Znacie ten stereotyp – prawdziwy mężczyzna nie choruje? No tak, nie choruje, bo się nie bada. A jak już zachoruje, to na całego. Prawdziwy mężczyzna mimo, że pali, pije alkohol, je tłusto i nie uprawia sportu – to czuje się dobrze. Tyle stereotypy…
Jesienią nie powinniśmy rezygnować ze świeżych warzyw i owoców, będących źródłem naturalnych witamin wzmacniających odporność organizmu. Warto sięgać zwłaszcza po produkty z krajowych upraw i własnego ogrodu.
Coraz większą część społeczeństwa stanowią ludzie w wieku dojrzałym. Według stereotypu osoby po pięćdziesiątce nie uprawiają sportu, nie prowadzą aktywnego trybu życia, koncentrując swoją uwagę przede wszystkim na wychowywaniu wnuków i oglądaniu telewizji. Czy obraz ten nie jest jednak fałszywy? Czy Polacy po 50 roku życia faktycznie unikają aktywnych form spędzania wolnego czasu?
Niedobór snu może mieć bardzo poważne konsekwencje np. może doprowadzić do problemów z oddychaniem, często powoduje on też spadek zainteresowania seksem lub wręcz impotencję. Ważne jest nie tylko to jak długo śpimy, ale też jak i w jakich warunkach. Chociaż po alkoholu łatwiej jest zasnąć to jest on wielkim wrogiem snu. Sen po spożyciu alkoholu nie ma żadnych pozytywnych działań.
Polacy coraz bardziej krytycznie oceniają naszą służbę zdrowia. W skali od 1-10, ocena ta wynosi 2,6 pkt. w stosunku do 2,9 pkt. w ubiegłym roku. Jest to najsłabszy wynik ze wszystkich badanych państw. Dodatkowo aż 41% Polaków zrezygnowało w ostatnim roku z usług medycznych z powodu problemów finansowych – to wyniki badania Health Barometer 2012 przeprowadzonego przez Europ Assistance oraz Cercle Sante.
Trzy czwarte Polaków uważa, że obowiązek ochrony zdrowia spoczywa głównie na nas samych – sami musimy dbać o własne zdrowie, natomiast jedna piąta jest zdania, że to przede wszystkim państwo, odpowiednie władze powinny troszczyć się o zdrowie obywateli. Roszczeniową postawą wobec państwa w zakresie opieki zdrowotnej charakteryzują się głównie osoby mające 65 lat i więcej, w tym przede wszystkim emeryci, a ponadto gospodynie domowe oraz renciści – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
Obecnie blisko trzy piąte dorosłych Polaków określa stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, w tym co szósty jest nim bardzo usatysfakcjonowany – wynika z sondażu CBOS. Niezadowolenie wyraża 13 procent ankietowanych, a prawie jedna trzecia ocenia swoje zdrowie jako takie sobie – ani dobre, ani złe. W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się odsetek Polaków postrzegających stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, ubyło natomiast osób wyrażających niezadowolenie w tym względzie.
W Polsce nieustannie rośnie liczba osób zakażonych wirusem HCV, które nie są tego świadome. Niewielki odsetek społeczeństwa wie, że Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C jest chorobą przewlekłą, która niszczy wątrobę i przez długie lata może przebiegać bezobjawowo. Stąd wyłania się potrzeba przeprowadzenia ogólnokrajowej kampanii na rzecz budowania świadomości na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Nieco ponad połowa dorosłych Polaków (51%) uważa, że w naszym kraju popularny jest tzw. zdrowy styl życia, w tym siedmiu na stu (7%) nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
Najwięcej Polaków wskazuje lekarzy oraz znajomych i przyjaciół jako źródło informacji na temat zdrowego stylu życia - wynika z badań . „Polacy o zdrowym stylu życia.", któryh druga część przedstawiła firma Headlines Porter. Lekarzy najczęściej wskazują częściej kobiety, osoby w wieku 60 lat i więcej, osoby z wykształceniem wyższym.
Żyjemy w czasach, w których idealnym wzorem jest bycie szczupłym, często utożsamiane z byciem atrakcyjnym. Jednak podejmowanie prób osiągnięcia idealnej sylwetki może wymknąć się spod kontroli, a w pewnych przypadkach doprowadzić do pojawienia się zaburzeń odżywiania. Testowanie różnych diet na własnym organizmie to niejednokrotnie igranie nie tylko z własnym zdrowiem, ale w niektórych sytuacjach również z własnym życiem.
Polacy mają stosunkowo dużą wiedzę na temat zdrowego stylu życia - wynika z zaprezentowanej przez Headlines Porter Novelli pierwszej części badania „Polacy o zdrowym stylu życia.” poświęconej definiowaniu zdrowyego stylu życia i stosowaniu go.
Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, presja otoczenia i długotrwałe przemęczenie. Świat staje się coraz bardziej wymagający, a ludzie coraz mniej odporni. Stres jest dziś nieodłącznym elementem życia. W badaniach TNS OBOP aż 82% badanych Polaków przyznało, że odczuwa jego negatywny wpływ na życie codzienne, a przede wszystkim na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Tylko 60% z nich stara się rozładować negatywne emocje, choć nie zawsze w zdrowy sposób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiada, że jeśli nic się nie zmieni, to w 2020 roku depresja stanie się jedną z najczęstszych chorób dotykających społeczeństwa krajów najbardziej uprzemysłowionych. Czy istnieją skuteczne sposoby na walkę ze stresem?
Kawa i herbata w różnych odmianach to dwa niezwykle popularne i lubiane napoje świata. Może są elementem naszej kultury, może uzależniają, a może po prostu cieszy nas ich smak, a po co rezygnować z czegoś, co daje tak wiele przyjemności? Jednocześnie od lat toczy się dyskusja, co jest lepsze kawa czy herbata? Który z tych napojów jest zatem zdrowszy? Który skuteczniej poprawia samopoczucie? Który lepiej pobudza do życia?
Sting, Madonna, Lady Gaga, Jennifer Aniston, Jon Bon Jovi to tylko kilku artystów, którzy praktykują jogę. Coraz więcej badań wskazuje, że joga jest nie tylko "trendy", ale także ma wyjątkowo pozytywny wpływ na zdrowie.