiem, mogą sprzyjać rozwojowi chorób układu krążenia, cukrzycy, a także wpływać na zaburzenia psychiczne. Okazuje się, że nie pozostają też bez związku z nowotworami.
Według uczonych zmiany temperatury ciała w cyklu okołodobowym mają związek z rozmaitymi procesami zachodzącymi w organizmie i dotyczy to także zasypiania. Z badań wynika, że ciepła kąpiel na kilkadziesiąt minut przed położeniem się do łóżka ułatwia zaśnięcie.
Uczeni z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, które sugerują, że kobiety późno chodzące spać oraz sypiające dłużej, mogą mieć wyższe ryzyko raka piersi.
Odkryto, że rany powstałe w ciagu dnia goją o 60 proc. szybciej niż te pojawiające się w nocy.
W niedzielę, 31 marca o godzinie 2.00 przestawiamy wskazówki zegarów na godzinę 3.00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego.
Efekt działania melatoniny to nie tylko łatwiejsze zasypianie i regulacja rytmu dobowego człowieka. Okazuje się, że hormon ma wiele różnych zastosowań. Brazylijscy medycy uznali, że po latach badań nad tą substancją warto opracować wytyczne dotyczące jej terapeutycznego zastosowania.
Nowe hiszpańskie badania wskazują, że pora jedzenia posiłków może mieć wpływ na rozwój raka. Co więcej, osoby lubiące wcześnie wstawać, między 5 a 6 rano, odznaczają się niższym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór.
Długi weekend może sprzyjać wylegiwaniu się, ale nie warto zbyt długo posypiać nawet w wolne dni. Dłuższy sen nie jest wówczas dobry dla serca.