Według badań przeprowadzony przez SMG/KRC, najbardziej cenioną wartością wśród Polaków jest zdrowie. Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1005 obywateli.
Planując wakacje za granicą nastawiamy się na głównie na świetną zabawę i niczym nie zmącony odpoczynek, warto jednak zawczasu pomyśleć o tym, co może nam się przydarzyć: nagłej chorobie czy wypadku, które nie tylko zepsują nam wyjazd, ale mogą poważnie nadwerężyć portfel. Czy rzeczywiście? Jakie prawa do świadczeń zdrowotnych za granicą uzyskaliśmy po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej?
W połowie lat 60- tych ubiegłego wieku średni wiek przechodzenia mężczyzn na emeryturę w USA to 66 lat. Dziś to 63 lata, a zmieniły się czynniki wpływające na wysokość emerytury, społeczeństwo się starzeje, zaczyna brakować siły roboczej, ludzie żyją coraz dłużej. Jeśli Amerykanie (ale nie tylko oni) nie chcą, aby ich dochody drastycznie zmniejszyły się, muszą wydłużyć czas pracy, wrócić co najmniej do systemu powszechnego w latach 60- tych. Kluczowym zagadnieniem jest jednak pytanie czy stan zdrowia pracowników pozwoli im na dłuższe wykonywanie obowiązków zawodowych.
Premier Szkocji Jack McConnell zaprezentował niedawno plan działania skonstruowany w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Jednym z jego punktów jest stworzenie systemu mającego na celu zachęcenie seniorów do działań w zakresie wolontariatu.
Wszyscy chcielibyśmy cieszyć się długim i szczęśliwym życiem, kluczem do sukcesu jest w dużej merze zachowanie dobrego stanu zdrowia. Chcąc jak najdłużej cieszyć się psychofizyczną sprawnością należy pamiętać o tym, co długowieczności sprzyja. Oto kilka sposobów na zachowanie dobrej formy mimo upływu lat.
Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS, Polacy w 2007 roku najbardziej boją się kłopotów zdrowotnych , niemożności zakupienia środków leczniczych i przeszkód w korzystaniu z opieki medycznej.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest szczególnie ważne w przypadku kobiet w wieku menopauzalnym. Związane z okresem klimakterium zmiany hormonalne sprzyjają przybieraniu na wadze, dlatego dobrze jest zastanowić się nad tym, co i w jakich ilościach wtedy spożywamy. Zachowanie prawidłowej masy ciała ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla dobrego samopoczucia i ogólnej kondycji fizycznej, ale także przyczynia się do ograniczenia ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób.
W czasie menopauzy szczególnie ważne jest dbanie o odpowiednią dietę. Należy tak komponować posiłki, by dostarczały w odpowiednich ilościach wszystkich składników odżywczych a jednocześnie nie powodowały łatwego w tym okresie przybierania na wadze.
Tryb życia wielu Polaków (brak aktywnego wypoczynku, zła dieta, pośpiech,)musi po pewnym czasie odbić się na naszym zdrowiu, a szczególnie narażone jest serce, na co wskazuje coraz większa liczba zawałów i coraz częstsze występowanie choroby wieńcowej w naszym społeczeństwie.
Tegoroczna edycja badania Europe Health 2006 poruszała następujące kwestie: Ty i twoje zdrowie, autorytety i źródła informacji zdrowotnych, lekarstwa i środki lecznicze, choroby i dolegliwości oraz wizerunek firm farmaceutycznych.
W wieku 68 lat Lilian Carter, mama prezydenta Jimmy’ego Cartera, wstąpiła do Korpusu Pokoju i spędziła w Indiach dwa lata pracując jako pielęgniarka. H G. Wells ukończył dysertację pozwalającą na uzyskanie stopnia doktora mając lat 76. Grandma Moses zaczęła parać się malarstwem mając lat 70, dziesięć lat później zorganizowano wystawę zawierającą tylko jej prace. W 1994 roku stulatek Ichijirou Araya wspiął się na najwyższy szczyt Japonii, Fuji (3776 m n.p.m.). To tylko kilka przykładów na to, że seniorzy z różnych pokoleń mogą dokonać spektakularnych dzieł. Starszy wiek nie musi stanowić przeszkody w pogoni za marzeniami, wręcz przeciwnie, wielu sądzi, że to najlepszy czas na realizację zamierzeń.
W Warszawie odbyła się konferencja, podczas której ogłoszone zostały wyniki drugiej edycji sondażu na temat zdrowia Europejczyków - Europe Health, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Reader’s Digest. Z badań wynika, że większość badanych Europejczyków pozytywnie ocenia swoje zdrowie.
Do interesujących wniosków prowadzi lektura wyników badań, jakie opublikował ostatnio australijski ubezpieczyciel zdrowotny Australian Health Management. Po raz kolejny okazało się bowiem, że stan zdrowia pracowników przekłada się bezpośrednio na ich skuteczność w realizacji obowiązków służbowych. Co ciekawe, nie potwierdziła się natomiast obiegowa opinia, jakoby osoby starsze były w pracy mniej wydajne od swoich młodszych kolegów.
Rozwód w perspektywie długoterminowej może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzili badanie wśród kobiet mieszkających na wsiach w stanie Iowa.
Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Janssen – Cilag przez TNS OBOP dowodzą, że dla większości Polek klimakterium to „normalna rzecz, którą trzeba przejść”, ale owo „przechodzenie” nadal budzi w nas niepokój i lęk. Obawy rosną wraz z wiekiem ankietowanych kobiet: w grupie mającej od 18 do 40 lat, lęk przed klimakterium odczuwa 38 proc. badanych, a w grupie starszej ( 41-50 lat) aż 58 proc.
Jak uniknąć zawału i udaru – zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego