W najbliższy weekend w Arkadach Wrocławskich seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i porad specjalistów. Wszystko w ramach „Weekendu zdrowia Seniorów”, który odbędzie się 22 i 23 października na poziomie 0 Centrum.
Jak często obserwujesz swój język? Jest nie mniej ważny niż zęby lub dziąsła. W medycynie chińskiej jest podstawą diagnostyki, od której zaczyna się badanie fizykalne pacjenta. W medycynie konwencjonalnej jest jednak niedoceniany, a przecież jego nietypowy wygląd, zmiana ubarwienia, obrzęk, z pozoru niewinne krostki lub plamki, mogą dostarczyć informacji na wagę złota o zdrowiu pacjenta.
Polacy coraz mniej oszczędzają na zdrowiu i maleje liczba gospodarstw domowych, w których z powodu braku pieniędzy trzeba było zrezygnować z jakichś wydatków na leczenie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Z leczenia częściej rezygnują ci, których na to nie stać lub którzy są przekonani, że na wydatki zdrowotne nie mogą sobie pozwolić. Jednak w największym stopniu konieczność oszczędzania na wydatkach zdrowotnych dotyczy rodzin osób niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych.
Choć zdajemy sobie sprawę z przemijalności pór roku, to trudno w pełni przygotować się na moment, gdy warunki pogodowe diametralnie się zmienią. Lato mija w mgnieniu oka, by ustąpić miejsca jesieni i jej następstwom, także tym nie do końca przyjaznym naszemu zdrowiu. Grypa czy zapalenie płuc to tylko niektóre z dolegliwości, z którymi boryka się wielu z nas. Istnieją jednak sposoby, by w porę zapobiec chorobom i wzmocnić naszą odporność w okresie jesienno-zimowym.
Dwie trzecie Polaków deklaruje chęć pracy do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale aż 49 proc. ocenia, że ze względu na obecny stan zdrowia nie będzie to możliwe – tak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Infarmy w ramach inicjatywy „Głosuję na zdrowie”.
Nietypowe święto, jakim jest Dzień Pracoholika który przypada na 12 sierpnia, warto wykorzystać na przypomnienie o konieczności zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Szybkie tempo życia, natłok codziennych obowiązków zawodowych i domowych sprawiają, że nie mamy czasu dla siebie. Ciągłe napięcie i stres, każdego dnia powodują, że zapominamy o tym, co najważniejsze – o zdrowiu. Ono też potrzebuje naszego czasu i uwagi. Spróbuj i postaraj się wykorzystywać w pracy pięć prostych technik relaksacyjnych częściej, niż tylko raz w roku.
Wakacyjny cykl wykładów, warsztatów i wycieczek – tak wyglądają zajęcia w Letniej Akademii Seniora, organizowanej od kilku lat przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Wraz ze swoimi wszystkimi atrybutami, co roku lato przynosi nam sporo wyzwań. Każdy z nas pragnie ten czas wykorzystać jak najlepiej. Większość decyduje się na bliższe bądź dalsze wyjazdy, pozwalające odciąć się od codzienności i zregenerować siły. Aby okres ten należał do przyjemnych, a co najważniejsze bezpiecznych, w letnim rozluźnieniu nie możemy stracić zdrowego rozsądku. Odpoczynek ma nam służyć, a jest to możliwe jeżeli wcześniej zadbamy o to, by przebiegał w sposób przemyślany i ostrożny.
Lato już na półmetku, a upały w pełni. I nie opuszczą nas one jeszcze do września, a nawet do października. Polska od kilku już bowiem lat znajduje się w strefie geograficznej często nawiedzanej przez masy ciepłego powietrza. Nie każdy jednak dobrze je znosi. Jak więc zabezpieczyć się przed falą upałów i uchronić przed ich często groźnymi dla zdrowia skutkami?
Moda na bycie fit wciąż trwa. Kobiety spędzają godziny na siłowni, żeby chociaż trochę upodobnić się do największych gwiazd fitnessu. W pogoni za idealną sylwetką zapominamy jednak o swojej skórze. Zmarszczki, trądzik, wysypka – to tylko niektóre ze skutków ubocznych aktywności fizycznej.
Rowerowy renesans trwa w najlepsze. Zarówno na szosach, jak i ulicach miast można zobaczyć coraz więcej osób poruszających się za pomocą jednośladów. Ma na to wpływ nie tylko sprzyjająca pogoda, ale i poprawiająca się infrastruktura komunikacji rowerowej. Większa liczba ścieżek, szybka możliwość transportu oraz niski koszt eksploatacji to tylko niektóre z argumentów, które powinny przekonać niezdecydowanych, by wsiąść na dwa koła. Najważniejszy powód jest jednak zupełnie inny - to oczywiście zdrowie.
Zbliża się okres urlopowy. Jaki kierunek w tym roku wybiorą Polacy? Okazuje się, że wakacje lubimy spędzać aktywnie. To dobrze. Brytyjscy naukowcy dowiedli, że eksploracja nowych miejsc oraz dzielenie czasu z bliskimi, zapewnia najlepszą regenerację. Urlop to również doświadczenie emocjonalne. Badania pokazują, że może on dostarczyć wrażeń silniejszych od myślenia o… wygranej na loterii. Jednak aby nasz wypoczynek był udany nie należy liczyć na szczęście. Najlepiej jest go odpowiednio wcześnie zaplanować. Dla spokoju i zdrowia.
O urlopie letnim często myślimy już od początku roku. Teraz jest ostatni dzwonek, żeby nie tylko wybrać miejsce wakacyjnego relaksu, ale i zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych podczas wyjazdu. Jak zadbać o zdrowie wybierając się za granicę i w dalekie podróże? Warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach.
Nie mam czasu, by chorować. Muszę zająć się pracą, domem i rodziną – tak najczęściej brzmią wymówki kobiet, które zwlekają z wizytą u lekarza, a badania profilaktyczne odkładają na później. Statystyki mówią jasno: wcześnie wykryte choroby nowotworowe dają szansę całkowitego wyleczenia. Niestety umieralność kobiet w Polsce zmniejsza się znacznie wolniej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Jakie badania powinnyśmy wykonywać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i spokój?
Wykorzystajmy szansę, jaką daje ładna pogoda i ruszmy się już dziś. Wiosenne zalecenia są proste i łatwe do wprowadzenia dla każdego, kto chce zrzucić „nadbagaż” albo nabrać energii zanim nadejdą prawdziwe upały. Jak rozpocząć aktywność fizyczną na wiosnę i ile kalorii możemy w ten sposób spalić?