Rowerowy renesans trwa w najlepsze. Zarówno na szosach, jak i ulicach miast można zobaczyć coraz więcej osób poruszających się za pomocą jednośladów. Ma na to wpływ nie tylko sprzyjająca pogoda, ale i poprawiająca się infrastruktura komunikacji rowerowej. Większa liczba ścieżek, szybka możliwość transportu oraz niski koszt eksploatacji to tylko niektóre z argumentów, które powinny przekonać niezdecydowanych, by wsiąść na dwa koła. Najważniejszy powód jest jednak zupełnie inny - to oczywiście zdrowie.
Zbliża się okres urlopowy. Jaki kierunek w tym roku wybiorą Polacy? Okazuje się, że wakacje lubimy spędzać aktywnie. To dobrze. Brytyjscy naukowcy dowiedli, że eksploracja nowych miejsc oraz dzielenie czasu z bliskimi, zapewnia najlepszą regenerację. Urlop to również doświadczenie emocjonalne. Badania pokazują, że może on dostarczyć wrażeń silniejszych od myślenia o… wygranej na loterii. Jednak aby nasz wypoczynek był udany nie należy liczyć na szczęście. Najlepiej jest go odpowiednio wcześnie zaplanować. Dla spokoju i zdrowia.
O urlopie letnim często myślimy już od początku roku. Teraz jest ostatni dzwonek, żeby nie tylko wybrać miejsce wakacyjnego relaksu, ale i zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych podczas wyjazdu. Jak zadbać o zdrowie wybierając się za granicę i w dalekie podróże? Warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach.
Nie mam czasu, by chorować. Muszę zająć się pracą, domem i rodziną – tak najczęściej brzmią wymówki kobiet, które zwlekają z wizytą u lekarza, a badania profilaktyczne odkładają na później. Statystyki mówią jasno: wcześnie wykryte choroby nowotworowe dają szansę całkowitego wyleczenia. Niestety umieralność kobiet w Polsce zmniejsza się znacznie wolniej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Jakie badania powinnyśmy wykonywać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i spokój?
Wykorzystajmy szansę, jaką daje ładna pogoda i ruszmy się już dziś. Wiosenne zalecenia są proste i łatwe do wprowadzenia dla każdego, kto chce zrzucić „nadbagaż” albo nabrać energii zanim nadejdą prawdziwe upały. Jak rozpocząć aktywność fizyczną na wiosnę i ile kalorii możemy w ten sposób spalić?
Screening stanu zdrowia – o tym dość zagadkowo brzmiącym sformułowaniu zrobiło się niedawno głośno dzięki Ewie Chodakowskiej. Popularna trenerka postanowiła wykonać go prewencyjnie i w ten sposób „prześwietlić” swój organizm od stóp do głów, a przy okazji zachęcić fanów do zdrowotnej profilaktyki. Na czym polega taki „przegląd” i dlaczego o badaniach powinniśmy pamiętać nawet wtedy, gdy czujemy się świetnie?
Jedzenie to wielka przyjemność i niezawodny sposób na poprawę samopoczucia. Każdy z nas posiada indywidualne upodobania smakowe; tu, gdzie inni wolą ostrzejsze nuty, inni wybierają łagodne aromaty. Część z nas preferuje produkty kwaskowate, podczas gdy pozostali lubią te z nutką goryczy. Jednak smakiem, który niemalże wszyscy wskazują jako jeden ze swoich ulubionych jest smak słodki.
Polacy mogą zadbać o swoje zdrowie jeszcze lepiej niż dotychczas. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) opublikowali bowiem nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która znacząco różni się od swojej poprzedniczki z 2009 r. Zmiany te są wyrazem postępu w naukach medycznych, uwzględniają wyniki najnowszych badań naukowych, a także rekomendacje uznanych światowych ośrodków eksperckich.
Wyjątkowość aktora zaczyna się i kończy na scenie. Poza nią wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Czasem jedynie znana twarz wzbudza poruszenie w sklepie, urzędzie czy metrze..." O pracy w wieku dojrzałym, aktywności i zdrowiu rozmawiamy z aktorką Marią Pakulnis.
Jak się starzeć, żeby być szczęśliwym? Dlaczego powinniśmy doceniać seniorów? Czy starsza osoba potrafi się bardziej cieszyć od młodszej? O tym rozmawiali naukowcy podczas XII Międzynarodowego Kongresu Psychogeriatrycznego, współorganizowanego przez Instytut Gerontologii Angel Care.
Tylko 29 procent polskich seniorów regularnie się gimnastykuje. Tymczasem systematyczna aktywność fizyczna jest kluczem do dobrej kondycji i sprawniejszego codziennego funkcjonowania. Warto zatem wybrać formę aktywności, która będzie dostosowana do indywidualnych predyspozycji.
Jesień to dobry czas, by przyjrzeć się temu, co jemy i zadbać o zdrowie oraz sylwetkę. Odpo-wiednia, zrównoważona dieta pozwoli wzmocnić organizm i zachować zdrowie na czas jesieni i zimy.
Aktywny styl życia nie jest cechą wyróżniającą osoby w wieku 50+ w Polsce. Aż 60 procent kobiet i 53 procent mężczyzn przyznaje, że unika wysiłku fizycznego. Ma to negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia seniorów. Aż 63 proc. osób starszych uskarża się na trzy lub więcej dolegliwości. Pomimo, że kobiety żyją dłużej, to właśnie one częściej oceniają swój stan zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego jako „poniżej dobrego”.
Blisko trzy tygodnie, mnóstwo wydarzeń, wielu uczestników. Od bicia Rekordu Guinessa, po zawody sportowe, konkursy i bezpłatne badania lekarskie. tegoroczne Dni Seniora we Wrocławiu obfitują w wydarzenia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Poprawę stanu zdrowia publicznego dzięki m.in. usprawnieniu wczesnej wykrywalności chorób ma umożliwić przyjęta przez Sejm ustawa o zdrowiu publicznym. Ma ona m.in. zmniejszyć skalę występowania głównych przyczyn zachorowań i poprawić wczesną wykrywalność. Wśród najważniejszych zagrożeń wymieniane są choroby cywilizacyjne: schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, uzależnienia, choroby układu oddechowego, cukrzycę i choroby psychiczne.