Już jedna 60-minutowa sesja ćwiczeń miała wpływ na „zegar" mięśni myszy. Jeśli podobne wyniki zostaną odnotowane u ludzi, będą stanowić argument za „przepisywaniem" ćwiczeń pracownikom nocnej zmiany i leczeniem chorób, takich jak choroby serca, które mogą powodować zaburzenia rytmu w całym ciele.
Na wiek biologiczny mogą wpływać czynniki środowiskowe, takie jak palenie papierosów czy dieta, więc odbiega on od wieku metrykalnego obliczanego na podstawie daty urodzenia. Teraz opracowano skuteczny sposób na precyzyjne oszacowanie wieku biologicznego.
Jak kobiety wyobrażają sobie partnera swoich marzeń? I jak to się różni u kobiet w zależności od ich wieku? Na Uniwersytecie w Getyndze oceniono zależności między wiekiem i preferencjami dotyczącymi partnera w dużej, międzynarodowej grupie samotnych kobiet.
Zarówno klasterowy ból głowy, jak i migrena mają silne powiązania z systemem okołodobowym, wewnętrznym zegarem regulującym różne procesy w organizmie.
Odkryto mechanizm odpowiadający za to, że jedzenie w późnych porach jest związane z przyrostem masy ciała i cukrzycą.
Powszechne przekonanie, że pracownicy zmianowi dostosowują się odmiennego rytmu dobowego, nie jest prawdziwe. Nie można ot tak zmienić sposób funkcjonowania organizmu w odmiennych porach doby.
Aż 20 procent światowej populacji wykonuje pracę zmianową. Ich odmienny cykl snu i czuwania zwiększa ryzyko różnych zaburzeń zdrowotnych, w tym cukrzycy, zawałów serca, raka i udarów.
Pora dnia, w której osoby chore na cukrzycę jedzą określone produkty spożywcze, może być tak samo istotna dla ich dobrego samopoczucia, jak wielkość oraz kaloryczność porcji.
Starzenie się ludzi (i zwierząt) to program biologiczny, w ramach którego długość życia każdego gatunku jest mniej lub bardziej z góry określona. Jak się okazuje, metylacja DNA, czyli proces odpowiedzialny za wiele procesów związanych z rozwojem organizmów, ulega związanym z wiekiem zmianom.
Oto kolejny powód, poza wytwarzaniem witaminy D, aby wygrzewać się w słońcu. Jak się okazuje, komórki tłuszczowe znajdujące się tuż pod skórą kurczą się pod wpływem niebieskiego światła emitowanego przez słońce.
Godziny pracy odbiegające od naturalnego zegara biologicznego danej osoby przekładają się na wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe.
soby, które nie odpoczywają zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym, są bardziej narażone na depresję i niższy poziom jakości życia.
Wystarczy budzić się zaledwie godzinę wcześniej niż zwykle, by zmniejszyć ryzyko ciężkiej depresji o 23 proc. Szczególnie, gdy jest się „nocnym markiem".
Życie na terenach położonych na wyższych szerokościach geograficznych, czyli tam, gdzie zwykle światła słonecznego jest mniej, oznacza wyższą częstotliwość występowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (obsessive compulsive disorder, OCD).
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne