Naukowcy przeprowadzający badania dla USA doszli do wniosku, że cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie lub inna regularna forma aktywności religijnej ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Może przedłużyć nasze życie średnio o 2-3 lata.
Stu jedenastoletnia kobieta pobiła rekord długowieczności - jest najstarszą mieszkanką Szanghaju. W mieście tym żyje jeszcze 559 innych osób mających powyżej 100 lat.
Blisko połowa (48%) Amerykanów przyznaje, że ma lepsze zdrowie niż ich rodzice, kiedy byli w tym samym wieku. Pierwsza myśl czytającego wyniki tych badań stwierdzi, że nie jest to żadna nowość. Oczywiste jest, że stan zdrowia ludzi się polepszył i wydłużyła się średnia wieku. Wracając jednak do sentencji zawartej na początku, można zinterpretować ją inaczej: mniej niż połowa badanych tak sądzi – znaczna część Amerykanów nie jest więc pewna, że są zdrowsi od swoich rodziców.
Prostytutki w Niemczech dostały szanse przekwalifikowania się na pielęgniarki geriatryczne. Około 30 kobiet lekkich obyczajów z północnej Westfalii w wieku od 20 do 40 lat odbędzie dwuletnie szkolenie, które przygotuje je do pracy ze starszymi osobami. Sponsorami programu są Kościół Ewangelicki oraz Unia Europejska.
W Waszyngtonie opublikowano raport na temat amerykańskich seniorów – są oni coraz zdrowsi, bogatsi i aktywniejsi. W Ameryce jest 72 miliony osób powyżej 65 roku życia (ok.12 proc. społeczeństwa). W ciągu najbliższych 25 lat liczba osób w tym wieku podwoi się. Co piąty Amerykanin będzie powyżej 65 roku życia. Dlatego właśnie zbadaniem tej grupy osób zajął się Krajowy Instytut zajmujący się sprawami starzenia się oraz biuro statystyczne w USA.
Większość mieszkańców Europy obawia się błędów lekarskich. Uważają oni, że ich zdrowie nie jest chronione tak jak powinno być. Niewielu z nich ufa swojemu lekarzowi.
Kilka dni temu w Kalifornii Pani Wulf urodziła swoje 12 dziecko. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że kobieta ta ma skończone 62 lata.
"Czy przeżyję następne 4 lata?” Na takie pytanie odpowiedzieć może nie tylko wróżka, ale także każdy 50 – latek, który rozwiąże test opracowany przez geriatrów z Centrum Medycznego w San Francisco. Lekarze oparli się na danych z narodowego spisu zdrowia przeprowadzonego w USA w 1998 roku. Przeanalizowali wyniki ponad 11 tysięcy osób powyżej 50 roku życia i wyodrębnili 12 czynników, które zmniejszają ich szanse na długie życie.
11 lutego po raz 14 obchodzimy ustanowiony przez Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego. Data ta nie została wybrana przypadkowo: 11 lutego to uroczystość Matki Bożej z Lourdes, dzień ogłoszenia pierwszego listu apostolskiego poświęconego znaczeniu cierpienia ludzkiego, a także data ustanowienia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Data listu ustanawiającego Dzień Chorego również jest wymowna – 13 maja 1992 roku czyli 75 rocznica objawień fatimskich i 11 rocznica zamachu na życie papieża.
Z najnowszego sondażu instytutu badawczego Pentor Research International przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia wynika, że ponad 76 procent Polaków chce wprowadzenia zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. Okazuje się, że jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z paleniem tytoniu.
Polskie szpitale cierpią na brak pielęgniarek. Z tego powodu w Toruniu zrodził się pomysł zatrudniania tzw. opiekunów, których zadaniem będzie pielęgnacja chorych – podaje "Gazeta Wyborcza".
Poważnym problemem dla dyrektorów polskich szpitali jest opieka nad starszymi osobami, których stan pozwala już na powrót do domu, ale nie ma się nimi kto zająć, więc „blokują” szpitalne łóżka nieraz całymi tygodniami. W Wielkopolsce problem ten ma rozwiązać Szpital Opieki Długoterminowej, który powstanie w Śremie lub w Miłowodach – pisze "Gazeta Poznańska".
Osteoporoza określona jest mianem „cichego złodzieja kości”. W chorobie tej tkanka kostna powoli sie odwapnia. Osteoporoza może bardzo długo przebiegać nie powodując żadnych dolegliwości. Często pierwszym objawem zaawansowania osteoporozy jest złamanie towarzyszące banalnemu upadkowi.
Podczas czwartkowych warsztatów naukowych w Warszawie dyskutowano na temat promowania zdrowego żywienia i aktywności fizycznej w naszym kraju. Lekarzy i naukowców niepokoi zwłaszcza problem otyłości. Okazuje się, że około 19 procent dorosłych Polaków cierpi na otyłość.
W Ścinawie na Dolnym Śląsku powstanie pierwszy polski ośrodek diagnozowania i leczenia wczesnego stadium choroby Alzheimera. Będzie drugim co do wielkości ośrodkiem tego typu w Europie - znajdzie w nim miejsce 90 pacjentów.
Jak uniknąć zawału i udaru – zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego