Nie wiemy, że chorujemy. Ludzie starsi akceptują objawy chorób, nazywając je objawami starości. Co więcej, robią to wszyscy – członkowie rodziny, lekarze, urzędnicy, a polityka społeczna czy zdrowotna skierowana do osób starszych nie funkcjonuje – to pierwsze doniesienia z największego w Polsce wieloośrodkowego i wielotematycznego badania populacji osób starszych PolSenior, które objęło 5695 osób.
Wydatki na leczenie stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. Wynika to z rosnących kosztów opieki zdrowotnej oraz niepewnego stanu gospodarki. Konsumenci ograniczają inne wydatki by finansować leczenie, a także żądają przepisywania im tańszych lekarstw - to główne wnioski płynące z dorocznego badania klientów sektora opieki zdrowotnej przeprowadzonego po raz czwarty przez firmę doradczą Deloitte.
Ból, fatalny stan uzębienia, osłabiony wzrok i słuch, przewlekłe choroby nerek… To tylko niektóre z dolegliwości, z którymi na co dzień zmaga się duża część seniorów w naszym kraju. Jak pokazuje największe w Polsce badanie populacji osób starszych PolSenior, prawie 30% badanych ma stałe objawy depresji, która nie jest zdiagnozowana ani leczona. Co trzeci respondent powyższej 65. roku życia ma zaburzenia pamięci i często wymaga stałej opieki. Jak na te niepokojące statystyki powinno zareagować państwo, aby zapewnić osobom starszym godne życie, właściwą pomoc socjalną i opiekę zdrowotną?
Niektórzy wierzą, że nasza przyszłość zapisana jest w gwiazdach. Ci bardziej sceptyczni mówią, że los jest ślepy i nie mamy na niego wpływu. Jednak dzisiejsza nauka znalazła sposób, by bez wróżenia z fusów przewidzieć, co może stać się z nami i naszym zdrowiem za kilkanaście lat. A my dzięki tej wiedzy już dziś możemy wpłynąć na jakość naszej przyszłości. Wszystko to dzięki innowacyjnym badaniom DNA.
Herbata już od bardzo wielu lat gości w naszych domach. Sprawdza się jako dodatek do posiłków, deserów albo jako wierny towarzysz codziennych obowiązków, stanowiąc często alternatywę dla kawy. Niewielu z nas jednak wie, że herbata może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Aby jednak cieszyć się jej dobroczynnymi właściwościami, musimy trochę o niej wiedzieć.
Elementem działania Najwyższej Izby Kontroli jest między innymi badanie obszarów zagrożonych korupcją. Wyniki ubiegłorocznych audytów kierują uwagę na relatywnie wysoki poziom zagrożenia korupcją w czterech obszarach: działalności samorządu, publicznej służby zdrowia, zamówień publicznych i przekształceń gruntów rolniczych.
W leśnej głuszy, małej wiosce, czy za granicą możemy mieć trudność ze znalezieniem apteki. Podstawowy zestaw leków najlepiej kupić przed wyjazdem. Jakie medykamenty spakować do walizki?
Diety niskotłuszczowe od wielu lat są polecane przez lekarzy jako obrona przed wieloma chorobami, m. in. przed rakiem piersi, chorobami serca i osteoporozą. Z wyników badań opublikowanych przez Amerykańską Izbę Lekarską wynika jednak, że dieta nie ma większego wpływu na ryzyko wystąpienia tych chorób – zwłaszcza u kobiet po 50 roku życia.
Standard życia jest wyższy niż kiedykolwiek i ludzie żyją dłużej. Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) możemy teraz liczyć na 78 lat życia w porównaniu z 72 odnotowanymi w latach 80. XX w. Europejczycy dożywają również do nieco ponad 60 lat w dobrym zdrowiu i bez upośledzeń wpływających na codzienne zajęcia - według przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) raportu pt. "Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa 2010". Pytanie, jakie się pojawia, brzmi: czy ludzie mogą żyć w zdrowiu dłużej?
Praca w trybie zmianowym może być bardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia niż dotychczas sądzono - wskazują badania naukowców z Danii i Niemiec. Wyjaśniają, że rozregulowanie wewnętrznego zegara biologicznego przez pracę w godzinach nocnych może mieć bezpośredni wpływ na nasz garnitur genetyczny, wywołując rozmaite przewlekłe zaburzenia metaboliczne i psychiczne.
Nowy rok napawa nas nadzieją i chęcią zmian na lepsze. Planujemy urzeczywistnić marzenia, wprowadzamy nowe zasady lub nawyki. Jakie cele wybrać, aby mieć pewność, że ich realizacja będzie skuteczna? Skupmy się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.
Tradycyjnie wraz z Nowym Rokiem podejmujemy noworoczne postanowienia porzucenia złych nawyków i zadbania o siebie. Każdy zastanawia się co warto zmienić, aby kolejny rok był lepszy od mijającego.
Mamy dostęp do coraz większej ilości informacji na temat naszego środowiska i coraz więcej możliwości, aby o nie dbać. Wystarczy mała zmiana nawyków, inne niż dotychczas zakupy i świadomość, że my też mamy wpływ na otoczenie.
Zaskakująco optymistyczne wyniki badania „Philips Index 2010. Jakość życia Polaków” pokazują, że zdecydowana większość Polaków, bo aż 76% ocenia swój stan zdrowia jako dobry lub doskonały. Tak duży procent zadowolonych respondentów może świadczyć o nieregularnym wykonywaniu badań profilaktycznych, a tym samym nieświadomości dotyczącej faktycznego stanu zdrowia. W badaniu przeprowadzonym przez TNS OBOP możemy znaleźć wiele, równie zaskakujących informacji z obszarów zdrowia, życia rodzinnego i zawodowego oraz podejściem do nowych technologii.
Dobroczynnego wpływu snu na nasz organizm nie sposób przecenić. Jego odpowiednia dawka jest niezbędna zarówno dla zachowania zdrowia fizycznego, jak i dla umysłu – w każdym wieku. O śnie mówi się również, że jest najlepszym kosmetykiem. Aby jednak skutecznie spełniał swoją rolę, należy zadbać o jego jakość.